Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Zlíně otevřeli novou univerzitu

  17:59aktualizováno  17:59
Zlín - Oficiálně vznikla nejmladší vysoká škola v republice - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Insignie (rektorské žezlo a zlatý řetěz odlitý ve slovenské Kremnici) a dekret o vzniku univerzity převzal její historicky první rektor Petr Sáha. Slavnostního aktu, který založil novou budoucnost školství ve Zlínském kraji, se zúčastnila většina rektorů českých a slovenských vysokých škol.
Podívejte se na snímky z inaugurace.
Nový rektor zlínské univerzity Petr Sáha

Nový rektor zlínské univerzity Petr Sáha - Prezident Václav Havel jmenoval na Pražském hradě Petra Sáhu rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. (10.května 2001) | foto: ČTK

První státní vysokou školu, která vznikla po přijetí nového vysokoškolského zákona, označil náměstek ministra školství Josef Průša za zdroj vzdělanosti v regionu.

Do Zlína přijel i Tomáše Baťa junior, po jehož otci je škola pojmenována, se svojí rodinou, která ve zcela plné aule univerzity zabrala celou řadu sedadel. 

"Baťa spojil oba naše národy. Své továrny stavěl v Čechách a na Slovensku a učil nás solidaritě. Řada našich studentů získala vědomosti ve Zlíně," řekl předseda Národní rady Slovenské republiky Jozef Migaš.

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně je nejmladší vysokou školou v Česku. Oficiálně vznikla 1. ledna 2001 odloučením od Vysokého učení technického v Brně.
Má dvě fakulty - technologickou, managementu a ekonomiky a institut reklamní tvorby a marketingových komunikací. Z institutu od nového školního roku vznikne třetí fakulta.
Historicky prvním rektorem je Petr Sáha, kterou zvolil akademický senát a 10. května jej do funkce jmenoval prezident.
Univerzita má zhruba dva a půl tisíce studentů. Rektor Sáha předpokládá, že do roku 2005 by se jejich počet měl téměř zdvojnásobit. Vznik samostatné univerzity už se podle něj projevil i ve zvýšeném počtu přihlášek ke studiu.

"Potěšilo mne, že univerzita pokračuje v naplňování odkazu otce, který vždy podporoval vzdělávání zaměstnanců," poznamenal Baťa.

Univerzita nabízí studentům dvojjazyčné studium v angličtině a češtině. "Učí u nás už Číňané, vyřizujeme pracovní povolení pro dva Indy," řekl Sáha. Ve Zlíně se už učili studenti z Chile, Mexika, Kanady a Japonska.

Insigniemi  univerzity jsou žezlo a pro rektora zlatý řetěz s medailí, na jejíž lícní straně je vyražen portrét zakladatele moderního Zlína Tomáše Bati.

Dva prorektoři budou mít řetěz a medaili ve stříbrném provedení. Medaile navrhl Michal Vitanovský, vyrazila je slovenská Mincovňa Kremnica.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Na konci příštího týdne se ochladí, druhý květnový týden proprší

Přívalový déšť v Jihlavě - Horním Kosově

Mimořádně teplé počasí vydrží do pondělí, kdy teploty dosáhnou 27 stupňů, na jihovýchodě Moravy mohou místy naměřit až...

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

KOMENTÁŘ: Výraznější popírání holokaustu je v Evropě jen otázka času

Koncentační tábor. Ilustrační foto

Před rokem česká Sněmovna přijala „rezoluci“ proti genocidám. Ve světle nárůstu antiromských i antisemitských nálad u...

Najdete na iDNES.cz