Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vystěhované budově bude hotel

  11:53aktualizováno  11:53
Jižní Město - Ve vystěhované části budovy na Opatově, která patří radnici Prahy 11, má být dále hotel a restaurace. Radní městské části nyní vypsali soutěž na pronájem těchto prostor. "Už jsme zaznamenali velký zájem. Ozvaly se společnosti, které provozují hotely, a cestovní kanceláře," řekl místostarosta Prahy 11 Marek Šnaid.

Část budovy užívala firma Seacom, která tam provozovala hotel Sandra. Radnice prostory nedávno bez soudního rozhodnutí vyklidila, protože firma údajně neměla platné smlouvy. Navíc podle radnice dluží městské části za energie 30 milionů korun.

Záměr na pronájem bude podle Šnaida vyvěšen dva týdny na úřední desce, potom rada soutěž uzavře. Zájemce bude mimo jiné muset složit na rok milionovou jistinu a platit nájemné a poplatky půl roku předem. Smlouva bude na deset let.

Téměř všechny firmy, které měly se společností Seacom smlouvy na nájem dalších prostor v budově, uzavřely nová ujednání s městskou částí. Jen s jednou zatím nebyla podepsána, protože podle Šnaida je jejím společníkem jednatel Seacomu. Už z této firmy údajně vystoupil, proto s ní bude radnice dále jednat.

V pondělí se podle místostarosty mělo konat soudní řízení, v němž se radnice po firmě Seacom domáhá části dluhu ve výši 14,5 miliónu korun. Bylo odročeno, protože se zástupci společnosti podle Šnaida z jednání omluvili. Nový termín zatím stanoven nebyl.

Vystěhovaná firma dluhy popírá
Firma Seacom, kterou Praha 11 bez soudního rozhodnutí před třemi týdny vystěhovala z dvacetipatrové budovy kvůli neplatným smlouvám a dluhům, opustila minulé úterý poslední místnosti. Seacom v budově provozoval hotel Sandra a některé prostory pronajímal dalším firmám. Neplatil však nájem a služby, podle Stříhavkové dluží za energie 30 milionů korun. Návrh na předběžné opatření, podle něhož by příslušná městská část musela firmě prostory opět zpřístupnit, soud zamítl.

Jednatel firmy Seacom Ondřej Taraba přesto považuje vystěhování hotelu Sandra bez soudního rozhodnutí za protiprávní. "To snad odporuje základním lidským právům, to je jak revoluce," diví se Taraba, který dluhy vůči městské části popírá.

Podle něj měl Seacom uzavřeny smlouvy pouze s Místním bytovým podnikem, který je v konkurzu. "Bytový podnik nám dluží desítky milionů korun. Ještě před vyhlášením tohoto konkurzu v roce 1993 jsme městskou část žádali, abychom mohli převést smlouvy na obec, nebo sepsat nové smlouvy. Mám ale písemné vyjádření z té doby, že je to nezajímá," řekl Taraba.

Radnice Prahy 11 podle tiskové mluvčí Lenky Stříhavkové pronajme volné prostory v budově krátkodobě firmě, která provozuje sousední hotel Opatov. "V blízké době bude vypsáno na jejich nájem výběrové řízení," uvedla mluvčí.

Firma včas opustila budovu hotelu
Radnice Prahy 11 nemusí použít násilí k vystěhování dvou kanceláří, které v její budově na Opatově užívala firma Seacom. Zástupci firmy poslední místnosti v termínu opustili, takže radní nemuseli využít bezpečnostní agentury k exekuci. "Jednu už vystěhovali v neděli, z druhé odváželi věci ještě během pondělí," řekla mluvčí radnice Lenka Stříhavková.

Návrh na předběžné opatření, podle něhož by Praha 11 musela firmě vyklizené prostory opět zpřístupnit, soud zamítl. Stříhavková uvedla, že postup vedení radnice jednomyslně schválili zastupitelé.

Radnice násilně vyklidila hotel
Dramatická situace nastala v hotelu Sandra v Praze 11. Ve čtvrtek 17. ledna do budovy vtrhli zástupci radnice a s pomocí policie hotel obsadili. Přitom přiznali, že nechtěli čekat na rozhodnutí soudu, který posuzuje žádost radnice, aby firma Seacom, která hotel spravuje, z něj odešla. "Firmě skončily nájemní smlouvy s místním bytovým podnikem, navíc dluží zhruba třicet milionů korun," tvrdil místostarosta Prahy 11 Marek Šnaid.

Mnoho hostů hotelu však bylo situací šokováno, během chvíle museli své pokoje opustit.

Zaměstnancům firmy znemožnila vstup do hotelu najatá bezpečnostní agentura. Přítomní policisté nezasáhli. Zástupci společnosti Seacom proti postupu protestují a tvrdí, že některé zaměstnance agentura při zásahu zranila a museli je ošetřit lékaři.

"Protiprávně provedli vyklízecí proces, ač nebylo rozhodnutí soudu o vyklizení," řekl jednatel firmy Oldřich Taraba. "Ozbrojená agentura nám počala vyklízet bez naší přítomnosti prostory, na které jsou uzavřené platné nájemní smlouvy," uvedl. Věci prý byly zabaveny a odvezeny na neznámé místo.

Věci se podle radního Prahy 11 Branka Dolečka odvážejí za přítomnosti soudního znalce do jiné obecní budovy. "Předpokládám, že firma bude vyzvána, aby si předměty vzala," řekl.

"Radnice již dříve požádala soud, aby rozhodl o vyklizení prostor," informoval Šnaid. Radní se ale ve středu na mimořádném zasedání rozhodli, že na výsledek nebudou čekat. Jednání společnosti prý totiž městské části dlouhodobě působí škodu, ztráty představují 30 milionů korun. "Firma radnici neplatí za teplo, vodu, elektřinu i užívání objektu," dodal.

Taraba to, že Praha 11 budovu vlastní, zpochybnil. Obec prý nabyla objektu neoprávněně. Společnost Seacom podle něj navíc poslala Místní bytový podnik do konkursu. Do konkursní podstaty navrhla zahrnout i hotel. Podle Dolečka je v katastru nemovitostí zapsána jako vlastník objektu obec.

Radnice podle Šnaida firmu několikrát neúspěšně vyzvala, aby budovu vyklidila. Podle najaté právní kanceláře je jednání firmy protiprávní. Podle Dolečka právní kancelář uvedla, že je nynější postup radnice možný.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Starosta Prahy 7 chce být primátorem, půjde proti vlastní straně

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Oblíbený starosta Prahy 7 Jan Čižinský chce příští rok usilovat o post primátora, bude ale kandidovat proti vlastní...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...Najdete na iDNES.cz