Změny se od září budou týkat jen 1. a 6. tříd základních škol a prim na víceletých gymnáziích.

Změny se od září budou týkat jen 1. a 6. tříd základních škol a prim na víceletých gymnáziích. | foto: Lumír Schulz , MF DNES

Ve školách vypukne velká revoluce

  • 305
Úmorné biflování historických dat a chemických vzorečků ve školách už brzy skončí. Učení bude zábavnější a děti budou moci informace, které se ve škole dozvědí, použít i v praxi. Tak to naplánovali žákům i učitelům ministerští úředníci. Na českých školách vypukne příští rok velká revoluce.

Nynější povinné osnovy nahradí od září 2007 vzdělávací programy, které si školy vytvoří samy. O tom, kdy, co a jak budou své žáky učit, budou rozhodovat ředitelé škol.

Od září se však změny budou týkat jen 1. a 6. tříd základních škol a prim na víceletých gymnáziích. V dalších letech se budou přidávat další ročníky.

A jak budou vyučovací hodiny vypadat? Předměty se budou prolínat. Například když se budou žáci učit v přírodovědě o vesmíru, budou pomocí vzorečků v matematice propočítávat vzdálenosti jednotlivých planet.

Změnit by se měly i některé předměty. Například předmět Člověk a společnost bude zahrnovat nynější dějepis, občanskou výchovu a část zeměpisu.

Naopak v předmětu Člověk a příroda se žáci budou učit fyziku, přírodopis, chemii a zbytek zeměpisu.

Novinkou bude i propojení hudební a výtvarné výuky spojením do předmětu Umění a kultura. Jazyk a jazyková komunikace zase zahrnuje český a cizí jazyky. Předmět Člověk a zdraví pak propojí tělesnou a rodinnou výchovu.

Na žáky čekají i celoškolní projekty. Ty budou na různá témata, která připraví vyučující spolu s ředitelem školy. Jednotným tématem tak může být například zoo. Žáci půjdou na celodenní exkurzi za zvířaty.

Tento motiv se pak promítne i do výuky. V anglickém či německém jazyce se budou učit názvy zvířat nebo vyrábět "zvířecí" slovníky, v českém jazyce budou probírat bajky a v matematice porovnávat velikosti různých druhů zvířat.

Někde už začali
Přestože ze zákona budou muset školy "najet" na nový způsob učení až v příštím školním roce, některé školy už nově učí.

Jednou z nich je Základní škola Kutnohorská v Kolíně. Nově tu na zkoušku učí už dva roky. Třeba v říjnu měly děti Den stromů.

Žáci byli na procházce, kde se dozvídali o stromech a učili se je poznat. "Pak šli do zahradnictví, kde dostali deset stromů. Ty pak zasadili," popisuje ředitelka školy Irena Pánková.

Některé školy vyčkávají
Žáci se sice učili podle rozvrhu, ale učivo měli přizpůsobené právě projektu. "V českém jazyce vyhledávali v encyklopedii informace o stromech, v matematice dělali různé převody a v pracovní výuce zase pracovali se dřevem," dodala Pánková.

Většina škol se sice na chystanou "revoluci" v učení pilně připravuje, jsou však školy, kde s přípravou zatím ani nezačali.

Česká školní inspekce v loňském roce navštívila přes osm set základních škol. Podle jejich zjištění s přípravou pořád ještě nezačalo šest procent z nich.

Menší školy se brání a říkají, že nemají dost peněz ani lidí na to, aby mohli absolvovat všechna potřebná školení.

Někteří ředitelé navíc vyčkávají, zda ministerstvo školství neprosadí do novely školského zákona, aby "revoluce" nebyla povinná pro všechny školy. Sama ministryně Miroslava Kopicová by s touto variantou souhlasila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue