Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vážené soudružky ... tedy přítelkyně, opravil v projevu Paroubek

  10:22aktualizováno  10:22
Předseda ČSSD Jiří Paroubek začal svůj projev ke 40. výročí pražského jara netradičně. "Vážené soudružky, vážení soudruzi," mohli před několika dny číst návštěvníci oficiálního webu strany. Po pár hodinách už bylo vše jinak. Soudružky se přeměnily v přítelkyně, soudruzi v přátele.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek | foto: Stanislav PeškaČTK

Vedoucí marketingové sekce ČSSD Ondřej Macura vysvětluje změnu oslovení tím, že byl projev určen k překladu do němčiny. V ní má zmíněné slovo zcela jiný význam.

"Projev byl psán pro pana předsedu proto, aby se přeložil. Pan předseda ho neříkal česky, ale německy. Je škoda, že v českém jazyce bylo slovo ´soudruh´ tak zprofanováno, že ho dnes už nelze použít," řekl iDNES.cz Macura.

Na stránky ČSSD se tak dostala první - česká - verze proslovu. "Ale poté jsme se rozhodli, že původní oslovení stáhneme," vysvětlil.

Sousloví, při kterém ožívají vzpomínky na čtyřicet let minulého století, viselo na stránkách ČSSD jen několik hodin. "Kolegové si zprvu mysleli, jestli to není hackerský útok," směje se Macura.

Neodbytné poutáky
Není to přitom poprvé, co webové stránky sociální demokracie nabízejí nečekanou podívanou. Jejich pravidelný čtenář se často zapotí u příležitosti různých svátků či výročí, kdy se musí potýkat s téměř neovladatelnými reklamními bannery přes celou šíři obrazovky. Někdy jsou příjemné, jindy méně.

Když ČSSD blahopřála všem ženám k MDŽ, čtenáři se naskytl pohled na líbeznou tvář modelky. Po prezidentské volbě zase web sociálních demokratů zastínily hanlivé vzkazy "přeběhlíkům".

Před Velikonocemi po obrazovce kráčela právě vylíhnutá kuřátka, k dětskému dni zase grafik připravil pestrobarevný reklamní pouták, který vskutku nelze přehlédnout. Ani vypnout.

Zábavu svým způsobem skýtají i stranické ankety, které v několika případech občas vyznívají na oficiálních stránkách ČSSD jinak, než by si zřejmě špičky strany přály.

Když měli čtenáři například hlasovat o tom, zda jsou spokojeni se zvolením Václava Klause do funkce prezidenta, ukazovala anketa 50,3 procenta kladných odpovědí, zatímco nespokojenců bylo jen 49,7 procent.

Jindy se zase ČSSD voličů ptala, jak vnímají důsledky reformy veřejných financí. Daří se vaší rodině od ledna 2008 lépe? zněl anketní dotaz. Souhlasilo 45,7 procent návštěvníků webu, dalších 11 procent prý nezaznamenalo změnu. Nespokojeno bylo 43,2 procenta čtenářů. Až v dalších dnech se poměr změnil.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Najdete na iDNES.cz