Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve slevách pražské MHD pro důchodce je chaos

  20:31aktualizováno  20:31
U přepážek Dopravního podniku dochází celý podzim k nepříjemným scénám, když čerství důchodci zjistí, že si mohou nechat jen zdát o levnějším cestování. Dopravní podnik totiž v létě od základů změnil systém slev pro důchodce a někteří z nich nemají nárok na slevu, aniž to tuší.

Kontrola revizorů v MHD | foto: Petr Ježek, MF DNES

V hlavním městě žije více důchodců než dětí. Podle statistiků je jich 185 tisíc a bude jich rychle přibývat. Do důchodu se teď totiž chystají silné ročníky lidí, kteří se narodili po druhé světové válce.

V den, kdy se naposledy rozloučí s kolegy v práci, mohou začít jezdit za levnější jízdenky MHD. Pokud splní nové podmínky Dopravního podniku.

Podle nových pravidel už není pro dopravce při poskytování slevy důležitý přiznaný důchod, ale věk cestujícího.

"Sleva Senior platí pro všechny osoby starší 60 let," uvedl Filip Drápal ze společnosti Ropid, která pražskou hromadnou dopravu organizuje.

To znamená, že cestující, kteří ještě šedesáté narozeniny neoslavili, nárok na slevu nemají, byť jim byl důchod přiznán. Jenže i v tomto je háček - neplatí to pro všechny.

Slevu dostanou cestující, kteří odešli do důchodu před 1. srpnem tohoto roku a zařídili si průkazku.

"Pokud už mají průkazku pro důchodce, která byla vydána před tímto datem, tak mají nárok na slevu, po tomto datu už ne," potvrdil Drápal.

To znamená, že například stejně staří osmapadesátiletí manželé mohou mít různé jízdné, pokud jednomu z nich byl přiznán důchod 31. července, ale druhému o den později, až 1. srpna.

Mají nárok na slevu

Všichni cestující mezi 60 a 70 lety a ti, kteří pobírají plný invalidní důchod.
Důchodci mladší 60 let, kteří mají průkazku vydanou před 1. srpnem 2008.
Cestovat zdarma mohou lidé starší 70 let, držitelé průkazek ZTP, děti do 6 let a poslanci.
Zdroj: Ropid


Přitom nejde o malé peníze - sleva na kupony je totiž více než padesátiprocentní. Zatímco plné jízdné za měsíční kupon je 550 korun, po slevě cestující zaplatí jen 250 korun. Čtvrtletní kupon stojí pro běžné cestující 1 480 korun, lidé starší šedesáti let za něj zaplatí jen 660 korun. Levnější jsou i jednotlivé jízdenky - 26 korun stojí pro běžné cestující, 13 korun pro seniory.

S průkazkou či Opencard
Ani šedesátníci však nemají jistotu, že slevu dostanou. Musí totiž vlastnit buď elektronickou tramvajenku Opencard, nebo si nechat vystavit průkazku seniora. Ukázat při nákupu kuponu jen občanský průkaz, kde je uvedeno datum narození, nestačí.

"Musí mít buď Opencard, nebo klasickou průkazku PID pro seniory. Pokud ji nemají, na počkání ji vystaví kterékoli předprodejní místo Dopravního podniku," popsal Drápal.

Ještě složitější je to při uplatňování slevy v příměstské dopravě. Tady totiž mnohé z toho, co bylo řečeno, vůbec neplatí. "Slevy pro seniory starší šedesáti let ve vnějších pásmech neplatí. Zdarma mohou jezdit senioři nad 70 let v příměstských autobusech ve vnějších pásmech, ale vlakem nikoli - tam se řídí tarifem Českých drah," vysvětlil Filip Drápal z Ropidu.

Možnost jezdit úplně bez jízdenky mají všichni cestující starší 70 let i po celém území Prahy. Revizorovi mohou v takovém případě pouze ukázat občanský průkaz.

Na cestování bez peněz mají nárok také děti mladší šesti let, invalidé a představitelé státní moci.

"Pokud mají cestující průkaz ZTP, tak jezdí zdarma. Pokud pobírají plný invalidní důchod, spadají do kategorie hmotná nouze, kde jsou poskytovány stejné slevy jako u kategorie Senior. Takže je opět nutné mít průkazku nebo Opencard s nahraným kuponem," doplnil Ropid.

Aby mohl takový cestující průkazku nebo elektronickou tramvajenku získat, musí na přepážce Dopravního podniku předložit úředníkům potvrzení o přiznání plného invalidního důchodu.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Všude bylo strašně krve. Češka promluvila o útoku žraloka na manžela

Ilustrační snímek

První dovolená v Egyptě se pro rodinu z malé moravské obce stala doslova hororovým zážitkem. Dva dny před odletem domů...Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Francouzská rodina přerušila provoz na letišti ve Frankfurtu, obešla kontroly

Policista na letišti ve Frankfurtu

Francouzská rodina přerušila na více než dvě hodiny provoz na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, když pronikla bez...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Italové to zvládnou, jsme ale připraveni pomoci, říká k Janovu hasič

V troskách továrny pod lomem Hády skládali psovodi mezinárodní zkoušky.

Zřícení mostu v Janově je chvíle pro aktivaci záchranných týmů, které se specializují na pohyb v troskách a hledání...

Most v Janově mohl spadnout kvůli sesuvu půdy, míní odborníci. A co Česko?

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Proč spadl most v italském Janově, se stále ještě neví. Jednou z příčin mohla být mimořádná událost jako například...

Na Pražském okruhu se srazila čtyři auta, zraněni byli tři lidé

Na Pražském okruhu se na 19. kilometru srazila čtyři auta.(14.8.2018)

Na Pražském okruhu se v úterý v podvečer srazily čtyři osobní automobily. Tři lidé byli zraněni. Na místě zasahovala...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.Najdete na iDNES.cz