Mezinárodní kontrolor u poničené japonské elektrárny ve Fukušimě (25. července

Mezinárodní kontrolor u poničené japonské elektrárny ve Fukušimě (25. července 2011) | foto: AP

Ve Fukušimě naměřili smrtelné množství radiace, unikala ze dvou míst

  • 146
V jaderné elektrárně Fukušima na severovýchodě Japonska naměřili rekordní stupeň radiace: 10 sievertů za hodinu. Zařízení poškodilo březnové zemětřesení a následná tsunami.

"Společnost okamžitě uzavřela oblast, nyní vyšetřuje příčiny úniku radiace, a jak by mohla ohrozit práce na obnově elektrárny," řekl podle CNN Naoki Tsunoda, mluvčí společnosti Tepco, která poničené jaderné zařízení vlastní.

Technici firmy Tepco už v pondělí odpoledne oznámili, že z paty ventilačního sloupu mezi poškozenými reaktory 1 a 2 uniká radiace. Zjistili, že množství přesahuje 10 sievertů (10 tisíc milisievertů) za hodinu. To je dvakrát víc, než naměřili například začátkem července. Vystavení takovému stupni radioaktivního záření je smrtelné, informovala agentura Reuters.

V úterý Tepco uvedlo, že technici na jiném místě ventilace našli další místo vysokého úniku radiace. Přiznali navíc, že přesné množství nelze určit. Tepco totiž používá na dálku ovládaný přístroj, který dokáže naměřit maximálně právě 10 sievertů.

Navzdory novým informacím vedení Tepca ubezpečuje, že plán stabilizace fukušimských reaktorů není nijak ohrožen. Obnova reaktorů by měla být dokončena v lednu. Odborníci ale varují, že tvrdošíjná snaha stihnout vše v termínu může ohrozit pracovníky továrny. Ti mohou být vystaveni maximální radiaci 250 milisievertů za rok.

"Možná se podařilo zabránit nekontrolovanému šíření radiace v elektrárně nebo toto šíření zpomalit, nejde ale o úplné utěsnění. Firma pravděpodobně bude dál nacházet takováto místa s vysokou radiací," citovala ČTK Kendžiho Sumitu, profesora na ósacké univerzitě, který se specializuje na jaderné inženýrství.

Fukušimu poškodilo zemětřesení a následná tsunami, které zasáhly severovýchod Japonska letos 11. března. Při neštěstí zahynuly tisíce lidí a zdecimovaná jaderná elektrárna vzbudila obavy v celém světě. Řada zemí, kupříkladu Německo, se záhy rozhodla přehodnotit plány na výstavby a provozování svých jaderných elektráren.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video