Ve slevách pražské MHD pro důchodce je chaos

  20:31aktualizováno  20:31
U přepážek Dopravního podniku dochází celý podzim k nepříjemným scénám, když čerství důchodci zjistí, že si mohou nechat jen zdát o levnějším cestování. Dopravní podnik totiž v létě od základů změnil systém slev pro důchodce a někteří z nich nemají nárok na slevu, aniž to tuší.

Kontrola revizorů v MHD | foto: Petr Ježek, MF DNES

V hlavním městě žije více důchodců než dětí. Podle statistiků je jich 185 tisíc a bude jich rychle přibývat. Do důchodu se teď totiž chystají silné ročníky lidí, kteří se narodili po druhé světové válce.

V den, kdy se naposledy rozloučí s kolegy v práci, mohou začít jezdit za levnější jízdenky MHD. Pokud splní nové podmínky Dopravního podniku.

Podle nových pravidel už není pro dopravce při poskytování slevy důležitý přiznaný důchod, ale věk cestujícího.

"Sleva Senior platí pro všechny osoby starší 60 let," uvedl Filip Drápal ze společnosti Ropid, která pražskou hromadnou dopravu organizuje.

To znamená, že cestující, kteří ještě šedesáté narozeniny neoslavili, nárok na slevu nemají, byť jim byl důchod přiznán. Jenže i v tomto je háček - neplatí to pro všechny.

Slevu dostanou cestující, kteří odešli do důchodu před 1. srpnem tohoto roku a zařídili si průkazku.

"Pokud už mají průkazku pro důchodce, která byla vydána před tímto datem, tak mají nárok na slevu, po tomto datu už ne," potvrdil Drápal.

To znamená, že například stejně staří osmapadesátiletí manželé mohou mít různé jízdné, pokud jednomu z nich byl přiznán důchod 31. července, ale druhému o den později, až 1. srpna.

Mají nárok na slevu

Všichni cestující mezi 60 a 70 lety a ti, kteří pobírají plný invalidní důchod.
Důchodci mladší 60 let, kteří mají průkazku vydanou před 1. srpnem 2008.
Cestovat zdarma mohou lidé starší 70 let, držitelé průkazek ZTP, děti do 6 let a poslanci.
Zdroj: Ropid


Přitom nejde o malé peníze - sleva na kupony je totiž více než padesátiprocentní. Zatímco plné jízdné za měsíční kupon je 550 korun, po slevě cestující zaplatí jen 250 korun. Čtvrtletní kupon stojí pro běžné cestující 1 480 korun, lidé starší šedesáti let za něj zaplatí jen 660 korun. Levnější jsou i jednotlivé jízdenky - 26 korun stojí pro běžné cestující, 13 korun pro seniory.

S průkazkou či Opencard
Ani šedesátníci však nemají jistotu, že slevu dostanou. Musí totiž vlastnit buď elektronickou tramvajenku Opencard, nebo si nechat vystavit průkazku seniora. Ukázat při nákupu kuponu jen občanský průkaz, kde je uvedeno datum narození, nestačí.

"Musí mít buď Opencard, nebo klasickou průkazku PID pro seniory. Pokud ji nemají, na počkání ji vystaví kterékoli předprodejní místo Dopravního podniku," popsal Drápal.

Ještě složitější je to při uplatňování slevy v příměstské dopravě. Tady totiž mnohé z toho, co bylo řečeno, vůbec neplatí. "Slevy pro seniory starší šedesáti let ve vnějších pásmech neplatí. Zdarma mohou jezdit senioři nad 70 let v příměstských autobusech ve vnějších pásmech, ale vlakem nikoli - tam se řídí tarifem Českých drah," vysvětlil Filip Drápal z Ropidu.

Možnost jezdit úplně bez jízdenky mají všichni cestující starší 70 let i po celém území Prahy. Revizorovi mohou v takovém případě pouze ukázat občanský průkaz.

Na cestování bez peněz mají nárok také děti mladší šesti let, invalidé a představitelé státní moci.

"Pokud mají cestující průkaz ZTP, tak jezdí zdarma. Pokud pobírají plný invalidní důchod, spadají do kategorie hmotná nouze, kde jsou poskytovány stejné slevy jako u kategorie Senior. Takže je opět nutné mít průkazku nebo Opencard s nahraným kuponem," doplnil Ropid.

Aby mohl takový cestující průkazku nebo elektronickou tramvajenku získat, musí na přepážce Dopravního podniku předložit úředníkům potvrzení o přiznání plného invalidního důchodu.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Skrytý hazard ve videohrách. Za reálné peníze mohou online hrát i děti

hazardní automaty

Doteď se tažení ministerstva financí proti nebezpečí hazardu zaměřovalo především na herny, nyní se pozornost úředníků...

Polymer není jen pro děti. Studentka ukazuje jeho kouzlo lidem z celého světa

Lucie Štruncová (18. října 2018)

Když jí bylo jedenáct, rodiče jí z Německa dovezli dvě kostičky polymeru. Lucie Štruncová jeho kouzlu propadla a její...

Čtyři bratři, čtyři odbojáři. Osud Linhartových připomíná příběh vojína Ryana

Otto Linhart byl jediný ze čtyř bratrů, kterého nacisté nedostali. Do odboje se...

Před 76 lety gestapo spustilo akci, která skončila smrtí tří bratrů odbojářů. Rozšiřovali ilegální tiskoviny, ukrývali...Najdete na iDNES.cz