Vázne domluva záchranky s nemocnicemi

Praha - Nemocnice v metropoli často odmítají přijmout akutní případy, které přiveze záchranná služba. Vyhláška říká, že záchranka má převézt pacienta do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení. Mluvčí záchranné služby Jan Škoula řekl, že s touto svízelí se potýkají již dlouho. "Ačkoli mají povinnost pacienta přijmout, stalo se nejen mně, že v nemocnicích argumentovali obsazenými lůžky pro akutní péči a názor změnili teprve po hodinovém přemlouvání," uvedl mluvčí záchranky Jan Škoula.

"My pak v podobných případech musíme přes dispečink složitě zjišťovat další možné místo pro umístění zraněného či nemocného," dodal Škoula s tím, že naštěstí jsou lékaři u záchranné služby většinou schopni s pomocí moderního vybavení ve vozech udržet pacienta při životě i v těchto zbytečných prodlevách.

Nemocnice se brání, že lůžek na intenzivní péči i peněz na ně je málo. "Jsme největší nemocnice v republice a na anesteziologicko-resuscitačním oddělení máme jen deset lůžek. I u nás proto může být plno," hájí se náměstek Fakultní nemocnice Motol Vladimír Říha. Stejného názoru je i ředitel Všeobecné fakultní nemocnice Martin Holcát. "Stávajících pět lůžek často nestačí ani pro naše vlastní pacienty," uvedl.

Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz však tvrdí, že lůžka jsou obsazena pacienty, kteří tam být nemusí, a problém je v nedostatku lůžek následné péče.
Říha připustil, že někdy není kam překládat nemocné, jejichž stav se částečně zlepšil.

Ani jednání Všeobecné fakultní nemocnice s pojišťovnou nevedlo ke zvýšení počtu lůžek. Vyhrocenou situaci muselo vyřešit až ministerstvo zdravotnictví, pod které nemocnice spadají.

Škoula potvrdil, že do konce května mají zdravotnická zařízení za úkol každý den podávat aktuální informace o počtu volných akutních lůžek. Dříve sice dispečeři záchranné služby všechny nemocnice obvolávali, ale to se podle Škouly nedalo organizačně zvládnout. Ředitel záchranky dal proto zřídit internetovou on-line stránku, kde je vymezen zvláštní prostor pro informace o stavu lůžek.

Škoula tvrdí, že zatím většina zdravotnických zařízení nespolupracuje. "Informují nás velice ojediněle a nesystematicky. My ale nemáme žádné pravomoci, protože spadáme pod magistrát. Postihy budou možné až po vypršení termínu, a to od ministerstva," postěžoval si Škoula.

Mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová však oponuje. "U nás již existuje služba, která záchrance hlásí počet volných lůžek na jednotce intenzivní péče. Vždy v osm ráno a v osm večer," uvedla Jurinová.

Podle Holcáta má informování záchranky na starost náměstek pro léčebnou péči. "Z medicínského hlediska to není tak jednoduché. Dynamika léčebných procesů je velká, kritičtější případy měníme za ty méně kritické, a to se dá předem jen velmi těžko odhadnout," myslí si Holcát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video