Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vápencová jeskyně miliony let skrývala neznámého předchůdce člověka

  22:37aktualizováno  22:37
Přes dva miliony let stará kostra dítěte, kterou tým paleontologů objevil v Jihoafrické republice, zřejmě přepíše historii lidského druhu. Vědci věří, že se jim v jeskyni Malapa podařilo najít pozůstatky dosud neznámého předchůdce člověka, který by měl tvořit vývojový mezistupeň mezi primáty a druhem Homo habilis.

Vědci věří, že se jim v jeskyni Malapa podařilo najít pozůstatky dosud neznámého předchůdce člověka. Ilustrační foto | foto: Atapuerca Foundation

Výjimečnost nálezu podle paleontologů a antropologů spočívá hlavně v jeho celistvosti. Experti na lidskou evoluci totiž ve svých teoriích dosud mohli vycházet pouze z menších či větších kosterních pozůstatků, nikdy se jim ale nepodařilo najít téměř kompletní kostru.

"Naše současné poznání se zakládá na několika stovkách nálezů po celém světě. Některé z našich předků ovšem reprezentují třeba pouhé zuby," citoval britský The Daily Telegraph paleoantropologa Kevina Kuykendalla z univerzity v Sheffieldu. Nový objev by podle něj mohl vyplnit evoluční mezeru ve vývoji člověka.

Téměř kompletně zachovaná zkameněla kostra by totiž mohla přinést odpověď na celou řadu otázek. Například ze stavby pánve a kostí dolních končetin by antropologové mohli rozluštit způsob chůze a držení těla pravěkého člověka, z podoby jeho dlaní zase dobu, kdy předchůdce dnešního člověka začal používat nástroje.

Kosterní pozůstatky, které ve vědeckých kruzích vzbuzují velká očekávání, objevil v minulých dnech tým profesora Lee Bergera z jihoafrické univerzity ve Witwatersrandu, když zkoumal jeden z jeskynních systémů v oblasti Sterkfontein poblíž Johannesburgu. Právě toto území vědci považují za jednu z kolébek lidstva.

Podrobnosti o nálezu včetně snímků však badatelé chtějí zveřejnit až ve čtvrtek. Už nyní se však spekuluje o tom, že nález zřejmě přepíše učebnice. O významnosti objevu svědčí i skutečnost, že se na kostru osobně dojel podívat i jihoafrický prezident Jacob Zuma.

Objevit kostru je rarita

Profesor Phillip Tobias, význačný anatom a antropolog, který si jako jeden z mála vědců mimo výzkumnou skupinu mohl nález prohlédnout, objev označil jako velmi vzrušující. Tobias v roce 1964 spolu s dalšími dvěma odborníky identifikoval Homo habilis (člověk zručný).

"Je jedna věc najít pozůstatek čelisti s několika zuby, ale je něco docela jiného najít čelist i s lebkou, která navíc navazuje na páteř, pánev a končetiny," prohlásil Tobias.

Kosterní pozůstatky se podle něj dochovaly v tak dobrém stavu díky tomu, že byly zapouzdřené ve vápencové jeskyni. Ta fungovala podobně jako ochranná skořápka.

Fosilizovaná dětská kostra navíc podle The Daily Telegraph nebyla jediným nálezem, který výzkumný tým objevil. V její blízkosti paleontologové našli ještě několik dalších, byť skromnějších pozůstatků, které patří stejnému druhu hominida.

Ten by měl podle badatelů zaplnit mezeru mezi opičími hominidy Australopithéky, kteří se v Africe objevili přibližně před 3,9 miliony lety, a Homo habilis, který zhruba před 2,5 miliony jako první získal zřetelně lidské rysy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Ostatky kardinála Berana se za zvuků kostelních zvonů vrátily do Česka

Vládní speciál s ostatky kardinála Josefa Berana přistál v Praze (20. dubna...

Ostatky kardinála Josefa Berana se za zvuků kostelních zvonů vrátily do České republiky. Vládní speciál přistál na...

PŘEHLEDNĚ: Sto dní heroinové pašeračky Terezy v pákistánském vězení

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Tereza H. sedí v pákistánské vazbě přesně sto dní. Jednadvacetiletou Češku zadrželi 10. ledna na letišti v Láhauru s...

Na poli u slovenského Štúrova našel muž čtyři funkční pumy z války

Na poli ve Štúrovu na jihu Slovenska našel muž při venčení psa čtyři funkční...

Slovenští policisté našli na poli ve městě Štúrovo na jihu země čtyři funkční sovětské letecké bomby z druhé světové...

Najdete na iDNES.cz