Jaroslav Škárka, Věci veřejné

Jaroslav Škárka, Věci veřejné | foto: Dan Materna, MAFRA

Věci veřejné vyloučily Škárku ze strany i poslaneckého klubu

  • 736
Vyhazov ze strany i z poslaneckého klubu Věcí veřejných potkal Jaroslava Škárku, dosavadního výkonného místopředsedu VV. Podle strany porušil etický kodex a poškodil jméno Věcí veřejných, když stranu obvinil, že mu platila "bokem" desetitisícové částky měsíčně za to, aby k ní byl loajální.

Výsledek večerního jednání o Škárkově budoucnosti ve straně oznámil předseda Věcí veřejných a ministr vnitra Radek John. Ostatní členové strany se k rozhodnutí nechtěli příliš vyjadřovat.

Jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných začalo v půl sedmé večer a trvalo tři hodiny. "Každý z poslanců se chtěl k záležitosti kolem pana Škárky vyjádřit," vysvětlil iDNES.cz  poslanec Věcí veřejných Radim Vysloužil, o čem poslanci tak dlouho diskutovali.  

Sám Škárka totiž na jednání chyběl. Jeho kolegové se ho celý den marně pokoušeli sehnat, Škárka jim však nebral telefon, ani neodpovídal na esemesky. Poslanci od něj čekali, že straně vysvětlí své výroky o ministru dopravy Vítu Bártovi. O tom Škárka prohlásil, že od něj "bokem" dostává peníze za loajalitu. V rozhovoru pro MF DNES řekl, že si takto měsíčně přišel na 55 tisíc korun. Tvrdí také, že minulý týden dokonce u Bárty v bytě dostal 170 tisíc korun.

"Nikdo mě nekontaktoval," tvrdí poslanec, kterého se Věci veřejné zbavily

Škárka v úterý večer tvrdil, že ho žádný z kolegů kvůli jednání poslaneckého klubu nekontaktoval. "Rád bych tam přišel, pokud bych byl pozván. Nevěděl jsem, že se ten klub koná. Tak jsem nemohl přijít," řekl Škárka České televizi.

Ještě před tím, než vedení strany zveřejnilo výsledek jednání, se Škárka nechal slyšet, že sám hodlá vystoupit z poslaneckého klubu i ze strany. Odůvodnil to tím, že se ho dotkla kritika spolustraníků. A to natolik, že zvažuje i podání trestního oznámení.

Poslancem hodlá Škárka navzdory vyloučení z Věcí veřejných zůstat dál. "Budu aktivně podporovat koalici v reformách," řekl. Ve straně patřil k pravicovějšímu proudu, prosazoval razantnější reformy, například povinné spoření na penzi ve fondech.

Informaci o tom, že Škárka dostává peníze za loajalitu, uveřejnil jako první týdeník Respekt. V něm Škárka popisoval, že peníze dostával v obálkách, které mu nosil poslanec Michal Babák nebo Radim Vysloužil. Oba to popírají.

Když se informace objevila v médiích, Škárka tvrdil, že si z novinářů jen vystřelil. V rozhovoru pro MF DNES však znovu otočil. Teď má Škárka za to, že ho sleduje bezpečnostní agentura ABL, kterou dříve vlastnil Vít Bárta.

Opoziční ČSSD vyzvala Škárku, aby složil poslanecký mandát, protože je zcela nedůvěryhodný. Premiér Petr Nečas by měl podle sociální demokracie z vlády vyhodit ministra Bártu kvůli podezření z korupce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video