Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vazbě myslím na sebevraždu, přiznal muž, který přepadl pražskou banku

Exkluzivně   1:00aktualizováno  1:00
K přepadení banky v Praze na Novodvorské ulici mě donutili výhrůžkami, tvrdí Petr Pavel Krstev, který v pobočce KB několik dní před Vánocemi držel rukojmí. Vyděrači mu prý hrozili ublížením jeho rodině, pokud jim nedonese tři miliony korun. "Bylo to spíš zoufalé volání o pomoc než přepadení," napsal muž v dopise iDNES.cz.

Dvaapadesátiletému podnikateli Petru Pavlovi Krstevovi z Bělčic na Strakonicku prý vyděrači ukázali fotografii jeho přítelkyně a dcery s pistolí u hlavy a poslali ho přepadnout pobočku Komerční banky v Praze 4.

"Více zatím nemohu říci, ale dle toho, proč mě poslali sem, jsem si uvědomil, o koho se s největší pravděpodobností jedná," uvedl Krstev v dopisu redakci. V něm také odpověděl na sedm z dvanácti položených otázek.

Redakci iDNES.cz především zajímal motiv jeho činu. Poprvé v novodobé české historii musela policie z přepadené banky zachraňovat rukojmí. Krstev tvrdí, že zaměstnankyni ústavu nedržel násilím.

"Ba naopak, jsem chtěl na policii, na vyjednavačce, aby přišla osobně, že paní z banky nedržím. A pak aby jela se mnou, kam je nutné předat peníze. Bylo mě řečeno, že to nemůže," napsal muž, kterému hrozí až patnáct let vězení. Dodal, že vše musí být zadokumentováno na záznamu kamerového systému.

Dopis Petra P. Krsteva reportérovi iDNES.cz

Identitu vyděračů tají. Uvedl pouze, že jde o lidi s velkým politickým vlivem, kteří jsou napojeni na exekutorskou komoru. Zároveň se prý jedná o ředitele nespecifikovaných bank a bývalé policejní vyšetřovatele. "Díky tomuto vydírání jsem přišel o 180 milionů korun," tvrdí Krstev.

Podal na ně sice trestní oznámení, ale policie prý případ vyšetřovala liknavě. Navíc si policisté podle Krsteva předávají jeho oznámení už několik měsíců z oddělení na oddělení, z jednoho kraje do druhého. Když po něm skupina "vyděračů" chtěla tři miliony, které on později požadoval v pražské bance, na policii už se neobrátil. Ztratil k ní prý důvěru.

Nejsem lupič, napsal muž iDNES.cz

Že k přepadení Krsteva někdo donutil, si myslí také jeho nevlastní syn, včelař z Bělčic. "Stoprocentně to nebylo z jeho hlavy ani vůle. Pořád doufáme, že někdo řekne, že je to jen blbý vtip. Buď by se musel zbláznit nebo ho musel někdo donutit. To si myslíme my, známe ho," řekl MF DNES dva dny po činu.

Krstev starší zná pražskou pobočku KB, kterou se pokusil vyloupit, údajně už dvacet let. "Měl jsem zde své podnikatelské účty se značnými obraty," uvedl Krstev. Popřel, že by se o něj policie zajímala už v minulosti, jak médiím tvrdil její mluvčí Tomáš Hulan.

Přepadení pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze. (16. prosince 2009)

Na vysvobození rukojmí z přepadení banky se podílela policejní zásahová jednotka i Útvar rychlého nasazení.  (16. prosince 2009)

Policejní odstřelovač na střeše nedaleko pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze, kterou přepadl neznámý lupič. (16. prosince 2009)

Policejní odstřelovač na střeše nedaleko pobočky Komerční banky na Novodvorské ulici v Praze, kterou přepadl neznámý lupič. (16. prosince 2009)

"Za svých 52 let jsem nebyl nikdy trestán, nepočítám-li pokuty. Takže, pokud je toto pravda, podám žalobu na policii, která je ve značné části či méně svojí nečinností nepřímo vina za tyto události. Nejsem lupič a sám toto velmi odsuzuji. Vždy jsem vše uhradil a dostál svých povinností aniž bych loupil," napsal Krstev.

Policie k případu nechce nic říct, odvolává se na informační embargo uvalené státním zastupitelstvím. "Nejsme oprávněni se v této kauze vyjadřovat," řekla iDNES.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Dvaapadesátiletý Petr Pavel Krstev doufá, že za mříže nakonec nepůjde on, ale jeho vyděrači. Ve vazbě prý někdy myslí i na sebevraždu. "Budu věřit, že budu propuštěn a ti, již by zde měli být místo mě, zde budou i bez ohledu svého postavení, které si každodenně kupují za peníze druhých."

Věřím, že budu propuštěn

Odpovědi Petra Pavla Krsteva nechala redakce tak, jak je získala. Obsahují proto i chyby.

Můžete vysvětlit, proč jste přepadl banku a vzal dvě její zaměstnankyně jako rukojmí?
To nebylo snad ani přepadení, jen zoufalé volání o pomoc. A nedržel jsem rukojmí, seděla tam se mnou jedna zaměstnankyně banky, kterou jsem tam nedržel se zbraní v ruce. Ba naopak jsem chtěl na policii, na vyjednavačce, aby přišla osobně, že paní z banky nedržím. A pak, aby jela se mnou, kam je nutné předat peníze. Bylo mi řečeno, že to nemůže.

Proč jste si vybral právě Komerční banku na Novodvorské ulici?
Banku znám 20 let, měl jsem zde své podnikatelské účty se značnými obraty. Nikdy, opakuji nikdy bych neloupil a neubližoval lidem. Lidský život je pro mne posvátný, a když sám nepomohu nejen jako podnikatel, ale i bezplatný léčitel, tak určitě neublížím.

Chtěl jste z banky odejít se třemi miliony korun. Proč vám stačila tato částka, mohl jste přece chtít mnohem víc?
Ještě před touto událostí (přepadení KB - pozn. aut.) jsem podal na trestní oznámení na určité osoby pro vydírání a vyhrožování zabitím mě, ale i mého vnuka a dalších. Díky tomuto vydírání jsem přišel o 180 milionů korun. Policie ale do dnešní doby reagovala tak, že dlouhé měsíce si toto, místo šetření, předává. Je to ale složitější záležitost, jelikož těch, co se to týká, mají veliký vliv do politických stran, na exekutorskou komoru, na ředitele bank a zaměstnávají či pro ně pracují bývalí vyšetřovatelé policie. Na rozhraní listopadu a prosince mi přišel další dopis ultimátem 14 dní na sehnání 3 milionů korun. Toto jsem sdělil právníkovi, ale více jsem to neřešil, přestože mě vybízel, abych to opět předal policii. Neučinil jsem to, jelikož jsem to již nepovažoval po předešlých zkušenostech za předmětné. Pak den před uvedenou smutnou záležitostí anonymní pisatelé vystoupili z anonymity. Ukázali mi foto mé přítelkyně a druhý den i dcery s pistolí u hlavy a instrukcemi, ve kterých mě vyslali do této banky. Více zatím nemohu říci, ale dle toho, proč mě poslali sem, jsem si uvědomil, o koho se s největší pravděpodobností jedná.

Proč jste se ozbrojil jen plynovou pistolí?
Plynovou pistoli jsem neměl jako zbraň, byla zakoupena do sázkové kanceláře pro ochranu moji a lidí.

Uvědomujete si, že vám hrozí 15 let vězení?
Budu věřit ve zdravý rozum a úsudek a doufat, že policie nebude chtít zničit telefonní a kamerové nahrávky, které dosvědčí, co zde píši. Také jsem měl v autě 400 tisíc korun, které byly mé vlastní a do do dnešní doby, přesto že jsem vyzval policii, aby mě byl sdělen jejich osud, nemám žádné zprávy. Budu věřit, že budu propuštěn a ti, jež by zde měli být místo mě, zde budou i bez ohledu svého postavení, které si každodenně kupují za peníze druhých. Tím ale nechci ani kouskem politizovat tento čin.

Policie médiím prozradila, že vás v minulosti několikrát vyšetřovala. Doplníte, proč?
Netuším, co o mě psala policie a předala médiím, ale za svých 52 let jsem nebyl nikdy trestán, nepočítám-li pokuty. Takže, pokud je toto pravda, podám žalobu i na policii, která je ve značné části či méně svojí nečinností nepřímo vina za tyto události. Nejsem lupič a sám toto velmi odsuzuji. Vždy jsem vše uhradil a dostál svých povinností, aniž bych loupil.

Jak vám je ve vazbě?
Na tuto otázku by nestačil celovečerní pořad. Jste uzavřen ve stísněném prostoru, spíte vedle záchodové mísy, minimální hygiena, koukáte do zdi, pláčete a hlavou se vám honí myšlenky s přáním svého skonu. Neexistuje zde presumpce neviny, a tak je zde s vámi i jednáno. Ale hlavně Vám zde chybí vaši nejbližší, ti jež milujete a nosíte u srdce, ti pro které Váš život má smysl.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Neznámý řidič srazil na Klatovsku ženu, zůstala v bezvědomí na silnici

Řidič srazil na Klatovsku pětadvacetiletou ženu a z místa nehody ujel. Policie...

Klatovští policisté pátrají po řidiči, který ve středu odpoledne srazil a vážně zranil pětadvacetiletou ženu v obci...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Lupič se zmocnil šperků za půl milionu, chytili ho v autě bez řidičáku

(ilustrační snímek)

Policie chytila lupiče, který na konci prosince s pistolí v ruce přepadl zlatnictví ve Františkových Lázních a odnesl...

Najdete na iDNES.cz