Na první schůzi Sněmovny jeli poslanci Věcí veřejných tramvají a platili si jízdenky, ač mohou jezdit zadarmo.

Na první schůzi Sněmovny jeli poslanci Věcí veřejných tramvají a platili si jízdenky, ač mohou jezdit zadarmo. | foto: Dan Materna, MAFRA

Véčkaři kritizovali poslanecké náhrady, expertovné ale čerpají v plné výši

  • 335
Poslanci Věcí veřejných rychle vpluli do neprůhledného systému odměňování politiků. Téměř všichni si každý měsíc nechávají vyplácet takzvané expertovné, příspěvek na ekonomické rozbory, překlady nebo vedení korespondence.

Čerpají maximální možnou částku 14 300 korun měsíčně a peníze posílají vlastnímu týmu stranických expertů.

Částku si nechává proplácet 21 z 24 poslanců Věcí veřejných. Byli to přitom právě oni, kteří před volbami proti neprůhlednému odměňování politiků nejvíce brojili.

V ostatních stranách expertovné využívá ani ne polovina poslanců. A jen málokdo si nechá proplácet celou sumu, spíše jde o jednorázové částky, které se každý měsíc liší. U poslanců VV, kteří museli podepsat závazek poslušnosti, to skoro vypadá na další stranický rozkaz.

"Měli bychom přednostně využívat stranický expertní tým, ale jde jen o doporučení," říká poslanec Josef Novotný. Je jedním z trojice poslanců VV, kteří na "doporučení" zatím nedbali. Stejně jako Jana Suchá a stranický "rebel" Stanislav Huml.

Tajnosti kolem poradců

"Myslím, že je to nejlepší varianta, když společně platíme jeden expertní tým. Je díky tomu velmi kvalitní," vysvětluje místopředsedkyně a šéfka poslaneckého klubu VV Kristýna Kočí.

Strana, jež svůj název i program založila na transparentnosti, však nechce prozradit podobu týmu, tedy kolik má přesně členů a kdo ti lidé jsou. "Náš analytický tým se skládá z odborníků z oborů politologie, sociologie, z oblasti práva a dalších," uvedl pouze poslanec Michal Babák.

Známé je jediné jméno – Arsen Lazarevič, 22letý člen VV a student ekonomie. "Připravuje ekonomický monitoring a ekonomické podklady," říká o něm poslanec Radim Vysloužil.

Tajnosti kolem placení stranických poradců jsou v naprostém kontrastu se show, kterou poslanci VV předvedli v souvislosti s jinými náhradami. Na první schůzi Sněmovny jeli tramvají a platili si jízdenky, ač mohou jezdit zadarmo. Šéfka klubu Kočí i místopředsedkyně Sněmovny Kateřina Klasnová odmítly služební vozy. Před kamerami poslanci sdělili, že nevyčerpané náhrady na dopravu posílají na charitu.

Co dostávají poslanci

Plat
Základní plat poslance je 59 tisíc korun.
Předsedové výborů a klubů berou 83 400 Kč.
Místopředsedové výborů a předsedové podvýborů 71 040 Kč, místopředsedové podvýborů 65 500 Kč.
Plat předsedkyně Sněmovny Němcové je 158 304 korun.

Náhrady
Expertovné: 14 300 Kč je maximální částka, kterou si poslanec může nechat měsíčně proplatit za poradenství, monitoring tisku či správu webu. Pokud celou sumu nevyužije, převádí se zbytek do dalších měsíců.

Výdaje na reprezentaci: 9 100 Kč. Poslanec si za to může pořídit například společenské oblečení.

Doprava: 22 800 až 34 200 Kč podle vzdálenosti bydliště od Prahy. Poslanci nemusí vykazovat, kolik kilometrů ve skutečnosti projedou. Navíc mají nárok na veřejnou dopravu zdarma a proplacení letenek na jednání (tomu se nyní vedení Sněmovny snaží bránit).

Nájem kanceláře: 14 200 až 33 200 korun podle velikosti města.
Telefony: 7 000 Kč měsíčně.

"Sponkovné": až 2 200 Kč měsíčně za kancelářský materiál.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video