Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlíně uvažují o zavedení čipů pro psy

  21:56aktualizováno  21:56
Zlín - Majitelé psů budou muset brzy řešit dilema, jestli by souhlasili s tím, aby byl jejich mazlíčkům místo tradiční známky na obojku do těla vpraven identifikační čip.Zlínský magistrát totiž chce totiž zjednodušit stávající systém evidence psů. Proto uvažuje o zavedení takzvaného čipování.Co si myslíte o čipování psů? Vyjádřete se v chatu.Můžete také hlasovat v anketě, zda byste nechali čip dát svému psovi.

O co přesně jde?
Zvířeti by byl pod kůži implantován speciální čip, v němž by byly uloženy základní identifikační údaje, které by si mohl každý strážník městské policie při běžné kontrole pomocí přenosného čtecího zařízení dekódovat.

"Byla by to modernější a průkaznější forma evidence psů," shrnuje výhody systému vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství zlínského magistrátu Vladimíra Marcoňová. Například identifikace zaběhnutého psa by se tím velmi usnadnila.

Strážníci by byli nadšení
Jednoznačně pro zavedení radiofrekvenční identifikace zvířat je městská policie. "Do dvou až tří let by se nám mohlo podařit zaevidovat všechny psy," předpokládá ředitel zlínské městské policie Jan Suchoň. To by znamenalo pořádek v placení poplatků a v konečném důsledku i zvýšení příjmové stránky městského rozpočtu.

"Zatím jsme ale teprve v počátcích," podotýká opatrně Marcoňová. "V současné době chceme především vyvolat veřejnou diskusi."

Kdo to zaplatí?
Mezi její hlavní body bude patřit otázka, kdo zaplatí zhruba čtyřsetkorunovou částku za čip a jeho odbornou veterinární implantaci do zvířete. Majitel psa nebo úřad?

"Zvažujeme, že bychom chovatelům nabídli slevu," naznačuje Marcoňová jeden ze způsobů, jakým chce město naklonit názor veřejnosti na stranu radiofrekvenční identifikace zvířat.

Lidé, jimž připadá implantace čipu přímo do těla psa příliš drastická, nemusí hned nad novou metodou evidence lámat hůl.  Suchoň totiž upozorňuje i na to, že technicky existuje možnost umístit čipy do psí známky. "Zatím je vše otevřené. Teď musíme především vyvolat obecnou diskusi," apeluje na chovatelskou část veřejnosti.

Čipování už funguje v Českých Budějovicích
Za zdroj zkušeností s fungováním tohoto systému poslouží České Budějovice. Pouze v tomto městě se totiž podle zlínského magistrátu čipování psů v praxi osvědčilo. A jaké tam zaznamenali výsledky? Za zhruba 7 000 zvířat radnice ročně vybere čtyři miliony korun.

Ve Zlíně se z poplatků za 6 000 psů dostane do městského rozpočtu jen asi 1,5 milionu korun.  O tom, jestli se moderní systém evidence uchytí také ve Zlíně, rozhodne magistrát nejpozději do začátku prázdnin.

Řekněte svůj názor na redakční horké lince
Souhlasili byste s tím, aby byl vašemu psovi do těla vpraven speciální čip?
Pokud ano, uhradili byste náklady s tím spojené, zhruba 400 korun?
Nebo způsob frekvenční evidence psů považujete za příliš drastický, a proto rezolutně odmítáte, aby váš čtyřnohý kamarád žil s cizím předmětem v těle?

Svůj názor nám můžete zatelefonovat dnes od 12 do 15 hodin do zlínské redakce MF DNES na číslo  067/7695 232. Vaše názory zaznamená redaktor Milan Libiger. S jejich podstatnou částí vás seznámíme v zítřejším vydání regionální přílohy MF DNES. Využít můžete i elektronické pošty na adrese milan.libiger@mfdnes.cz.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.cz