Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Washingtonu proběhl Pochod milionu rodin

  11:44aktualizováno  11:44
Statisíce lidí z různých států a oblastí USA se v pondělí shromáždily na výzvu kontroverzního černošského vůdce Louise Farrakhana ve Washingtonu, aby se zúčastnily Pochodu miliónu rodin za rasovou a náboženskou harmonii a oslavu rodinných hodnot. Součástí pochodu byla i hromadná svatba. Farrakhan, vůdce černošské národnostní organizace Islámský národ, svolal pochod u příležitosti pátého výročí Pochodu milionu mužů, kterého se v roce 1995 zúčastnilo na půl milionu lidí a který byl největším shromážděním v dějinách USA.

Průvod, podstatně menší než ten před pěti lety, je považován za největší shromáždění Afro- Američanů od roku 1995.

Lidé pochodovali pět kilometrů od National Mall k sídlu Kongresu.

Rodina: základ civilizace
"Rodina je základním prvkem civilizace, takže se musí udělat všechno, aby se rodina ochránila," řekl Farrakhan během svého dvouhodinového projevu za mohutného potlesku a jásotu shromážděných. "Když vidíte velkou společnost nebo civilizaci, jakou jsou Spojené státy, kde 50 procent svateb končí rozvodem v prvních třech letech, jedná se o příznaky úpadku civilizace," prohlásil Farrakhan.

Když hovořil o rasové snášenlivosti a harmonii, Farrakhan řekl, že Boha by nepotěšila smrt Arabů a Izraelců na Blízkém východě. Vůdce Islámského národa přitom proslul svými protižidovskými poznámkami.

Rasová harmonie a bratrství
K pochodu se přidali představitelé téměř desítky různých církví a sekt z celých Spojených států. Řada náboženských představitelů vyzývala ve svých projevech k rasové harmonii a bratrství.

"Pokud svoji rodinu milujete, tak ji musíte chránit," prohlásil farář Al Sharpton, který proslul svojí tvrdou kritikou newyorské policie za zastřelení afrického imigranta Amadou Diallo. "Ochrana vaší rodiny ale neznamená, že do neozbrojeného člověka vypálíte 41 ran z revolveru." Neozbrojený Diallo byl zasažen 19 náboji, píše CNN.

Organizátoři pochodu doufají, že se shromáždění se stalo hybnou silou a podporou pro jejich návrhy ohledně sociálních dácek, reformy vzdělání i prevenci zneužívání drog.

Z jiných "pochodů milionů" je známý Pochod milionu matek počátkem tohoto roku a Pochod milionu žen ve Filadelfii v roce 1997.

Islámský národ (Nation of Islam)
Islámský národ je černošská národnostní organizace. Vznikla v roce 1977 odštěpením od organizace Černí muslimové. Hlásá soběstačnost černochů, ale také velmi přísná pravidla chování. Snaží se pomoci chudým černochům ve zločinem zachvácených vnitřních částech měst. Na druhou stranu má pověst rasistického, protibělošského a protižidovského seskupení.
Má zhruba 50 tisíc členů (v roce 1995. Vůdcem je je Louis Farrakhan.
Černí muslimové (Black Muslims) je radikální pravicová černošská organizace, která hlásá černošský separatismus. Vznikla v roce 1930 v Detroitu. Do roku 1963 ji vedl Malcolm X, v současné době Elijah Muhammad.

Pochod milionu rodin, který svolal kontroverzní černošský vůdce Louis Farrakhan, měl oslavovat rasovou a náboženskou harmonii a rodinné hodnoty. (16.října 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...Najdete na iDNES.cz