Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ve středu bude stávkovat každý pátý učitel. Je to hloupost, řekl Klaus

  • 574
Školáci na více než 1 600 školách v Česku si budou moci ve středu hodinu přispat. Právě tolik ústavů se chce připojit k protestu proti novému způsobu odměňování kantorů. Stávka má podporu hlavně na Moravě, zúčastní se jí 20 tisíc učitelů. Prezident Klaus se v úterý ministrova rozhodnutí zastal a postoj kantorů označil dokonce za hloupost.

Odboráři chtějí ve středu otevřít školy až od devíti hodin kvůli novotám ministra školství Josefa Dobeše. Ten se rozhodl dát ředitelům možnost napříště přesunout učitele do libovolné tarifní třídy bez ohledu na délku jeho praxe (více o důvodech stávky si přečtěte zde).

O hodinu později tak má do škol dorazit zhruba 20 tisíc zaměstnanců. "Je to více než 1 600 škol. Ta podpora je velká, ale na přípravu bylo málo času," řekl iDNES.cz šéf školských odborů František Dobšík. Celkem je v Česku zhruba 10 000 základních, středních, speciálních a mateřských škol a sto tisíc učitelů.

Po hodinové výstraze celodenní stávka

Hodinový protest by po Novém roce mohla vystřídat celodenní stávka. Připustil to šéf školských František Dobšík. "Nedá se to vyloučit," řekl rádiu Impuls s tím, že odbory nejprve vyhodnotí dopady středeční akce. Učitelé se nesmíří pouze s Dobešovým dopisem, který politik rozeslal do škol, je přesvědčený odborář. "Pan ministr tvrdí, že po zasedání vlády bude velký brífink. Na něm sdělí školské veřejnosti, že s řediteli bude řešeno, pokud učitele postihnou snížením platu. Nám samozřejmě tyto garance nestačí," dodal Dobšík.

Podle Dobšíka nestihly další tisíce škol stávku, kterou odboráři vyhlásili minulý týden, zorganizovat. Připojí se symbolicky. Učitelé tak přijdou do práce a nebudou učit, místo toho si s dětmi budou povídat - s těmi většími i o stávce.

Největší podporu má stávka na Moravě. V Jihomoravském kraji se zavře 600 škol, tedy téměř všechny kromě vysokých (o stávce na jihu Moravy čtěte zde), v Moravskoslezském kraji 200 škol. Naopak v Praze se podle odborářů zapojí méně než padesát škol.

Není stávkující škola jako stávkující škola

Zároveň platí, že mezi stávkující školy nelze klást rovnítko. Například ve Svitavách v Pardubickém kraji se k hodinovému protestu přidá trojice základních škol. "K protestu se připojili všichni zaměstnanci. Zavřená bude i družina. Ani bych tam neměla koho poslat," řekla Eliška Hartmanová, ředitelka největší svitavské ZŠ Felberova.

Oproti tomu v Hradci Králové, kde stávkují celkem tři školy, mezi stávkující patří i škola ve Štefánikově ulici. Zde se ale ke stávce přidali pouze tři zaměstnanci.

Ministerstvo školství věří, že se většina škol ke stávce vůbec nepřipojí. "Máme řadu informací ze škol, které stávkovat vůbec nemíní, protože se jim to nezdá smysluplné," uvedla mluvčí resortu Kateřina Savičová.

"Každá stávka způsobuje komplikace, věříme však tomu, že se připojí minimum škol a že učitelé ocení, že jim pan ministr přidává do tarifů," doplnila Savičová. Ministr nedávno učitelům slíbil čtyři miliardy do zvýšení tarifních platů.

Podle Klause je Dobešovo rozhodnutí správné

Prezident Václav Klaus se po úterní cestě do Ostravy (více čtěte zde) ministra Dobeše zastal. I podle prezidenta by totiž o platech kantorů neměly rozhodovat jen tabulky, ale právě ředitelé škol. Postoj učitelů dokonce označil za hloupost.

"Moc bych si přál, aby o platech učitelů nerozhodoval úředník na ministerstvu, ale ředitelé, kteří mají školu na starost," řekl ČTK Klaus, který Josefa Dobeše v čele resortu školství dlouhodobě chválí. V rozhovoru pro Českou televizi ho dokonce označil za nejlepšího ministra školství, jakého Česko po listopadu 1989 mělo (více čtěte zde). Za Dobeše se postavil i v případě sporu o úředníka Bátoru.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video