Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ANALÝZA: Přijít může pád vlády a nové volby. VV přestřelily vydírání

  19:09aktualizováno  19:09
Úplný pád vlády a předčasné volby, i takové je možné vyústění ohlášené demise ministrů za Věci veřejné. Nasvědčují tomu reakce premiéra i ministra financí, jimž už došla trpělivost s ultimáty od nejmenší vládní strany. Variant je ale víc - i menšinová vláda ODS a TOP 09 či pokračování současné koalice.

Po necelých dvou letech vládnutí se může koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných úplně rozpadnout. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jaké možnosti dalšího politického vývoje jsou tedy nyní ve hře, a co mluví pro ně a proti nim?

1. Pád vlády a předčasné volby

Věci veřejné si nadiktovaly podmínky, které mohou ODS a TOP 09 úplně odmítnout. Třeba proto, že se už nebudou chtít nechat vydírat nejmenší vládní stranou. Ta postupně poztrácela důvěru voličů, a navíc její klíčová osoba, šéf poslanců VV Vít Bárta, stojí před soudem kvůli obžalobě za podplácení.

"Pokud ministři za VV opustí vládu, jsme připraveni hledat seriózní politická řešení. Mně osobně se jako nejpoctivější jeví co nejrychlejší předčasné volby," řekl už první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek. Za pozitivní označil, že by z české politiky zmizelo "něco tak odporného" jako VV. (více o vyjádření Kalouska zde)

"Nebojím se ani předčasných voleb," prohlásil krátce po něm také premiér a předseda ODS Petr Nečas. Chce postup své strany koordinovat s TOP 09 a odmítl ultimáta od Věcí veřejných.

Pro ODS a TOP 09 by to ovšem znamenalo, že musí obětovat reformy, ale i třeba církevní restituce. Prvotní rozčilení obou koaličních partnerů VV proto ještě může pominout. Konec vlády a předčasné volby by přivítala i ČSSD.

2. Pokračovat bude menšinová vláda ODS a TOP 09

Je to možnost, kterou Věci veřejné zvažovaly ihned po volbách v roce 2010, ale ODS a TOP 09 na to nechtěly přistoupit.

O víkendu tuto variantu znovu zmínil předseda VV Radek John a za možnou ji považují i někteří další politici VV. Pro koalici by to znamenalo, že by neskončily "v koši" její plány na škrty pro rok 2013 a 2014, o nichž vyjednávají strany vládní koalice. Jen pro připomenutí - jde například o zvýšení DPH či úspornější pravidla pro zvyšování důchodů.

"Budeme o variantách jednat s premiérem Petrem Nečasem," řekla v úterý vicepremiérka Karolína Peake, která potvrdila, že bude respektovat rozhodnutí strany a ve středu předá Nečasovi demisi. Stejně by se měli zachovat i ministr dopravy Pavel Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Taková varianta by znamenala, že VV budou ještě víc stupňovat své požadavky. Na druhou stranu vyloučeno není ani to, že by se rozhodnutí Věcí veřejných nemuselo líbit některým jejím poslancům, kteří by pak pomáhali dvojkoalici.

3. VV ve vládě nakonec zůstanou, možná s jinými jmény

Stanovisko Věcí veřejných, na kterém se strana dohodla při celodenním jednání, nechává otevřenou i možnost, že strana ve vládě zůstane, možná s jinými jmény. Nejmenší vládní strana si nadiktovala sadu podmínek, ale podle Nečase je naprosto nepochopitelné, že o tom VV vůbec neinformovaly koaliční partnery.

Chtějí řešit problematiku Lesů ČR. Nejvyšší kontrolní úřad před pár dny poukázal na chyby v hospodaření této státní firmy. Dalšími podmínkami VV jsou řešení krize ve státním zastupitelství, řešení problematiky sociálních dávek a rekonstrukce vlády, která v nejbližším termínu požádá o důvěru. Požadují také inventuru koaliční smlouvy a přehodnocení termínů u klíčových priorit. (viz dokument se stanoviskem grémia Věcí veřejných)

Důležité je, že demise ministrů Jankovského, Pavla Dobeše a Peake mají být podle VV až k 1. květnu. Ještě během dubna tak mají dosavadní vládní partneři čas na dohodu. Znám by už také během dubna měl být výsledek soudu s Vítem Bártou obžalovaným z uplácení. Navíc pozdě večer předseda VV Radek John řekl, že s podáním demisí mohou ještě ministři za Věci veřejné počkat.

Takové "smírčí variantě", která by VV do vlády vrátila, ať už s jinými či částečně stejnými jmény, ale zatím nenahrají rezolutní prohlášení Nečase a Kalouska, že se už nenechají vydírat ultimáty od Věcí veřejných.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz