Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst v německém Limburgu si nechal postavit...

Biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst v německém Limburgu si nechal postavit honosnou rezidenci. | foto: Profimedia.cz

Vatikán potrestal německého „biskupa luxusu“, zastavil mu činnost

  • 42
Papež František pozastavil na tři měsíce činnost německému biskupovi, který je kritizován kvůli nákladné přestavbě svého sídla v Limburgu. Franz Peter Tebartz-van Elst, který získal od médií přezdívku "biskup luxusu", zatím v úřadu zůstává. Jeho práci však převezme místní vikář.

"Svatý stolec považuje za vhodné povolit biskupovi Tebartz-van Elstovi pobývat nějakou dobu mimo diecézi," uvedl Vatikán podle agentury AFP ve svém prohlášení. Během tohoto období bude papež do dalšího rozhodnutí o biskupově osudu čekat na výsledky vyšetřování biskupovy činnosti. Podle odhadů německých médií by to mohlo trvat asi tři měsíce.

Přestavba paláce v Limburgu přišla na 31 milionů eur, tedy 790 milionů korun. Původně měla stát asi pět nebo šest milionů eur. Biskup tvrdí, že k prodražení došlo mimo jiné kvůli tomu, že se jednalo o deset různých stavebních projektů.

Podle německých médií si však tři miliony eur vyžádal jen biskupův byt. Tisk jako příklad rozmařilého chování duchovního uvádí historku, kdy se Tebartzovi-van Elstovi nelíbilo umístění adventního věnce v kapli. Ten původně měl stát na podstavci, duchovní ho ale chtěl zavěšený. Musela se kvůli tomu rozřezat už hotová střecha, což stálo další desítky tisíc eur.

Německá média dala do protikladu honosnou biskupskou rezidenci limburské diecéze a strohý hotelový pokoj, který ve Vatikánu obývá papež František. Tebartz-van Elst však má vícero problémů. Státní zastupitelství nedávno požádalo, aby byl kvůli falešným místopřísežným prohlášením potrestán pokutou.

Tebartz-van Elst se totiž pustil do sporu s časopisem Der Spiegel, který napsal, že za chudými dětmi do Indie biskup letěl první třídou. Ten to však popřel a podal na Der Spiegel žalobu. Následně pak podal místopřísežné prohlášení, ve kterém se měl dopustit křivé výpovědi (více čtěte zde).

Jak uvedl list Frankfurter Allgemeine Zeitung, v biskupství Limburg to vře již delší dobu. Již v březnu 2012 někteří duchovní biskupovi vyčítali jeho autoritativní vůdčí styl. Letos v létě ještě nespokojenost narostla. Několik tisíc lidí podepsalo otevřený dopis, ve které protestovali proti vedení biskupství. V této diecézi, která se rozkládá na částech spolkových zemí Hesensko a Porýní-Falc, žije asi 650 tisíc katolíků.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video