Ve Španělsku nahradily protesty mše

  • 25
Ve Španělsku končí třídenní národní smutek. V nemocnicích ale zůstává po čtvrtečních teroristických útocích stále několik stovek zraněných. Norští experti tvrdí, že mají dokumenty, které naznačují spojitost mezi výbuchy a Al-Kajdou.

PŘEČTĚTE SI
Koleje zalila krev - výpovědi svědků

Ve čtvrtek těsně po výbuších vyhlásila vláda ve Španělsku tři dny smutku.

Během nich demonstrovalo v celé zemi několik milionů lidí proti terorismu. V pátek vyšlo do ulic osm milionů Španělů.

V poslední den smutku zakončí tryznu zádušní mše. Jedna z největších bohoslužeb začne před polednem ve městě Alcalá de Henares poblíž metropole, odkud ve čtvrtek vyjely do Madridu vlaky, v nichž nálože explodovaly.

Stovky lidí jsou v nemocnicích
V sobotu bylo v madridských nemocnicích stále 289 zraněných. Podle agentury AFP jich je 18 v kritickém stavu, 40 je lidí je zraněných velmi vážně, 135 vážně a 48 lehce. Lékaři stav dalších 48 pacientů nechávají otevřený.

Prozatimní bilance útoků ze čtvrtka 11. března je tedy 199 mrtvých a 1428 zraněných. - více zde

Dosud se španělským úřadům podařilo identifikovat 153 obětí, zbývající těla jsou natolik poničena, že budou muset odborníci pro identifikaci použít testy DNA.

Podle posledních zpráv zahynulo v Madridu 30 cizinců z jedenácti zemí. Mimo jiné jsou mezi nimi dva Poláci a sedm Rumunů.

ETA či Al-Kajda?
Kdo za terorismem stojí, pořád není potvrzeno. Stále více indícií ale vede k síti Al-Kajda. Vyšetřovatelé nevylučují ani součinnost některého z radikálních křídel organizace ETA s Al-Kajdou.

Španělská televize odvysílala rozhovor se Španělem, který viděl tři maskované muže, jak opouštějí dodávku, ve které poté policisté našli detonátory a arabské dokumenty.

Do případu se také vložili norští experti, kteří se dlouhodobě zabývají výzkumem dokumentace sítě Al-Kajda. Těm se podařilo v roce 2003 objevit internetové stránky, které obsahují strategii teroristické sítě ohledně Iráku.

Norové tvrdí, že teroristé chtějí podle webu vypudit USA a všechny jejich spojence, tedy i Španělsko, z Iráku za použití maximálního násilí. Na jedné stránce se prý píše: "Musíme volby využít co nejvíce. Vláda může být vystavena třem i více útokům."

Arabové mají strach
V hledání teroristů už Hispáncům slíbil pomocnou ruku americký prezident George Bush. "Zatím ještě nevíme, kdo to byl. Nikoho nelze vyloučit," řekl Bush ve španělské televizi.

Právě honu na teroristy a možného podílu Al-Kajdy na útocích se bojí španělští Arabové. "Je to zločin, který by nespáchala ani zvířata," uvedl Ali el-Messery zadumanému zástupu smutečních hostů, kteří se v Madridu přišli pomodlit za Maročana, který byl ve čtvrtek mezi oběťmi.

Agentuře AP oslovení muslimové říkali, že s Al-Kajdou nesouhlasí a že mají strach, aby za tím nestála. V takovém případě by prý na její akci doplatili pouze lidé, kteří proti Španělsku nic nemají.

Ve Španělsku demonstrovaly v pátek miliony lidí proti terorismu. V sobotu na protesty navázali bohoslužby. (13. března 2004)

Ve Španělsku demonstrovaly proti terorismu miliony lidí. V sobotu na ně navázaly celostátní bohoslužby. (13. března 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video