Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John.

Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John. | foto: David Neff, MAFRA

Véčkaři prověřili své členy v jednom kraji, každý třetí je problémový

  • 279
Nová parlamentní strana si zadala audit, který prověřil 156 členů Věcí veřejných v Ústeckém kraji. Závěr? Třicet procent, tedy 47 lidí v této buňce představuje pro VV potenciální riziko. Například mají problematickou podnikatelskou minulost. Vedení strany nyní rozhodne, jak s nimi naloží.

Audit proběhl v květnu a jen v Ústeckém kraji. "Z jeho výsledků vyplynulo, že třicet procent členů může a nemusí znamenat potenciální nebezpečí," řekla mluvčí Věcí veřejných Petra Hrušová. Riziko může spočívat podle ní například v minulosti některých členů.

Audit skončil 31. května. Straníky, bylo jich 156, rozdělil do čtyř kategorií - A, B, C a D. "Kategorie C a D jsou problematické. V kategorii D, která je velmi závažná, skončilo osm lidí. U nich je třeba uvažovat, jestli strana ponese riziko, že ji ten člověk může diskreditovat, nebo ne," popsal pro iDNES.cz místopředseda VV Josef Dobeš.

"Těchto osm lidí podnikalo podezřele a my o žádné problémové podnikatele nestojíme," komentoval výsledky šéf strany Radek John. VV se domnívají, že jeden z podnikatelů mohl být napojený i na kauzu lehkých topných olejů. Policie ho ale za ni nikdy nestíhala. Konkrétní proto být John nechce. Jen dodal, že nejde o žádné velké podnikatelské ryby.

Audit řadil lidi do kategorií na základě jejich pověsti. Tedy mimo jiné podle toho, jak o nich mluvili jiní členové strany, jak se chovala případně jejich firma nebo jak o nich psala média.

Spory véčkařů v Ústeckém kraji

Ústecký kraj je přitom místem, kde se dříve vysklytly vnitrostranické spory. Například bývalý člen Josef Horváth vyzval k rezignaci vedení VV poté, co ho stáhly z kandidátky, protože podle nich načerno vylepoval plakáty a zatajil, že byl podmínečně odsouzený za podvod. Horváth po tomto kroku začal stranu ostře kritizovat v médiích a nakonec vystoupil na tiskové konferenci ČSSD, kde vyzval své voliče, aby dali hlas sociálním demokratům.

Horváth, který v květnu z VV sám vystoupil, se proto domnívá, že audit by mohl být způsob, jak se zbavit dalších nepohodlných členů. Podle něj totiž někteří kritici ve straně na rozdíl od něj zůstali. VV ale něco takového odmítají. "Takový princip v žádném případě nefunguje. Pana Horvátha s auditem nespojujte, rozhodnutí o auditu jednak padlo dřív, než se řešil pan Horváth," dodal Dobeš.

rázný proces

"Pokud audit potvrdí, že obavy VV v ústeckém regionu byly oprávněné, členové, u kterých se podezření na možné spojení s místními problematickými skupinami potvrdí, budou okamžitě vyloučeni ze strany, čekatelům bude stejně tak okamžitě ukončeno čekatelství na vstup."

Tisková zpráva VV z 8. dubna

Konkrétní jména největších "nepřátel" strany véčkaři komentovat nechtějí. "Nebudu o nich mluvit, protože to jsou osobní údaje a citlivá data," uvedl Dobeš.

"Dělají si ambice, že ovládnou komunální politiku"

Prověrka v Ústeckém kraji přišla poté, co vedení strany kontaktovali příznivci a členové VV. "Dostali jsme od nich informace, že se do naší politické struktury snaží dostat na komunální úrovni v Ústeckém kraji podnikatelská struktura s nedobrou pověstí. To byl důvod auditu," popsal Dobeš.

Lidé, kvůli kterým si VV audit zadaly u externí firmy, se do strany podle Dobeše začali hlásit hlavně na jaře, když začalo být jasnější, že se VV dostanou do Sněmovny. "Jsou to lidé, kteří si dělají ambice, že dokážou ovládnout komunální politiku," dodal místopředseda VV.

Ačkoliv nyní strana hledá černé ovce, před pár měsíci je přijímala bez potíží. Dobeš to vysvětluje tím, že splnili tři základní podmínky - bezdlužnost, nečlenství v KSČ a bezúhonnost. "Víc nemáme právo lidi lustrova. Nemáme chuť lidi hloubkově prověřovat, Ústecký kraj býl výjimkou."

O případném vyloučení ze strany bude jasno v pondělí

O auditu členové ústeckých véčkařů věděli. VV v dubnu o svém záměru informovaly také v tiskové zprávě. Kvůli němu dokonce na měsíc pozastavili přijímání nových členů.

Podle tajemníka strany v Ústeckém kraji Davida Kádnera prověrka nevyvolala paniku ani houfné opouštění politické buňky. "Co vím, po dobu auditu určitě nikdo z VV nevystoupil, členové to brali pozitivně," řekl iDNES.cz Kádner.

Vedení strany se o výsledcích auditu dozví v pondělí. "Seznámím radu s obecnými výsledky, pak detailně s kategoriemi C a D," popsal Dobeš s tím, že teprve pak VV rozhodnou, jak s jednotlivými "hříšníky" naloží.

"Rada má právo pozastavit členství, zbavit členství nebo prodloužit čekací dobu na přijetí do strany," vyjmenoval místopředseda. Podle něj se lidé, na které tresty dopadnou, mohou odvolat k rozhodčí komisi VV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video