Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Vídni hladoví čtyři odpůrci Temelína

  15:15aktualizováno  15:15
Protestní hladovku před sídlem rakouské vlády ve Vídni zahájila před polednem čtveřice odpůrců Temelína. Tři muži a jedna žena jsou odhodláni držet půst do té doby, než vládní místa splní jejich požadavky na tvrdší postup Rakouska proti provozu Temelína.

"Hladovka je oficiálně odstartována," prohlásila šéfka Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Mathilde Hallaová na tiskové konferenci, která byla symbolicky svolána na za pět minut dvanáct.

Ke svérázné manifestaci se odhodlali už ostřílení aktivisté z regionu Horních Rakous, který sousedí s Jihočeským krajem.

Kromě mluvčího spolku Stop Temelín Andrease Reimera a jeho kolegy Aloise Langauera se do hladovky zapojí také členka organizace Matky proti atomovému nebezpečí z Freistadtu Irene Winklerová a salcburský ekolog Thomas Neff.

"Pociťuji Temelín jako hrozbu pro zdraví a život, pro moji rodinu a celý hraniční region," zdůvodnila svoji účast Winklerová.

"Hladovka je nyní nejsilnější zbraní, kterou jsme jako odpůrci atomu nasadili a budeme v ní pokračovat," přidal se Reimer.

Hladovka byla vyhlášena jako neomezená. Její přerušení je podle aktivistů možné pouze po splnění požadavků, které poslali vládě.

Odpůrci atomu žádají vládu, aby zveřejnila posudek rakouských expertů na bezpečnost v Temelíně a zdůraznila nedostatky elektrárny popsané v takzvané černé knize.

Dále chtějí, aby kancléř Schüssel v Bruselu rozhodněji vystoupil proti zvýšení příspěvků na atomovou energii ze zdrojů evropské organizace EURATOM.

"Očekáváme také, že Rakousko předloží Česku nabídku na odstoupení od atomové energetiky," dodal Reimer.

Schüssell: Každá země má právo se rozhodnout

Podle kancléře Schüssela náleží každé zemi právo rozhodnout si o atomové energii po svém. "Musíme ale naléhat, a máme na to právo, aby sousedé do puntíku naplnili dohodnuté bezpečnostní standardy," konstatoval po středečním setkání s českým protějškem Vladimírem Špidlou.

Aktivisté se chystají do Krumlova
Odpůrci Temelína chtějí v květnu uspořádat podobný "summit" o odstavení Temelína v Českém Krumlově.

Odpůrci atomu začali s hladovkami na začátku roku, kdy se několik dnů postili v maringotce na náměstí příhraničního Freistadtu.

Hladovka od té doby pokračovala ve štafetové formě s registrací na internetu. Aktivisté zároveň vyráželi na protestní výjezdy.

Se známou protitemelínskou dodávkou už letos parkovali přímo u jihočeské elektrárny, před ministerstvem ekologie ve Vídni a také v Salcburku a Sankt Pöltenu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz