Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vdova: Kelly se cítil zrazen

  14:03aktualizováno  14:03
Zbrojní expert David Kelly se před smrtí cítil zrazen. Podle vdovy, která vypovídala před komisí vyšetřující jeho sebevraždu, ho zklamalo ministerstvo obrany. Úřad Geoffa Hoona přiznal, že právě Kelly byl nejmenovaným zdrojem BBC ve zprávě, podle níž britská vláda kvůli Iráku přeháněla.
Janice Kelly

Janice Kelly - Janice Kellyová se svou dcerou Rachel přijíždí k soudnímu dvoru, kde bude výpovídat o smrti svého manžela. (1. září 2003) | foto: Dan ChungReuters

"Často říkal, třeba u kávy nebo u oběda, že se cítí ponížený a zrazený," řekla Janice Kellyová vyšetřující komisí v čele s lordem Brianem Huttonem.

Devětapadesátiletý David Kelly posloužil BBC jako zdroj v reportáži, podle níž vláda - aby získala podporu veřejnosti - vylepšila zprávu tajných služeb ze září 2002 o hrozbě iráckých zbraních hromadného ničení.

Podle manželky jsou za prozrazení Kellyho jména jako zdroje zprávy zodpovědní úředníci ministerstva obrany. "Byli to oni, kdo dovolili, aby se jeho jméno stalo věcí veřejnou," řekla Janice Kellyová.

K odpovědnosti za zveřejnění Kellyho jména se před komisí lorda Huttona přihlásil premiér Tony Blair. Zároveň odmítl vylepšení zprávy o Iráku a podotkl, že by musel rezignovat, pokud by to byla pravda. - o Blairově výpovědi více zde

Osmapadesátiletá žena odpovídala na dotazy vyšetřovatelů pomocí televizního přenosu z vedlejší místnosti. Podle ní byl manžel oddán práci experta na zbraně hromadného ničení a 36 let se jimi zabýval jako "workaholik".

Na dotaz vyšetřovatele Jamese Dingemanse o Kellyho rozpoložení v lednu a únoru, kdy se o úderu na Irák rozhodovalo, manželka odpověděla, že byl unaven, kvůli blížící se válce pociťoval úzkost, ale zároveň byl dobře naladěn před svatbou dcery.

Kelly spáchal sebevraždu v červnu několik dní poté, co byl vystaven tlaku veřejnosti a výslechu před parlamentní komisí. "Nikdy jsem ho neviděla tak nešťastného jako poté," podotkla Janice Kellyová.

Kellyho podle jeho ženy také zranil způsob zacházení, jakému se dostalo, když před válkou v Iráku doprovázel ministra zahraničí Jacka Strawa do parlamentu. "S manželem však zacházeli jako s mouchou - myslím, že to byla fráze, kterou použil," vypověděla manželka.

Komise lorda Huttona tento týden vyslýchá členy Kellyho rodiny, přátele a také policisty, kteří našli vědcovo tělo v lese nedaleko jeho domova. První závěry vyšetřovatelů lze očekávat nejdřív na konci října.

Aféra Kelly si už připsala první rezignaci. S funkce šéfa Blairova oddělení pro styk s veřejností odstoupil Alastair Campbell. Všemocný mediální poradce se podílel na odtajnění jména Kellyho. Podle vědce také navrhl vylepšení zářijové zprávy o Iráku. - o Campbellově rezignaci více zdeHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Najdete na iDNES.cz