Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Váznoucí dodávky vakcíny mohou zmařit očkování proti encefalitidě

  5:10aktualizováno  5:10
Očkování proti klíšťové encefalitidě, pro které je nyní ideální čas, se může prodražit. Je totiž rozděleno do několika dávek a občas se zpozdí dodávky vakcíny. Stačí propást termín pro aplikaci a předchozí očkovací dávky jsou k ničemu. Jedna vakcína přitom stojí kolem 500 korun.
Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné dvěma různými vakcínami. Ilustrační foto

Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné dvěma různými vakcínami. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Česku jsou na trhu dvě vakcíny proti klíšťové encefalitidě - Encepur a FSME Immun. Obě mají velmi podobný účinek, pouze se mírně liší složením.

Základní očkování probíhá ve třech dávkách, které se aplikují v rozmezí jednoho roku. U vakcíny Encepur ale váznou dodávky a může se tedy stát, že člověk, který je naočkovaný už dvěma dávkami, marně čeká, až se opět Encepur objeví na trhu.

"Kdyby se člověk nepřeočkoval v termínu, muselo by se potom celé očkování opakovat," připouští mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Cena jedné vakcíny se přitom pohybuje kolem pěti set korun. Pojišťovny na očkování sice připlácí, hradí ale zpravidla jen jednu dávku.

KlíštěS takovým problémem se setkala i čtenářka iDNES.cz Hana Bošková z Plzeňska, která měla problém sehnat vakcínu Encepur pro svého syna. Ten měl dostat v pořadí už čtvrtou, přeočkovací injekci, která se aplikuje tři roky po té předchozí. Bez ní by musel absolvovat znovu celé základní očkování.

Nejzazší termín pro aplikaci byl pro něj na konci ledna, Encepur měl ale několik měsíců celorepublikový výpadek. 

Boškovi si vakcínu nechali předepsat v ordinaci praktického lékaře, v lékárnách v Plzni a Klatovech ale nebyla k dostání. "Zjistili jsme, že Encepur pro dospělé v lékárnách už několik měsíců není," popsala Bošková.

Vakcínu Boškovi sehnali až minulý týden. "Zatím ale syn není naočkovaný, dostal rýmu a kašel a je nemocný. Vakcínu má u paní doktorky uloženou v lednici, na očkování má přijít 16. února. Doufám, že všechno bude v pořádku a nebude to pozdě," dodala žena.

V případě, že by musel syn kvůli problémům s distribucí dostat znovu všechny vakcíny, měli by Boškovi šanci na náhradu. "Podle paragrafu 613 občanského zákoníku se domníváme, že spotřebitel se v tomto případě skutečně může domáhat škody," sdělila iDNES.cz mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Ivana Picková.

Stížnost by se v takovém případě podávala podle Pickové na zdravotnické zařízení, záleželo by ale na tom, kdo by byl označen jako subjekt, který nedostatek způsobil. V tomto případě by to byla zřejmě distribuční firma.

Na trhu existuje alternativa

Kromě přípravku Encepur je trhu ještě druhá očkovací vakcína proti klíšťové encefalitidě - FSME Immun. Odborníci se ale neshodnou, zda se dají obě vakcíny kombinovat.

Příspěvek

Na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají téměř všechny zdravotní pojišťovny. Většinou se jedná o příspěvek ve výši 500 korun, detailní informace naleznete na internetových stránkách pojišťoven.

"Naše paní doktorka nám doporučila raději počkat, než bude opět k dispozici Encepur," uvedla Bošková. Také podle Pavla Voráče z klatovské lékárny Na Pražské se nedoporučuje vakcíny kombinovat.

"Úplně v nouzi je možné přeočkovat se vakcínou FSME-Immun. Je podle mě lepší aplikovat vakcínu jiného výrobce než nechat předchozí dávky propadnout," je přesvědčená lékařka Daniela Fránová z plzeňské pobočky Zdravotního ústavu, kde se očkování proti klíšťové encefalitidě také provádí.

Stejný postup doporučuje i Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Vzhledem ke shodné účinnosti obou vakcín lze v případě potřeby vakcíny v rámci očkovacího schématu zaměnit," sdělila iDNES.cz mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Vakcíny mají velmi podobný účinek, obě chrání proti onemocnění klíšťovou encefalitidou, ale každá má poněkud odlišné složení.

Česká lékárnická komora jasný názor nemá. "Existují na to různé názory, slyšel jsem oba názory i od lékařů," konstatoval Aleš Krebs.

Výpadek? Žádná novinka

Podle informací SÚKL je už nyní Encepur opět běžně dostupný na trhu.

Výpadek v jeho dodávkách ale není podle lékárníků nijak výjimečný. "Výpadky v dodávkách Encepuru jsou časté, třeba i pětkrát do roka, většinou trvají zhruba měsíc," sdělil iDNES.cz Pavel Voráč z klatovské lékárny Na Pražské.

Stejnou zkušenost má i lékařka Daniela Fránová. "Výpadek Encepuru pro dospělé trvá od loňského jara, občas k výpadkům došlo i předtím. Navíc u této vakcíny se již několikrát změnil dodavatel, proto mohou chybět také informace o vakcíně," uvedla lékařka.

Důvodů problémů v distribuci může být podle lékárnické komory několik. "Výroba vakcíny je poměrně náročná, co ale konkrétně nyní selhalo, nevím. Možností komplikací je více, dovoz, výroba a tak dále," vyjmenoval Krebs.

Problém s distribucí druhé vakcíny FSME-Immun ale bývá výjimečně. Naposledy došlo k výpadku před dvěma lety, kdy na trhu nebyla ani jedna vakcína. - více o nedostatku vakcín proti klíšťové encefalitidě čtěte zde

Očkování proti klíšťové encefalitidě

V Česku jsou k dispozici dvě vakcíny - Encepur a FSME Immun, obě mají velmi podobný účinek, pouze se mírně liší složením. Cena se pohybuje kolem pěti set korun.
Lidé se mohou nechat naočkovat buď ve zdravotních ústavech nebo u svého praktického lékaře. Ten jim vystaví recept, oni si vakcínu koupí v lékárně a lékař ji aplikuje. V očkovacích centrech jsou vakcíny skladem přímo v lednicích.
Základní očkování probíhá ve třech dávkách, které se aplikují v rozmezí jednoho roku. Čtvrtá se aplikuje s odstupem tří let. Další přeočkování se řídí podle druhu vakcíny a věku očkované osoby. Ideální čas pro zahájení očkování je podzim nebo zima, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz