Ve válce Romů bojují pistole, vidle i mačety

  14:00aktualizováno  14:00
V Novém Boru na Českolipsku už několik dní probíhá válka mezi dvěma rozvětvenými romskými rodinami - Tancošovými a Gorolovými. "Dnes vyletíte do vzduchu. A jestli ne, máme zbraně a všechny vás postřílíme. A hlídejte si ženy a děti," zní výhrůžky.

Válka romských rodin v Novém Boru - Vojtěch Husák, Dušan Gorol, a Josef Tancoš nejmladší (zleva) jsou účastníky romské války v Novém Boru. | foto: Roman ČejkaMF DNES

Vzájemně na sebe míří střelnými zbraněmi, mačetami, házejí po sobě vidle, využívají psychický teror, vyhrožují si fyzickou likvidací i znásilněním. Provokace se přitom nestále dokola opakují.

V čele novoborské války stojí dva romští podnikatelé ve stavebnictví: Dušan Gorol a proti němu Miroslav Tancoš. Oba si nemohou přijít na jméno a vzájemně se napadají. Vedou proti sobě své rodiny, ale sami jsou přitom příbuzní. "Jsme bratranci," přiznává Dušan Gorol.

Sám ale musel v posledních dnech ukrývat své děti u dalších příbuzných mimo Nový Bor. Bál se vrátit domů a raději se v jiném městě ubytoval v hotelu. Kolem jeho domu v novoborských Arnultovicích to totiž vřelo.

Stále se ohlížím, nevím, jak ochránit děti 
V neustálém strachu žije i Gorolův přítel Josef Tancoš nejmladší. Podle jména by měl patřit k druhé rodině, on ale táhne s Gorolovými.

"Když jsem v práci, pořád se ohlížím, jestli se ke mně někdo nepřibližuje. Když jdu na svačinu, mám strach vůbec někam vejít. Nevím, jak mám ochránit své tři malé děti. Už mi vyhrožovali, že je znásilní," říká Rom, který musel kvůli posledním událostem přerušit práci na stavbě v Kolíně a vrátit se domů k vystrašené rodině.

Nevraživost mezi Dušanem Gorolem a Miroslavem Tancošem je zřejmě hlavní příčinou celé války. Oba vlastní stavební firmy, které si dříve vzájemně konkurovaly. Oba mají ale také politické ambice.

Dušan Gorol figuruje v Česko-romském občanském sdružení. Jeho rival Miroslav Tancoš si letos založil vlastní politickou stranu - Romskou demokratickou sociální stranu. Romy z Gorolovy rodiny do ní ale nepřizval. A Gorolovi mu to teď nemohou zapomenout.

"Miroslav Tancoš má nezměrnou touhu po osobní neomezené moci spojené se závistí a záští," tvrdí Gorolovi. Tancošovi naopak argumentují tím, že jim Gorolovi novou stranu závidí a vadí jim, že se stal Miroslav Tancoš jejím předsedou.

Tancošova Romská demokratická sociální strana si vytýčila za úkol dostat Romy do parlamentu. Ne všechno je ale s novou stranou v pořádku. Zvolený předseda Miroslav Tancoš už měl totiž několikrát problémy se zákonem. V minulosti byl odsouzený za podvody a vyšetřovaný kvůli znásilnění. 

Provokace začaly už před čtyřmi lety 
Vzájemné provokace obou rodin mají počátek už před čtyřmi lety, kdy jeden člen Tancošových samopalem ohrožoval několik členů Gorolových. Letos se situace opět vyhrotila. Oba muže si k sobě dokonce svolal novoborský starosta Radek Nastič.

"Obě rodiny rozpoutaly velký konflikt, ale já nechci ani nemůžu být jejich smírčím soudcem," prohlásil starosta. "Alespoň jsem ale na jejich zástupce apeloval, aby zklidnili horké hlavy a snažili se vzájemně domluvit."

Autoři: ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

VIDEO: Po zběsilé honičce s policií řidič naboural, byl pod vlivem drog

Zkouška na alkohol i drogy byly u řidiče pozitivní.

Ve zběsilou honičku s policií se proměnila jízda dvou mužů na Svitavsku. Řidič za volantem neměl co dělat, a tak se...

Řidiče na D8 zradilo auto, když přijeli policisté, nadýchal tři promile

Auto s opilým řidičem muselo pro poruchu zastavit

Říká se, že opilci mají štěstí. O tom, že to neplatí vždycky, se přesvědčil řidič, který musel kvůli poruše zastavit na...

Muž nenastoupil trest za výrobu drog. Když pro něj přišli, vařil pervitin

Při domovních prohlídkách kriminalisté zajistili veškeré pomůcky i prostředky...

Přímo při vaření pervitinu dopadli policisté muže ze Zlínska, který se vyhýbal nástupu do vězení. Za mříže jej přitom...

Najdete na iDNES.cz