Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ve 102 letech zemřel otec LSD Albert Hofmann

  16:06aktualizováno  16:06
Úctyhodných 102 let se dožil švýcarský chemik Albert Hoffman, který neúmyslným objevem změnil kulturu 60. let. Otec halucinogenu LSD skonal po zástavě srdce ve svém domu poblíž Basileje. Ode dne, kdy si látkou LSD-25 při experimentu nechtěně potřísnil ruku, uplynulo 65 let.

Albert Hofmann | foto: Reuters

Hofmann účinky látky LSD-25 objevil náhodou 16. dubna roku 1943. Ačkoli prý dbal bezpečnostních opatření, kapka mu potřísnila ruku. Během experimentů pak začal cítit neklid a později intenzivní pocity úzkosti i štěstí.

Po třech dnech si Hofmann 250 mikrogramů látky experimentálně nanesl na prst. Intenzivní halucinace "kaleidoskopických barev" ho provázely i při cestě domů na bicyklu, začalo se mu deformovat vnímání času.

"Měl jsem pocit, jako bych se rozkládal za živa," popsal Hofmann své pocity po příjezdu domů. "Vstoupil do mě démon, posedl mé tělo, mysl a duši. Vyskočil jsem, řval z plných plic a snažil se osvobodit od něj, ale po chvíli jsem se zhroutil a bezmocně jen ležel na pohovce."

Hofmann a kolegové v experimentech na sobě samých přesto pokračovali v domnění, že LSD by se dalo používat v léčení psychických chorob. Firma Sandoz, pro kterou chemik pracoval, dokonce zahájila výrobu halucinogenu v podobě tablet pro lékařské účely.

"Tuto substanci jsem vyrobil jako lék. Není mou chybou, že ji lidé zneužili," hájil podle ČTK později svůj objev Hofmann.

Chemik nesouhlasil s pozdějším zákazem LSD a trval na jeho použitelnosti v lékařství. Později se věnoval i výzkumu jiných halucinogenů a na konci 70. let napsal o svém nejznámějším objevu knihu LSD, mé nezvedené dítě.

Zemřel v úterý ve vsi Burg im Leimental, kde žil na odpočinku. O jeho úmrtí informovali zastupitelé obce.

Armádní testy a „druhý objevitel“ Timothy Leary
V padesátých letech výzkumy LSD převzala americká vláda a CIA. Agenti zkoumali možné využití látky při výsleších nepřátel. Výzkum však provázela obvinění, že rozvědka testuje LSD na osobách, kteří o tom netuší.

Na konci šedesátých let byl výzkum zastaven a USA i další země zařadily LSD na seznam zakázaných látek. Už předtím ho ale objevili intelektuálové v čele se spisovatelem a psychedelickým guru Timothy Learym, který drogu propagoval. LSD se stalo oblíbenou drogou kulturní scény konce 60. a začátku 70. let.

Zájem o LSD pak postupně upadal, ale dodnes se řadí mezi nejčastěji užívané drogy. V současném Česku ho podle průzkumu vyzkoušelo 6,8 procenta lidí, uvedla ČTK. To halucinogen řadí na šestou pozici nejužívanějších drog. Žebříček vede alkohol, marihuana, extáze, pervitin a v poslední době i kokain.

. Albert Hofmann a jeho Náhodný objev

Albert Hofmann se narodil 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu.Vystudoval chemii a od roku 1929 spolupracoval s profesorem a významným farmaceutem Arthurem Stollem.

Hofmannovým úkolem bylo chemickou cestou vyrábět látky obsažené v léčivých bylinách. V polovině 30. let se dostal ke studiu alkaloidů námelu. Uspěl při výrobě alkaloidu ergobasin, který dodnes obsahují nejpoužívanější léky v porodnictví.

Poté se Hofmann začal zabývat dalším upotřebením kyseliny lysergové, kterou využil při výrobě ergobasinu. V roce 1938 tak vytvořil látku s laboratorním názvem LSD-25.

LSD-25 ale mělo jen sedmdesátiprocentní účinnost ergobasinu. Testy ukázaly, že "pokusná zvířata po aplikaci jeví známky neklidu...". Látka ale nevykazovala žádné další přednosti a testování bylo zastaveno. - čtěte podrobnosti o náhodném objevu LSD-25

Pět let nato ale Hofmann používal LSD-25 při dalších experimentech. Kdyby si látkou 16. dubna 1943 náhodně nepotřísnil ruku, možná by se na účinky halucinogenu vůbec nepřišlo.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...Najdete na iDNES.cz