Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční trhy se příští rok změní

  9:25aktualizováno  9:25
Praha - Podoba vánočních i velikonočních trhů na Staroměstském i Václavském náměstí se příští rok zřejmě výrazně změní. Méně má být reklamy, více naopak stánků s občerstvením a rukodělným zbožím. Revizí projde smlouva s pořádající agenturou, město bude mít vliv i na výběr prodejců.

Přestože úroveň trhů je slabá už dlouho, teprve ve středu o nich jednali na mimořádné schůzce úředníci magistrátu a radnice Prahy 1. Vyprovokovala je k tomu sílící kritika od médií, Pražanů i zastupitelů z Prahy 1. "Místo ukázek lidových řemesel a tradic a prodeje rukodělných výrobků tu máme gigantický Disneyland pro předvádění firem," rozčiloval se zastupitel Martin Mejstřík.

Obě náměstí má pro konání trhů pronajata agentura Folk Art Production podnikatele Milana Šmerdy. Podle pražského radního Filipa Dvořáka stojí ty letošní vánoční trhy přes třináct a půl milionu korun.

Názory na podobu vánočních trhů v centru Prahy mohou občané posílat elektronickou poštou na e-mailovou adresu vanocni.trhy@mag.mepnet.cz.
Od města dostává agentura tři miliony, od sponzorů zhruba 5,5 milionu korun. Zbytek získává agentura z pronájmu stánků. "Její zisk je čtyři sta tisíc korun," tvrdí Dvořák. Vyúčtování ovšem nepředložil. Kritika návštěvníků směřuje na sortiment zboží a rozsah reklamy. Pobuřuje je zejména velký kamion Eurotelu, v němž se na Staroměstském náměstí prodávají mobilní telefony.

Smlouva uzavřená mezi magistrátem a firmou Folk Art Production přitom prodej takového zboží neumožňuje. "Mně se to taky nelíbí, ale nejednoznačné formulace ve smlouvě to ani nezakazují," tvrdí přesto Dvořák. "Proto ji hned po Novém roce prověříme a zpřesníme," sliboval.

Současné vánoční trhy na obou historických náměstích jsou totiž nekontrolovatelné. Živnostenský úřad na Praze 1 na nich může prověřovat například pouze to, jestli jsou stánky správně označeny. Magistrátní úřad má zase zmatek v tom, kdo vlastně může kontrolovat sortiment nabízeného zboží a dodržování smlouvy firmou Folk Art Production.

"Jednodušší a jasnější systém kontrol určíme do velikonočních trhů, na kterých by se už změny měly projevit," slibuje radní Dvořák. Úředníci se také včera dohodli, že před každým trhem jim podnikatel Šmerda předloží podíl sponzorů na jejich finančním zajištění a požadavků na reklamu. Průběh trhů by už každopádně neměli tolik narušovat. "Když je omezíme, tak se zmenší jejich rozsah nebo se musí zvětšit dotace od města," upozorňuje Filip Dvořák.

Pražští radní zatím neuvažují o tom, že by na pořádání vánočních a velikonočních trhů vypisovali nové výběrové řízení nebo že by se o ně postaralo město. "Bylo by to dražší. Nemáme pro to lidi ani zázemí," řekl náměstek primátora Jiří Paroubek. Podnikatel Šmerda tvrdí, že se z kritiky, která se snesla na letošní vánoční trhy, poučil. "Více stánků by mohlo být s občerstvením a také jeho nabídka by měla být pestřejší," připustil. "Koncepčně ale špatné nejsou," dodal zároveň.

Agentura Folk Art Production rozhodovala až dosud o výběru stánkařů na trhy sama. Nejednoznačně formulovaná smlouva uzavřená s městem jí dávala volnou ruku i v určování nabízeného zboží. Mezi vánočními výrobky jsou tak vidět například i napodobeniny ruských matrjošek. "Od příště se budou na výběru prodejců podílet i zástupci města a první městské části," upozornil Milan Šmerda s tím, že město však musí jasně říci, jaké trhy chce. "Pokud mají být rozsáhlé tak jako ty letošní, s bohatým programem a dárky pro děti, tak je zaplatí buď sponzoři, nebo bude muset připlatit město," tvrdí.

Město nemá nad trhy kontrolu
Podnikatel Milan Šmerda zřejmě porušuje smlouvu s městem, když na vánočních trzích na Staroměstském náměstí umožňuje firmě Eurotel prodávat mobilní telefony v obrovském kamionu. Ale je možné říci, že podnikatel porušuje důležitou smlouvu zcela jistě? Zatím ne. Městští úředníci, kteří by měli smlouvu a tím i úroveň trhů kontrolovat, tak nečiní.

Mimo jiné proto, že se nedokážou shodnout, kdo z nich by to měl vlastně dělat. "Dosud jsme nedostali žádnou stížnost, a proto jsme kontrolu nedělali," tvrdí Václav Pátek, vedoucí odboru obchodních aktivit. "Po článcích v novinách a připomínkách zastupitelů Prahy 1 ke kvalitě trhů se ale za týden uskuteční schůzka, kde posoudíme dodržování smlouvy panem Šmerdou a ujasníme si, kdo a co může kontrolovat," dodal.

Právě proto úředníci magistrátu nedokážou říci, zda Šmerda porušuje v případě Eurotelu smlouvu. Ta určuje například podobu stánků i zboží, jež se v nich má nabízet. Telefony v pojízdné prodejně mezi ním nejsou.

Eurotel platí Šmerdově firmě za prezentaci na trzích několik milionů korun. Přesnou částku odmítl jeho mluvčí Jan Kučmáš sdělit. "Nebýt našich peněz, tak řada věcí bude na trzích chybět ," řekl. "A jestli je podoba naší reklamy vhodná? To je věc názoru," upozornil.

Předáním organizace vánočních trhů do rukou podnikatele Šmerdy a absencí kontroly ztratili pražští radní vliv na to, jak trhy vypadají. Chybí jim i informace, zda jsou prodělečné, či ziskové.

"Podle toho, co zástupci firmy říkají, se pohybují na hranici rentability," tvrdí náměstek primátora Jiří Paroubek. Milan Šmerda považuje současnou diskusi kolem podoby vánočních trhů za štvanici. "Nikdo se nezmiňuje, že tam dětem rozdáváme čokolády i jiné dárky. Ve středu to na magistrátu posoudí a řeknou, jestli jsem zločinec," prohlásil Šmerda.

Podoba vánočních trhů pobuřuje
Podoba vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí znepokojuje stále více lidí. Kdo na ní vydělává a může se vůbec změnit? Lidé považují podobu letošních vánočních trhů v historickém centru metropole za vrchol nevkusu. Jejich protesty se už donesly i na magistrátní úřad a na radnici první městské části.

V pondělí 17. prosince posoudí zástupci obou úřadů i někteří radní, zda firma Folk Art Production dodržuje podmínky smlouvy na zajištění trhů. O změně jejich charakteru budou zřejmě jednat už na počátku příštího roku. Podobu trhů vehementně napadali při svém pondělním zasedání také zastupitelé první městské části.

Stejně jako mnohým obyvatelům se jim nelíbí, že Staroměstskému náměstí dominují reklamami polepené velké pódium a hned vedle něj stojící obrovský propagační kamion Eurotelu. Výhrady mají i k reklamním spotům, které se celý den linou z reproduktorů, a k sortimentu nabízeného zboží.

"To už je opravdu neúnosné," rozčiloval se zastupitel Martin Mejstřík. "Místo historických trhů s lidovými řemesly, rukodělnými výrobky a s ukázkou tradic tu máme gigantický Disnyeland pro předvádění firem," dodal.

"Trhy na Staroměstském i Václavském náměstí jsou rok od roku obludnější. Mám písemné stížnosti od obyvatel, kteří jsou jimi zděšeni," doplnil Mejstříka jeho kolega Michal Vostřez.

Obě náměstí má pro konání vánočních trhů pronajaté agentura Folk Art Production pražského podnikatele Milana Šmerdy. Město ho letos dotuje třemi miliony korun, Šmerda mu neplatí nic. "Pořádání vánočních trhů je finančně náročné.  Dotaci dáváme na bohatý kulturní program, který je  jejich součástí," tvrdí radní a Šmerdův stranický kolega z ODS Igor Němec. Ten proti trhům nic nenamítá. "V evropských velkoměstech jsou podobné," upozornil.

Podnikatel Šmerda obhajuje současný charakter trhů tvrzením, že bez účasti sponzorů se v takovém rozsahu pořádat nedají. "Z pronájmu stánků na Staroměstském náměstí mám sedm milionů korun. Náklady se však pohybují kolem dvaceti milionů," říká s tím, že na organizování trhů se vydělat nedá. "Moje podnikání na tom postavené není. Dělám to pro radost," tvrdí.

Kritika na letošní vánoční trhy však dosáhla už takové síly, že se kvůli ní sejdou v pondělí úředníci a někteří radní magistrátu se zástupci radnice první městské části a s podnikatelem Šmerdou.

"Posoudíme dodržování nájemní smlouvy uzavřené s panem Šmerdou, mimo jiné i z hlediska sortimentu prodávaného zboží ve stáncích. Pokud  ji porušuje, je to důvod k jejímu okamžitému vypovězení," upozornil městský radní Filip Dvořák.

Starosta první městské části Jan Bürgermeister se domnívá, že už zřejmě nazrál čas pro vážnou debatu nad změnou koncepce vánočních trhů. "Kdo jiný by je ale měl pořádat. Město? Potom si ale spočítejme, kolik by ho to stálo. Pokud mají trhy k něčemu vypadat, nemohou být levné," varuje radní Dvořák.

Podnikatel Šmerda se diskusím nad změnou podoby vánočních trhů nebrání. "Pokud má ale být méně komerce, musí se zvýšit finanční spoluúčast města," zdůraznil.

Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy. (25. listopadu 2001)

Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy. (25. listopadu 2001)

Na Staroměstském náměstí je živo i u stánku se svařeným vínem. (25. listopadu 2001)

Provozovatel trhů tvrdí, že chce na nich nabízet zejména rukodělné výrobky. Lidé však mohou ve skutečnosti narazit často na výrobky ze skla, které lze sehnat v centru téměř v každém pátém obchodě. (28. listopadu 2001)

Přestože šály s motivy sportovních klubů nemají se zbožím s vánoční tematikou příliš společného, na Vánočních trzích také získaly své místo. (28. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Zákrok strážníků proti řidiči, kontroverzní tablo maturantů a zemětřesení

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Sledujte Zprávy iDNES.tv, ukážeme vám video ze zákroku strážníků proti řidiči, který zaparkoval na zákazu a podle...

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Za auto bude nadále odpovídat provozovatel. Ústavní soud odmítl změnu

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Zákon o silničním provozu se měnit nebude. Ústavní soud v úterý zamítl návrh, který by zrušil odpovědnost provozovatele...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz