Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věci veřejné mění maturity s KSČM. Není to koaliční nevěra, brání se

  2:01aktualizováno  2:01
Hlasování ODS a TOP 09 o hazardu rozlítilo Věci veřejné. Změnu zákona o loteriích obě větší vládní strany prosadily s levicí a na připomínky Věcí veřejných nedbaly. Ve Sněmovně je teď zákon, který předložily společně poslankyně VV a komunistické strany. Chtějí prosadit změnu pravidel pro státní maturity, odklad třetí povinné zkoušky.

Státní maturity (ilustrační foto) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Když koaliční partneři hlasovali pro úpravu pravidel pro hazard, která vadila VV, předseda strany Radek John dokonce mluvil o tom, že se teď pro stranu otevírá zajímavá možnost hlasovat také pro některé věci s levicovou opozicí.

A zmínil v této souvislosti majetková přiznání pro lidi, kteří získají majetek v hodnotě nad 20 milionů korun. Koalice se pak po bouřlivých hádkách domluvila na pokračování vlády, koaličním dodatku a dvou změnách ve vládě.

Přesto se ve Sněmovně bude hlasovat již za pár dní o návrhu, který sepsala netradiční parlamentní koalice - Věci veřejné a KSČM.

Dagmar Navrátilová (43 let), VV, Olomoucký kraj

Dagmar Navrátilová (43 let), VV, Olomoucký kraj

"Nevidím nic špatného na tom, že předkládáme věcný návrh k maturitám společně s komunistickými poslankyněmi," řekla iDNES.cz místopředsedkyně Věcí veřejných Dagmar Navrátilová. Brání se mluvit o návrhu, který předložila spolu se svou kolegyní Janou Drastichovou a komunistkami Ivanou Levou a Martou Semelovou, jako o "koaliční nevěře".

Chtějí odložit třetí povinnou zkoušku při státní maturitě

Co konkrétně poslankyně navrhují? Odložit zavedení třetí povinné zkoušky při státní maturitě na školní rok 2013/2014 a zachovat až do školního roku 2012/2013 možnost nahradit zkoušku z cizího jazyka zkouškou z matematiky.

Podle nyní platných pravidel pro státní maturity by byla zkouška z cizího jazyka povinná už v následujícím školním roce a nebylo by ji možné nahradit matematikou. "Na takovou změnu již v roce 2012 řada středních škol, v nichž se podle dřívější právní úpravy povinná zkouška z cizího jazyka nekonala, není dostatečně připravená," napsaly poslankyně do odůvodnění svého návrhu.

Jasno o tom, zda jejich návrh projde, musí být před termínem podávání přihlášek k maturitám v příštím školním roce, tedy před polovinou listopadu. O návrhu se tak má hlasovat už na mimořádné schůzi Sněmovny, která je svolaná na příští týden především kvůli vládním návrhům penzijní a zdravotní reformy.

"Tahle věc je vykomunikovaná i s koaličními partnery. Nemají proti tomu ani ODS, ani TOP 09 výhrady. Řešili jsme to i na jednání K9. Podpisy komunistických poslanců pod tím návrhem jsou, aby klub KSČM nevetoval zrychlené schválení návrhu," řekla iDNES.cz vicepremiérka a první místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake.

"Byli jsme o tomto návrhu informováni. Členové našeho poslaneckého klubu pod ním nejsou podepsáni, protože ve chvíli, kdy jsme se o něm dozvěděli, byl už podán," uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz