Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve většině přehrad se dá plavat bez obav

  10:05aktualizováno  10:05
Ostrava - Voda v přehradách je většinou dobrá. Lidé by se měli vyhnout Těrlické přehradě, Bašce a některým koupalištím Bruntálska. Řasy a sinice se značně přemnožily v Těrlické přehradě na Karvinsku. "I když limity nebyly překročeny, nedoporučuji koupání v přehradě rizikovým skupinám, hlavně dětem a alergikům. Ostatní by se po koupání měli co nejdříve osprchovat," nabádá okresní hygienička v Karviné Helena Šebáková.

Dodala, že kvalitní voda ke koupání je však v bohumínských jezerech a ve všech koupalištích okresu.

Na Frýdecko-Místecku se situace zlepšila na Žermanické přehradě. Okresní hygienička Blažena Braunsteinová tu od včerejška znovu povolila koupání. Naopak špatné bakteriologické výsledky mají hygienici ze vzorků odebraných z Bašky.

"Nedoporučuji lidem, aby se v této přehradě koupali," prohlásila Braunsteinová. Dodala, že přehrada Olešná a brušperská nádrž odpovídají hygienickým požadavkům na kvalitu vody.

Hygienici nemají zatím žádné výhrady ke koupání v nádržích či v koupalištích okresů Ostrava a Opava. "Odebírali jsme vzorky, výsledky budeme mít příští týden. Zatím není důvod koupání v Ostravě či na hlučínské štěrkovně omezovat či zakazovat," konstatoval Radim Mudra z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Dva areály umělých koupališť zavřeli hygienici na Bruntálsku. Při kontrole všech jedenácti koupališť v okrese zjistili spoustu nedostatků. Některé už provozovatelé odstranili, dalších se postupně zbavují. Pokuty, které jim hygienici za nedodržování předpisů vyměřili, se pohybují v desítkách tisíc korun.

"Chystáme další kontroly na koupalištích a i když to není naše povinnost, podíváme se i na přírodní nádrže. Chceme, aby rekreanti věděli, kde by pro ně koupání mohlo znamenat nebezpečí," prohlásil okresní hygienik v Bruntále Petr Kopřivík.

Provozovatelé na Bruntálsku například nekontrolovali kvalitu vody, což měli ze zákona dělat. Nevedli provozní deníky a neměli schválené provozní řády.

"Po odebrání vzorků jsme s úžasem zjistili, že množství některých zdraví škodlivých látek ve vodě přesahuje až desetinásobně povolené limity. Na některých zařízeních neměli vůbec možnost dopouštět a obměňovat vodu," upřesnil Kopřivík.

Okresní hygienik odmítl uvést, která koupaliště byla uzavřena. "Provozovatel musí nedostatky stejně nejdřív odstranit, pak až může plovárnu otevřít návštěvníkům," řekl Kopřivík.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz