Stovky uprchlíků z Afriky ztroskotaly na dohled od evropských břehů

  • 702
Tři lodě s uprchlíky se v pondělí dostaly do potíží ve Středozemním moři. Na lodích mělo být až 450 lidí. Z vody vytáhli záchranáři zatím 20 těl, avšak pátrací operace nejsou u konce. Předpokládá se, že bilance obětí se tak ještě zvýší. Italská policie v pondělí rozbila gang převaděčů migrantů z Afriky do Evropy.

Italský premiér Matteo Renzi uvedl, že v potížích se ocitl člun se 100 až 150 lidmi na palubě asi 30 námořních mil (přes 55 kilometrů) od libyjských břehů. V ohrožení je ještě jedno plavidlo, o němž zatím nejsou k dispozici podrobnosti a loď, která podle nouzového volání převáží 300 osob.

O nouzovém volání informoval server BBC s odvoláním na sdělení Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM).  IOM neměla k situaci žádné další podrobnosti a nebylo rovněž známo, jaká je situace na dalších dvou lodích. Všechny lodě se podle všeho pohybovaly blízko sebe, sdělil mluvčí IOM Joel Millman.

Mimořádný summit EU

Italský premiér Matteo Renzi žádal vzhledem k vážné situaci důraznou odpověď celého mezinárodního společenství a vyzval ke svolání mimořádnému summitu EU kvůli migraci. Předseda Evropské rady Donald Tusk jeho žádost vyslyšel. V pondělí odpoledne oznámil, že mimořádný summit EU zabývající se situací, kdy ve Středozemním moři umírají stovky lidí ve snaze dostat se do Evropy, se bude konat hned ve čtvrtek.

V pondělí ohlásily potopení lodi s uprchlíky také řecké úřady. U ostrova Rhodos ztroskotala po nárazu do skal loď s 200 běženci na palubě. Asi 90 jich bylo zachráněno, 30 z nich skončilo v nemocnici.

V oblasti nadále pátrají záchranné čluny po dalších možných přeživších či obětech neštěstí. Národnost běženců nebyla zveřejněna. Nalezenými oběťmi jsou muž, žena a dítě.

Vlnu úmrtí ve Středozemním moři odstartovala v sobotu nehoda rybářského plavidla, na kterém cestovalo až 950 uprchlíků. Plavidlo se převrátilo ve chvíli, když se k němu přiblížila kontejnerová loď plující pod portugalskou vlajkou. Běženci se podle všeho nahrnuli na jednu stranu paluby a přetížená rybářská loď se převrátila. 

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Nehodu podle všeho přežilo jen několik desítek lidí. Na rozsáhlé záchranné a pátrací operaci se podílí několik plavidel, mimo jiné obchodní lodě i lodě námořnictva a pobřežní stráže. Nasazeny byly také vrtulníky (více o potopení plavidla zde).

Evropská unie uvažuje o zintenzivnění kontrolních a záchranných operací, včetně potápění prázdných lodí, používaných převaděči k přepravě uprchlíků. Ve čtvrtek se kvůli situaci migrantů v mezinárodních vodách sejde mimořádný summit EU.

O situaci ve Středozemním moři jednali už unijní ministři zahraničí a vnitra. Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek k případnému ničení „pirátských lodí“ řekl, že musí být podle něj jasný právní základ pro podobné akce. Ministr vnitra Milan Chovanec chce zintenzivnit boj s převaděčskými gangy, o čemž hovořil i italský premiér Matteo Renzi, podle kterého nicméně není řešením vojenská intervence v Libyi.

Itálie rozbila gang pašeráků

Italská policie v pondělí odpoledne oznámila, že rozbila obrovskou síť pašeráků lidí, kteří organizovali cesty běženců z Afriky do Evropy. Zadrženo bylo 24 lidí mezi nimi i Ermias Ghermay a Medhane Yehdego Redae, kteří byli považováni za „nejvýznamnější pašeráky osob operující na takzvané libyjské trase“, uvedla agentura ANSA.

Italští vyšetřovatelé sdělili, že několik občanů Eritreje, Etiopie, Pobřeží slonoviny a Ghany, kteří byli do zločinecké organizace zapojeni, si svou činností přišlo na velmi vysoké zisky. Údajně se jim podařilo do Itálie propašovat tisíce svých spoluobčanů.

Po občanu Etiopie Ermiasu Ghermayovi pátrali italští policisté již od loňského července. Vyšetřovatelé se totiž domnívají, že organizoval převoz uprchlíků i v říjnu 2013, kdy při ztroskotání lodi s běženci u Lampedusy zahynulo téměř 400 lidí.

Zločinecká organizace operovala v oblasti Palerma, Agrigenta a Katánie a spolupracovala se skupinami činnými v Africe a zejména státech Maghrebu. Běžencům mimo jiné poskytovala logistickou pomoc, aby se mohli dostat z provizorních přístřešků pro imigranty a často i zajišťovala jejich cestu z Itálie do dalších zemí, jako jsou Norsko, Německo či Švédsko.

Itálie kvůli přílivu uprchlíků žádá pomoc EU:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video