Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Varnsdorfem prošly při protestu svolaném Dělnickou stranou tři stovky lidí

  15:53aktualizováno  15:53
Zhruba tři sta lidí se zúčasnilo protestního shromáždění a následného pochodu svolaného do severočeského Varnsdorfu Dělnickou stranou sociální spravedlnosti. Akce souvisí s nedávnou smrtí ženy, kterou spolu s dalšími dvěma lidmi na Nový rok napadli Romové. Ta zemřela několik týdnů po napadení, spojitost s útokem ale nebyla prokázána.

Protestního shromáždění a pochodu svolaného do Varnsdorfu Dělnickou stranou sociální spravedlnosti se zúčastnily zhruba tři stovky lidí. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Akce začala na Náměstí Edvarda Beneše, kde měl předseda DSSS Tomáš Vandas proslov, ve kterém mimo jiné obvinili vládu i místní politiky z nečinnosti. Na akci dohlížela policie, kromě samotného náměstí, na kterém se řečnilo, hlídala například i hlavní příjezdy do města.

Účastníkům protestu rozdávali lidé z DSSS letáky, někteří si donesli také vlajky nebo transparenty. "Přijel jsem proto, že se mi nelíbí, že místní žijí ve strachu," vysvětlil například svou cestu z Vysočiny až na sever Čech mladík s transparentem, na kterém stálo "Soucítím s Varnsdorfem, jsem extremista?"

Poté vyšel pochod do ulic až k místu, kde se novoroční napadení tří lidí odehrálo. Zde pak někteří lidé zapálili svíčky za zemřelou ženu. Poté se dav vydal jinou trasou zpět na náměstí.

Protestního shromáždění, které do Varnsdorfu svolala Dělnická strana sociální
Protestního shromáždění a pochodu svolaného do Varnsdorfu Dělnickou stranou

Na náměstí rozdávali lidé z DSSS letáky a tiskoviny (snímek vlevo), na místě napadení zase část lidí zapálila svíčky za ženu, která několik týdnů po útoku zemřela. Podle policie ale ne kvůli němu.

Poměrně poklidný průběh akce s občasným skandováním hesel narušilo jen několik lidí v jedné z ulic, kde bydlí Romové. "Zhruba desítka jich tam pokřikovala na Romy na balkonech a provokovala se s nimi, ale policie to rychle začala řešit aniž by k něčemu vážnějšímu došlo," hlásil z místa reportér MF DNES.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz