Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční strom se rozsvítí 2. prosince

  10:18aktualizováno  10:18
Praha - Prahu definitivně ovládla vánoční nálada. Staroměstskému náměstí vévodí třicetimetrový smrk zdobený zlatými a stříbrnými řetězy. Pod ním jsou v živém Betlémě ovečky a lama s oslíkem. Ve 118 stáncích si lidé mohou koupit háčkované a slaměné vánoční ozdoby, dřevěné hračky, turecký med, pečené kaštany či svařené víno.

V dolním konci Václavského náměstí je pod vánočním stromkem 121 stánků s podobným zbožím.

Na obou místech jsou kasičky, do nichž lidé mohou vhazovat příspěvky na pomoc nemocným a opuštěným dětem. Na Staroměstském náměstí mohou přispět také na opravu Karlova mostu.

Vánoční program
"Kulturní program začne v pátek 30. listopadu a potrvá do Štědrého dne," řekla Andrea Kaldová z pořádající společnosti Folk Art Production. Na pódiu na Staroměstském náměstí vystoupí s adventními zpěvy například soubor Ondrášek z Nového Jičína, Collegium Musicum Plock z Polska a Caitairí Óga Átha Cliath z
Irska.

V neděli 2. prosince se rozsvítí vánoční strom.

Ve středu 5. prosince se koná soutěž o nejlepší masku Mikuláše, čerta a anděla a děti si mohou zasoutěžit a zazpívat s pěveckým sborem Zvoneček.

V neděli 23. prosince bude nadělovat Ježíškova pošta. Na tento den je připravena také speciální show pro děti s řadou soutěží. Na Štědrý den bude pražský primátor
rozdávat vánoční polévku.

K tradičním bodům programu patří Rybova Česká mše vánoční při svíčkách v podání sólistů Státní opery Praha a Národního divadla.

Obdivovatelům kuriozit představí pelhřimovská agentura Dobrý den 18. prosince na Staroměstském náměstí unikátní Betlém vyrývaný do kůže a nejdelší vánoční řetěz přesahující 10 kilometrů.

 

 

Lesníci počítají léta stromu z Valašska, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze. Podle odhadu rostl strom v lesích u Velkých Karlovic téměř 110 let. (9.11.2001)

Ořezávání větví na vánočním smrku z Valašska, který ozdobí Staroměstské náměstí v Praze. (9.11.2001)

Pětatřicetimetrový smrk horský, který v předvánočním období ozdobí pražské Staroměstské náměstí, byl poražen ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Strom podle místních lesáků rostl na Valašsku zhruba 110 let. (9.11.2001)

Více než stoletý smrk cestoval do hlavního města od pátečního odpoledne, ale nejtěžším úsekem cesty se stala Pařížská ulice přiléhající k náměstí. Kmen smrku o průměru jeden metr měří po obvodu asi tři metry. Jeho hmotnost dřevorubci odhadli na více než šest tun. (10. listopadu 2001)

Po náročné cestě dorazil na Staroměstské náměstí smrk z Valašska. Kmen smrku o průměru jeden metr měří po obvodu asi tři metry. Jeho hmotnost dřevorubci odhadli na více než šest tun. (10. listopadu 2001)

Vánoční smrk rozsvítí v neděli 2. prosince v 18:00 pražský primátor Jan Kasl. (10. listopadu 2001)

Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy. (25. listopadu 2001)

Na Staroměstském náměstí začaly vánoční trhy. (25. listopadu 2001)

Na Staroměstském náměstí je živo i u stánku se svařeným vínem. (25. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Katastrofa strany mě zasáhla, napsal Zeman platformě Zachraňme ČSSD

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu uvnitř...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz