Vatikán si prý vynutil imunitu kněží zapletených v pedofilním skandálu

  16:53aktualizováno  16:53
WikiLeaks nešetří ani zástupce Boha na zemi, řimskokatolickou církev. Vatikán se prý cítil uražený tím, že Irsko chce před vládní komisí zpovídat vysoké představitele katolické církve kvůli obviněním ze zneužívání dětí. Vyplývá to ze zveřejněných depeší americké diplomacie.

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu | foto: AP

Podle telegramu odeslaného v únoru z amerického vyslanectví v Římě Vatikán jako záminku pro své odmítnutí spolupracovat při vyšetřování aféry uváděl to, že Irové nezvolili pro žádost o spolupráci oficiální diplomatickou cestu.

Irský skandál

Ze závěrečné zprávy tzv. Murphyho komise vyplývá, že irští katoličtí kněží mezi lety 1975 až 2005 zneužívali stovky dětí. Církev, místo aby záležitost uvedla do pořádku, viníky kryla. Najevo vyšly pedofilní zločiny také z církevních zařízení v papežově rodném Německu, Rakousku nebo ve Spojených státech.

Vatikánský státní sekretář Tarcisio Bertone pak v dopise irskému velvyslanectví napsal, že jakákoli žádost o spolupráci musí být adresována oficiální cestou.

Irský velvyslanec ve Vatikánu Noel Fahey prý toto období označil za "nejhorší krizi, jakou kdy zažil". Irská vláda pak ustoupila a zaručila imunitu těm, kdo budou ochotni vypovídat.

Vatikán dnes vydal k informacím zveřejněných na WikiLeaks prohlášení. "Ty zprávy jsou názory a dojmy pisatelů a nelze je interpretovat jako názory Svatého stolce ani využívat jako přesné citace jeho představitelů.

Vatikán je počítačově negramotný, tvrdí diplomat

V depeši je Vatikán také kritizován za zkostnatělou komunikaci. "Jenom jediný z papežových poradců má Blackberry a jen několik z nich vlastní e-mailové adresy. Chybuje se pak při komunikaci o tak důležitých věcech jako holokaust," napsal americký diplomat.

Nejbližším papežovým spolupracovníkům nové informační technologie nic neříkají. Bertoneho považuje za kývacího panáka bez diplomatické zkušenosti a jazykových znalostí. Špatné a kritické informace se prý k papežovi nedostávají.

Katalánsko je prý rájem islamistů

Z dalších zveřejněných depeší vyplývá, že za nejvýznamnější středisko islámských radikálů ve Středomoří považují Spojené státy severošpanělské Katalánsko. Informoval o nich dnes španělský list El País. USA prý kvůli tomu zřídily v Barceloně vlastní zpravodajskou buňku.

"Tato oblast, do níž směřuje legální i nelegální imigrace ze severní Afriky, Pákistánu i Bangladéše, je výhodným místem pro najímání teroristů. Národní policie odhaduje, že v Barceloně a okolí žije na 60.000 Pákistánců. Většinou jsou to svobodní muži bez dokumentů," uvádí se v depeši z 2. října 2007, která byla zaslána z amerického velvyslanectví v Madridu.

El País napsal, že Američané byli spokojeni s rozsáhlým zatýkáním po teroristických útocích v Madridu z roku 2004, ale kritizují špatnou koordinaci španělských tajných služeb. "V případě některých zatčených dělají na vládu nátlak," píše list.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Protesty proti dražšímu benzínu ve Francii mají jednu oběť, srazilo ji auto

Demonstranti blokují silnici z Paříže do Bruselu (17.11.2018)

Přes 120 tisíc lidí protestovalo v celé Francii proti plánovanému zvýšení cen pohonných hmot. Tam, kde demonstranti...

Americká válka s terorem má na kontě půl milionu obětí, spočítala studie

Američtí vojáci nedaleko afghánského hlavního města Kábul (28. ledna 2012)

Po tragických útocích z 11. září 2001 vyhlásily Spojené státy válku terorismu. Ta trvá dodnes a za sedmnáct let už při...

Jsi lhář, Putine. Petrohrad zavalila letáková kampaň aktivistů

Rusové prostřednictvím letáků protestují proti pozdějšímu odchodu do důchodu.

Hromadnou dopravu v ruském Petrohradě v posledních dnech zaplavila letáková kampaň opozičních aktivistů, kteří se...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz