Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Světnově panuje nejistota

  9:27aktualizováno  9:27
Světnov - Šílené krávy - to bylo hlavní téma sousedských hovorů na návsi a v hospodě ve dvou obcích na Žďársku. Dojnice, která byla pozitivní na BSE, byla chována ve Světnově a porazili ji na jatkách v Radostíně nad Oslavou.

Zemědělec Otakar Beran, z jehož chovu pochází infikovaná kráva, nechtěl mluvit. "Prosím odejděte z mého pozemku," řekl muž, který ve Světnově podniká od roku 1992.

Zemědělce chránila policie
Pro vlastní ochranu nechal povolat hlídku policie, která dohlížela na to, aby nikdo do soukromé farmy nevstupoval. "Pan Beran nás požádal, abychom z jeho pozemku vykázali osoby, které tam byly proti jeho vůli," řekl praporčík Mach ze žďárské policie.

Lidé ve Světnově a v Radostíně nad Oslavou, kde byla kráva poražena, se o pozitivním testu dovídali z médií a jeden od druhého. "Vím o tom od sousedky. Ta to slyšela v rádiu," řekla obyvatelka Radostína nad Oslavou.

Brány radostínských soukromých jatek byly včera uzavřeny a všechny vchody zamčené. Porážení zvířat bylo na pokyn okresní veterinární správy zastaveno.

Nikdo neví, co bude dál
Veškerý ruch zemědělského provozu byl zprávou o možné nákaze ochromen. Nikdo zatím nevěděl, co bude následovat. Na jatkách byl odstraněn rizikový materiál, který by teoreticky mohl přispět k přenosu nákazy.

Světnovský starosta Josef Stejskal získával aktuální informace z rozhlasového vysílání. Nikdo z veterinární správy ho nekontaktoval ani mu nebyla doporučena žádná opatření.

"Zkoušel jsem volat starostovi do Dušejova, kde byl zjištěn první výskyt BSE, ale zatím jsem ho nezastihl. Určitě se s ním spojím, abych se zeptal na všechno, co je potřeba zajistit," dodal Josef Stejskal.

Vesnice nemluví o ničem jiném
Zpráva upoutala pozornost celé vesnice s necelými čtyřmi sty obyvateli, která leží v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. "Na farmě pracuje vlastně jenom rodina a potom nějací brigádníci," tvrdil starší pán na autobusové zastávce. "Starali se o farmu jako málokdo," dodala procházející žena.

Mezi lidmi vládne nejistota, co se vlastně bude dál dít. Ani starosta Světnova, ani ředitel Okresní veterinární správy ve Žďáru nad Sázavou nedokázali říci, jaká opatření se soukromého chovu dotknou. "Zemědělství je hrozné podnikání," říká majitelka farmy, která sousedí s tou, kde se nyní BSE objevila. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci ANO budou hlasovat proti vydání Babiše a Faltýnka

Poslanci za ANO, ministr zahraničí Martin Stropnický, šéf poslanců Jaroslav...

Poslanecký klub ANO bude hlasovat proti vydání premiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše i lídra klubu Jaroslava Faltýnka k...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Najdete na iDNES.cz