Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné se na poslední chvíli zbavily dvou kandidátů

  11:43aktualizováno  14:47
Vedení Věcí veřejných se na poslední chvíli zbavilo dvou kandidátů, kteří měli šanci dostat se do Sněmovny. Předseda Radek John oznámil, že se loučí se čtyřkou středočeské kandidátky Danielou Göttelovou a Josefem Horváthem - trojkou v Ústeckém kraji. Zároveň vyzval prvovoliče, aby neváhali a šli volit. "Mladí mohou odvrátit patovou katastrofu," řekl John.

Radek John apeluje na mladé voliče. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Proč došlo ve Věcech veřejných k personálnímu zemětřesení? Oba kandidáti se podle Johna provinili proti pravidlům strany.

Götellová odmítla podepsat dohodu o zákazu přeběhlictví. Tu museli podepsat všichni kandidáti, čímž se zaručili, že pokud by v budoucnu ve Sněmovně nehlasovali podle rozhodnutí vedení strany či chtěli přejít do jiné strany, zaplatí Věcem veřejným až sedm milionů korun či se vzdají mandátu.

Objednejte si Volební SMS

Jak probíhají předvolební kampaně a kdo volby vyhrál, se můžete dozvědět z první ruky. Objednejte si volební SMS servis iDNES.cz.

"Byla na kandidátce jako nezávislá a nechtělo se jí jakkoli vázat," zdůvodnil Radek John konec Götellové. "Smlouva má vícero částí. Něco mi nevadilo, něco ne. Je samozřejmě správné, když se zavážu, že budu chodit na schůze Sněmovny. Nevadí mi ani, když někdo chce, abych nepřeběhla. Vadil mi ale požadavek respektovat požadavek vedení VV, i kdyby byl v rozporu s mým svědomím. To je proti mému vnímání svobody, ale podle mě i proti poslaneckému slibu," sdělila Götellová, zastupitelka z Černošic.

Horváthův prohřešek byl jiného rázu, měl se údajně opakovaně dopouštět černého výlepu inzerce. "Byl upozorňován, aby to nedělal. Takové věci nás poškozují. Naším programem není hrubost a nekorektnost," řekl předseda strany.

Horváth se však proti Johnovu vyjádření tvrdě ohradil. "Postup vedení Věcí veřejných považuji za velmi nekorektní. Na výlep plakátů jsem si najal agenturu, o černém výlepu nic nevím. Na jednání grémia jsem nedostal možnost se hájit. Pan Bárta navrhl mé vyškrtnutí a za pět minut bylo rozhodnuto," tvrdil.

Vyřazený kandidát navíc zvažuje, že se se stranou bude soudit. Do předvolební kampaně prý investoval téměř všechny rodinné úspory. "Podle mě se lekli toho, že mám opravdu masovou podporu mezi voliči v Ústeckém kraji. Bojí se, že bych přeskočil jejich lídra Milana Šťovíčka, kterého si tam dosadili," dodal Horváth.

"Jsme ochotni jednat o vládě, která nebude zadlužovat"

John na tiskové konferenci hovořil také o možném vítězství levice, které by podle něj ztížilo osud mladé generace. Právě na tu apeloval, jak má volit. "Nejlepší variantou volby jsou Věci veřejné. Ale každá volba proti krizi, jaká vypukla v Řecku, je dobrá. Jde o záchranu republiky a já zaznamenal, že mladí chápou více než před čtyřmi lety, že jde o jejich životy. Pat a nové volby by byly katastrofou a prvovoliči to mohou odvrátit," konstatoval.

Nicméně případnou spolupráci se sociálními demokraty John opět nevyloučil, kategoricky se vymezil pouze proti komunistům. Věci veřejné podle něj plánují podporovat takovou vládu, která se přímými kroky spojí s hlavními volebními hesly Věcí veřejných. Snížení korupce, zastavení zadlužování státu nebo zdravotní a důchodová reforma.

"O vládě, která zemi nebude zadlužovat, jsme ochotni jednat. Samozřejmě, že s některými dinosaury do koalice nepůjdeme, máme personální podmínky. Nyní ale nejde říkat podrobnosti. Všechny strany jdou proti všem, rozstříleli se. My jediní jsme se nezapojili do negativní kampaně," vyjmenoval John. (o tajných předvolebních schůzkách čtěte zde)

Rozloučení s dinosaury

Kampaň nové strany s velkými ambicemi bude finišovat ve čtvrtek v Praze. V plánu je od 16:00 pochod politických "dinosaurů" z Malostranského náměstí na náměstí 14. října na Smíchově.

"Kdybychom byli bohatou stranou, postavili bychom Jurský park. To nevyjde, ale zveme i děti, pro které má slovo dinosaurus mnohem hezčí význam. Bude to rozloučení s dinosaury," uvedl Radek John, který chce vedení strany v pondělí předložit návrh na obsazení týmu, který bude za Věci veřejné vyjednávat o případném vládním angažmá. Nebude v něm chybět John ani podnikatel a kandidát strany Vít Bárta.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz