Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Věda potřebuje více peněz a lepší zpětnou vazbu, nabádá audit

  • 20
Česká věda je podfinancovaná a má špatný způsob hodnocení, zjistil mezinárodní audit. Kontroloři kritizovali nízkou státní podporu a minimální financování vědy z průmyslové sféry. Pochválili ale zlepšující se kvalitu vědeckých prací. Zprávu představili zástupci ministerstva školství.

Audit českého systému výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI) zpracovala britská auditorská společnost. Závěrečná zpráva upozorňuje na nízkou výkonnost výzkumu a vývoje v porovnání se západní Evropou, extrémně slabý podíl průmyslové sféry na financování výzkumu na vysokých školách i nízkou institucionální podporu, řekla garantka projektu Jitka Moravcová.

Zatímco v Evropské unii tvoří státní podpora výzkumu dvě procenta HDP, v Česku to bylo v roce 2009 jen 1,53 procent HDP. Podle čerstvé zprávy statistiků ale česká věda loni získala nejvíce prostředků od roku 1993.

Zpráva jednoznačně doporučuje opustit současnou metodiku hodnocení výsledků výzkumu a vývoje a na ni navázaný mechanický výpočet výše institucionálního financování.

Věda loni získala nejvíce prostředků od roku 1993

"Jsme si velmi dobře vědomi toho, že konkurenceschopnost české ekonomiky je významnou měrou závislá na schopnosti vytvářet a v praxi využívat poznatky vědy a výzkumu. Proto vítáme nezávislý externí pohled podle evropských standardů," uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Hodnocení institucí se má provádět zhruba po pěti letech, aby ústavy měly čas předvést, co umí a případně odstranit slabé stránky. Zásadně by se také měly změnit pravomoci vládní rady pro výzkum a vývoj, která byla minulý týden rozpuštěna.

Ministerstvo chce hodnocení výzkumů zlepšit, chystá projekt

Ministerstvo chce v lednu 2012 na základě doporučení auditu zahájit projekt Metodika. Jeho cílem bude připravit a ověřit návrh nového systému hodnocení a návazně i financování výzkumu a vývoje v Česku. Příprava nového systému má trvat dva roky, bude stát 100 milionů korun. I na tento projekt půjdou peníze z EU.

"Reforma nastavila dobrý směr," zastala se současného systému Moravcová. Poukázala také na to, že až do začátku ekonomické krize se zvyšovaly veřejné prostředky na vědu. "Za posledních deset let se citovanost našich prací zvýšila šestkrát," dodala. Česko je ale stále pod evropským průměrem v počtu publikací.

Audit financovaný z fondů EU se prováděl od roku 2010. Analýza se zaměřila na státní správu, mezinárodní spolupráci českých vědců, způsob rozdělování peněz podle počtu citací a publikací, ale také na ochranu autorských práv a duševního vlastnictví.

Přínos pro ekonomiku vyzdvihuje i člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Daniel Münich. "Závěrečná zpráva má mimořádně široký záběr a analýzy v ní obsažené jsou svojí komplexností v ČR zcela unikátní a mají vysokou přidanou hodnotu," myslí si ekonom.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video