Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve Francii se kvůli epidemii porážejí ovce

  20:48aktualizováno  20:48
Belgie má silné podezření, že epidemie kulhavky a slintavky zasáhla její zemi. Stejně je na tom i Francie. Nemoc by tak z Velké Británie a Severního Irska pronikla do kontinentální Evropy. Belgická vláda proto zakázala vývoz veškerého užitkového zvířectva a vyhlásila třídenní zákaz přepravy zvířat. Podobně se zachovala i Francie. První tři případy oznámil i Írán.
Bezpečnostní opatření přijalo také Česko. Cestující z Británie se musí na letištích podrobit dezinfekci.

Ve Francii bylo už v souvislosti s nebezpečím nákazy slintavky a kulhavky v departementu Cher utraceno 1541 ovcí. Dalších nejméně 300 zvířat bude poraženo v neděli.

Postižená belgická farma Diksmuide leží asi 90 kilometrů na západ od Bruselu. Úřady vyhlásily na farmě karanténu a nařídily laboratorní testy. Mluvčí ministerstva zemědělství sdělil, že tato farma nedávno dovezla z Británie prasata.

Epidemie slintavky a kulhavky začíná ovlivňovat život i v Česku. Veterinární správa v Praze nakázala letištím, aby chránila Česko před nákazou slintavky: cestující z Británie si musejí dezinfikovat obuv a vydávat zbytky jídla ke spálení.
Čtěte ZDE.

Od soboty je proto v Belgii zakázána veškerá přeprava živých zvířat, a to ovcí, koz a prasat. Vláda také nařídila zastavit transport zvířat. Zvířata musejí být utracena.

Také úřady v severní Francii v obavě z rozšíření nemoci vyhlásily okamžitý zákaz přepravy veškerého užitkového zvířectva. Podobně jako v Belgii byly zrušeny trhy a zemědělské výstavy pro zvířata, která by mohla onemocnět touto chorobou, tedy pro ovce, hovězí dobytek a prasata.

Výsledky testů v Belgii budou známy do tří dnů
Podle mluvčího belgického ministerstva zemědělství podezření na výskyt slintavky a kulhavky trvá, i když byly předběžné výsledky testů negativní. Definitivní výsledky budou známy do tří dnů.

V Belgii bylo ve čtvrtek a v pátek utraceno už 2300 ovcí, které byly po 1. únoru dovezeny z Británie. Byly také zpřísněny hraniční kontroly pro cestující z Velké Británie.

Britské veterinární orgány potvrdily v sobotu 5 nových ohnisek nákazy slintavky a kulhavky v zemi. Počet ohrožených farem tak vzrostl na 48. Nová ohniska jsou výhradně na území Anglie. Nová ohniska byla diagnostikována výhradně na území Anglie, a to v hrabstvích Cumbria, Lancashire a Oxfordshire. Nemoc se mezi kravami, ovcemi a prasaty šíří vzduchem, na šatech lidí i na kolech.

V Británii zvířecí nemoc ochromila společenský život
Británie je kvůli epidemii jako by celá v karanténě. O víkendu byly zrušeny velké sportovní události a zakázány tradiční aktivity. V celé zemi byly odvolány jízdní závody a v Cardiffu byl dokonce odložen rugbyový zápas mezi Walesem a Irskem.

Venkov se změnil v nepřístupné území, kde byly uzavřeny turistické stezky, říční břehy pro rybáře, lesy i národní parky.

Ceny bezpečného masa vylétly do výše tak, že ohrožují nedělní tradici, k níž nerozlučně patří rostbíf, vepřové či jehněčí.

První případy nákazy hlásí i Írán
Íránská televize oznámila první tři případy slintavky a kulhavky u ovcí v chovatelské oblasti jihozápadně od Teheránu. Je to vůbec poprvé, co tamní média naznačila, že v zemi se vyskytuje tato choroba. Šéf íránské veterinární služby v televizi případ nehodnotil nijak dramaticky, spíše naopak. Řekl, že tato choroba se v některých oblastech Íránu vyskytla již dříve, a to především proto, že ze zahraniční prý byl dobytek dovážen ilegálně.

Írán dováží hovězí z Austrálie a z Latinské Ameriky. Od loňska je veškerý dovoz masa z Evropy zakázán.

Zdeněk Šefl z Technické správy budov letiště v Praze-Ruzyni doplňuje v "rukávovém" krycím můstku roztok do dezinfekčních rohoží, které byly istalovány v celním prostoru letiště. (2. března 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo pět civilistů, včetně jednoho cizince

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo pět civilistů, z toho čtyři Afghánci a jeden cizinec. Dalších šest lidí bylo...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz