Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vyplavených Úlicích spílají zdejšímu zemědělci za jeho čínskou trávu

  13:05aktualizováno  13:05
Lidé z vyplavené obce Úlice na severním Plzeňsku, kde čtvrteční bouřka způsobila škody za desítky tisíc korun, dávají vinu zdejšímu zemědělci. Domnívají se, že bahno přiteklo z okolních polí kvůli tomu, že na nich letos poprvé pěstuje místo klasických plodin cizokrajné rostliny na biomasu.

Povodeň v obci Úlice na Plzeňsku | foto: Hasiči

Úlicemi se ve čtvrtek večer po zhruba padesátiminutové intenzivní bouřce prohnala až 60 centimetrů vysoká vlna vody a bahna. Způsobila škody, které budou místní odstraňovat až měsíc (více se dočtete zde).

Povodeň v obci Úlice na Plzeňsku

Podle starostky Vlasty Hornové se voda hrnula z čerstvě osázených polí, na kterých místní zemědělec letos poprvé pěstuje ozdobnici čínskou a japonské topoly. Rostliny jsou určené pro využití jako biomasa.

"Nikdy dříve tady nikdo nic takového nepěstoval a žádné problémy jsme neměli," řekla Hornová a ukázala na jedno z polí, kde ještě stále roste vojtěška.

"Tam odtud se žádné bahno ani příliš vody nehrnulo. Takové klasické plodiny by tady měl pěstovat všude, a ne nějakou čínskou trávu, jejíž výhonky spolu s bahnem teď máme po celé vsi," rozčilovala se starostka.

Spadlo téměř pět centimetrů vody

Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu vyplývá, že ve čtvrtek v Úlicích spadlo 47 mm vody. "Takové množství během velmi krátké doby zpravidla způsobuje na níže položených místech problémy," řekl Josef Cink z ČHMÚ v Plzni.

Obec podle jejích slov ani neví, kdo vlastně na poli hospodaří. Pozemky získala česko-italská společnost Farm Pňovany a ta je pronajala. S obcí nikdo nekonzultoval, co na polích bude růst.

Záruka dobrých zisků, ale chybí zkušenosti

Jiří Tetzeli z Okresní agrární komory Plzeň-sever uvedl, že rostlin na biomasu se v regionu pěstuje výrazně víc než v minulosti.

"Pro zemědělce jsou výhodné díky tomu, že mají zaručen odbyt i solidní cenu," řekl Tetzeli.

Ozdobnice čínská

Ozdobnice čínská

Vytrvalá rostlina, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči, její pěstování je prakticky bez starostí. Za příznivých podmínek dosahuje výšky čtyři metry. Je odolná proti vymrzání, chorobám a škůdcům.

V ČR je povolená jako energetická rostlina, k jejímu pěstování nejsou z hlediska vlivu na životní prostředí výhrady.

Zdroj: energetickerostliny.cz

Přiznal ale, že s jejich pěstováním nemají místní zemědělci dostatek zkušeností. Podle jeho slov by se tyto širokořádkové rostliny právě kvůli riziku eroze neměly dávat na zorané pole ve svahu.

"Je zapotřebí je vysazovat do travnatého porostu, nebo kolem svažitého pole udělat přirozenou bariéru, která odtok vody zbrzdí," řekl Tetzeli.

 Podle něj existují závazná pravidla pro pěstování těchto rostlin, jejichž dodržování kontroluje Státní zemědělský intervenční fond i další rostlinolékařské instituce, které mohou zemědělcům za porušení správných postupů uložit pokuty.

Jiná obec na Plzeňsku Němčovice u Rokycan vede kvůli častým povodním se zemědělskou společností obhospodařující tamní pole dokonce soudní spor.

Na rozsudek se sice kvůli prodlevám s vyjadřováním různých znalců čeká už několik let, ale i tak už obec dosáhla svého. Zemědělci na polích nad obcí přestali pěstovat širokořádkovou kukuřici a od té doby i přes další lijáky už velká voda do obce nevtrhla.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz