Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Včely? Volejte hasiče!

  11:10aktualizováno  11:10
K pravidelným povinostem hasičů přibyl v tomto ročním období ještě další druh výjezdů. Jen v Praze musí v průměru pětkrát denně likvidovat zatoulaný včelí nebo vosí roj. Jsou dny, kdy je lidé na své zarady nebo k domům volají až desetkrát. "Je to typické pro letní počasí. Už to považujeme za rutinní záležitost," tvrdí vyšetřovatel pražských hasičů Josef Hyršl.

Hyršl dodal, že počet těchto výjezdů závisí na počasí. Včely v rojích totiž nejčastěji opouštějí své úly při náhlém oteplení v jinak chladnějších dnech a snaží se využít příznivějších podmínek k hledání potravy. Zatím nejčernějším dnem letošní sezóny byl podle Hyršla 15. červen, kdy hasiči kvůli včelám vyrazili do hlavního města dokonce šestnáctkrát.

Hasiči jsou k těmto zásahům vybaveni oděvem a kuklou a hmyz zneškodní pomocí speciálního vysavače. Pod včely či vosy umístí zvláštní rukáv vedoucí ke skříňce. Do něho se včely nebo vosy nasají a vrtule v bedničce je zničí.

Včelí roj stojí i několik tisíc korun. "Ještě se nestalo, že by včelař svůj roj poznal. Cizí roj si kvůli přenosné nákaze včel dnes nikdo nevezme, aby si nevybil vlastní včelstvo," upřesnil Hyršl.

Se svazem včelařů hasiči podle Hyršla nespolupracují. Pokud by však někdo z chovatelů projevil o zatoulaný roj zájem, může ho získat. Musí ale svým podpisem stvrdit, že zničí-li mu jeho vlastní včelstvo, nebude žádat náhradu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Najdete na iDNES.cz