Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce v paragrafech: zabití kapra a lití olova. Hrozí i vězení

  11:15aktualizováno  11:15
Máte děti? Kupujete kapra a dodržujete vánoční zvyky? Tak pozor: vzato přísně do důsledků byste mohli skončit na pěkných pár let za mřížemi.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota BartovskýMF DNES

Nevěříte? Dobře děláte. I když doba, kdy vás může kdokoliv zažalovat za cokoliv, dorazí brzy i k nám. I u nás už se začíná vyprávět hádanka z Ameriky: Copak je sto právníků na dně moře? Skvělá zpráva. Zatím se na Vánoce můžeme dívat skrze paragrafy s nadsázkou. Zatím...

Vánoční sazby

Výroba vaječného koňaku: nedovolená výroba lihu, paragraf 194 – až 1 rok vězení
Sliby, že přijde Ježíšek: šíření poplašné zprávy, paragraf 199 – až jeden rok natvrdo
"Když budeš zlobit, dostaneš!": vydírání, paragraf 235 – až tři roky
Lití olova: činnost, která může způsobit újmu na zdraví, paragraf 223 – až 1 rok
Otevření dopisu Ježíškovi: porušení tajemství – až 6 měsíců

Takže, chcete-li do budoucna předejít nežádoucím právním dopadům svátečních zvyků, předně si dejte pozor už při otevírání dopisů od dětí určených Ježíškovi. Nic vám do nich není, nejste adresátem. Neodoláte-li, máme tu porušení listovního tajemství jako vyšité. A hrozí vám až šest měsíců vězení natvrdo.

"Dost jasná je také výroba vaječného koňaku – to je nedovolená výroba lihu a až rok natvrdo," směje se právník Narcis Tomášek.

Sliby dětem, že přijde Ježíšek, to je řečí paragrafů úmyslné znepokojení části obyvatelstva šířením poplašné zprávy, protože kdo ho kdy viděl na vlastní oči, že?

Á propos děti... Jestliže vám ujedou nervy a slíbíte jim, že dostanou přes zadek, pokud se nebudou chovat slušně a nenechají ty ozdoby na stromečku na pokoji, je to dost jasné nucení někoho k něčemu pod pohrůžkou násilí. A za takové vydírání si můžete vykoledovat až tři roky.

Ostatně štědrovečerní zavírání dětí do jednoho pokoje s tím, že do obýváku se nesmí, protože tam úřaduje Ježíšek, to je týrání svěřené osoby. A trest je u paragrafu 215 tvrdý: až tři roky za mřížemi.

Zapomeňte na lití olova a prskavky. To jsou bez debat nebezpečné činnosti, které mohou způsobit ublížení na zdraví. Můžete být rádi, pokud byste z toho vyvázli jen s jedním rokem.

A drahé dary si taky rozmyslete, pokud nechcete platit darovací daň. Za její krácení vás soudce může poslat až na tři roky za katr.

Ovšem vůbec nejhorší je zabíjení kapra. Myslíte, že vás mohou popotahovat jen ochránci zvířat za týrání? Pcha! "S přihlédnutím k tomu, že kapr má duši, by se tento skutek dal popohnat před Ústavní soud a řekl bych, že výrok by zněl, že jde o organismus blízký lidskému. A tam už pak máme pěkné sazby – za úmyslné zabití je patnáct let, ale kdyby to bylo opakovaně, což se dá jistě předpokládat, tak to bych viděl až na doživotí,“ varuje právník.

Ostatně – nejlepší bude, když letos Ježíškovi návštěvu vaší domácnosti rozmluvíte. Právníci by ji mohli klasifikovat jako neoprávněný zásah do užívání práva cizího bytu a pak by tomu dobrákovi hrozily až dva roky.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz