Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vodě jsou jedy i bakterie

  0:20aktualizováno  0:20
Na první pohled se neliší od špinavého rybníka, je však nesrovnatelně nebezpečnější: povodňová voda. Teče koryty řek nebo stojí v ulicích. Přesný rozbor odborníci ještě nemají, už teď je však jasné, že spláchla nebezpečné látky z továren, kaly z čističek, hnojiva z polí, fekálie z kanálů. "Sahat do vody při povodni není rozumné. Když už se v ní člověk musí pohybovat, měl by se chránit," říká Karel Bláha z ministerstva životního prostředí.

Všechny články o záplavách najdete zde.
Velmi nebezpečná je bakterie leptospirózy. Přenáší ji hlodavci a do vody se dostane vypláchnutím jejich výkalů ze sklepů a kanálů. V horším případě může způsobit Weilovu žloutenku. Před pěti lety po povodních na Moravě na ni zemřelo několik lidí. Pokud nemocný nedostane včas antibiotika, zemře na poškození jater.

Voda spláchla také hnojiva z polí a zemědělských skladů. Leckde jsou na hladině patrné ropné skvrny. "Z nic nehrozí bezprostřední otrava, ale koupat se v takové vodě nedá," upozorňuje Karel Bláha. Ropné látky většinou způsobují ekzémy nebo podráždění kůže. Některé z nich se do těla lehce vstřebávají kůží a při vysoké koncentraci mohou poškodit játra. Většina z nich je podezřelá z toho, že poškozuje zárodek.

Nejnebezpečnější látky však spláchlo Labe z neratovické Spolany. V půdě uvnitř areálu vytopené chemičky bylo rozptýleno přes dvě stě kilogramů rtuti. Protože je rtuť těžká, klesne na dno. Po malých dávkách se dostává do potravy ryb a hromadí se v jejich těle. Zároveň se změní z rtuti kovové na organickou.

"Zatímco požití kovové rtuti ve velmi malém množství vážnější újmu nezpůsobí, takto změněná může vyvolat závažnou otravu," říká Bláha a dodává: "O jak vážný problém jde, to budeme vědět, teprve až zjistíme, kolik rtuti se z areálu Spolany skutečně vyplavilo."

Ve Spolaně byly ještě nebezpečnější látky, dioxiny. Patří mezi vůbec nejjedovatější látky, navíc se jich příroda nedokáže sama zbavit. Ekologové z hnutí Greenpeace už dlouho upozorňovali, že dvě znečištěné budovy jsou časovanou bombou. Teď mluví o ekologické katastrofě.

Tiskový mluvčí Spolany přiznává, že voda zaplavila menší z budov, v níž byly dioxiny, do metrové výšky. Zdůrazňuje však: "Vedení Spolany letos postavilo protipovodňovou zeď, dimenzovanou na více než stoletou vodu. Přijímá odpovědnost pouze za to, že nebylo schopno předvídat povodeň, která svou velikostí zaskočila celou republiku."

Inspekce životního prostředí odebrala včera vzorky. Do týdne odhadne, kolik dioxinů voda odplavila a jak vážnou hrozbu to znamená.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz