Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Varování kuřákům bude drsnější

  0:01aktualizováno  0:01
Při pohledu na krabičku cigaret by si už brzy měli kuřáci s mnohem větší intenzitou uvědomit, že kouřením ničí sebe i druhé. Než vstoupí Česko do Evropské unie, výrazně se změní podoba krabiček s cigaretami. Po vzoru EU se už připravují nové předpisy, podle nichž ministr zdravotnictví dostane větší prostor pro své varování. Třicet procent plochy z přední strany a čtyřicet ze zadní zaberou slogany, které budou mnohem tvrději mířit proti tomuto zlozvyku.

Sdělení sice nebudou tak odstrašující jako třeba v Kanadě, kde jsou ještě podpořena obrázkem, ale i tak bude změna nepřehlédnutelná. Z krabiček se kuřáci černé na bílém dovědí, že kouření poškozuje jejich sperma nebo že způsobuje impotenci.

"Pokud vše dobře půjde, vyhláška by měla vyjít koncem roku," uvedl Jan Žižka z ministerstva zemědělství, které změnu připravuje.  V České republice v současnosti kouří přibližně tři miliony lidí. Zvláště varující je však fakt, že mu podle zdravotníků propadá stále více mladých lidí, zejména dívek.

Kuřáci, pozor na sperma
Stranou vzrušených debat o zákazu veškeré reklamy na cigarety se na ministerstvu zemědělství připravuje vyhláška, která bude mít na přístup lidí ke kouření ještě větší vliv. Úředníci překládají do češtiny závaznou směrnici Evropské unie, která stanoví nová pravidla, jak kuřákům zprotivit cigarety hned při pohledu na krabičku. Varovné nápisy mají nabýt na velikosti a na důrazu.

Předpis také stanoví nižší stropy na obsah škodlivin a zakazuje používání názvů typu light, aby zákazník nenabyl mylného dojmu, že takové kuřivo je méně škodlivé. Povinnost zaplnit krabičku z více než jedné třetiny zřetelnými varovnými slogany bude v Evropské unii platit od října letošního roku, ovšem cigaretové společnosti dostanou ještě jeden rok na přizpůsobení, doprodání zásob a obměnu strojů pro potisk krabiček.

Má-li se Česko stát členem EU, pak od těchto předpisů není úniku, nejasné je pouze datum zavedení. Příslušná vyhláška původně měla vyjít už tento měsíc, ale kvůli rozporům s jinými zákony o kuřivu (především zákonu o spotřebních daních) se debata přehrála až na období po volbách. Nyní se mluví o konci letošního roku s tím, že tabákové koncerny dostanou po vzoru EU také jeden rok na přípravu.

První krabičky s většími a více chytlavými nápisy se tak v Česku mohou objevit na přelomu let 2003 a 2004. "V době, kdy budeme vstupovat do unie, by už předpisy měly být sjednoceny," uvedl Jan Žižka z ministerstva zemědělství.

Cigaretové koncerny se s novými pravidly už smířily. "Směrnici EU neunikneme, ať je tedy zavedena co nejdříve a máme čas na přípravu," uvedl finanční ředitel firmy Reemtsma Richard Vavřík.

Výrobci aspoň napínají všechny síly na to, aby překlad varovných sloganů do češtiny byl co nejmírnější. Jednoho úspěchu už dosáhli. Místo původního návrhu "Kouření v těhotenství škodí vašemu děťátku" se v poslední verzi mluví už jen o "dítěti", což budoucí matky patrně osloví méně silně.

Zdravotníci jsou s celým plánem spokojeni a věří, že na kuřáky zabere. V Česku propadlo nikotinu kolem tří milionů lidí. Největším problémem je kouření mladých dívek: ve věku 15-18 let kouří skoro každá druhá. Ročně na následky kouření umírá v Česku 23 tisíc lidí.

Právě na mládež se chtěla zaměřit i unie. "S kouřením se z 80 procent začíná před dovršením 18 let," stojí v textu směrnice.

Eva Králíková z poradny pro odvykání kouření při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy změnu vizáže krabiček jednoznačně vítá. Věří, že velká varování zapůsobí na konzumenty tabáku stejně silně, jako se to stalo v Kanadě.

Tato země jako vůbec první předělala krabičky - na každé z nich zaujímá varování o škodlivosti dokonce půlku plochy obalu a vévodí mu výmluvný obrázek s velkým varovným nápisem: dítě v inkubátoru, zčernalé zanedbané zuby či uvadající hořící cigareta jako symbol klesající mužské potence. Kuřáků poté v Kanadě výrazně ubylo. Podle Žižky se o obrázcích výhledově uvažuje i v Evropské unii.

Autoři:


ZPRÁVY: Rozhodnutí Ústavního soudu zpozdí další vlny EET, zrušilo části zákonaHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...Najdete na iDNES.cz