Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoce napořád

  19:30aktualizováno  19:30
Tak takhle si Vánoce nepředstavovali. V srpnu se jejich domovy prohnala povodeň. V obýváku, kde obvykle stává stromeček, jsou hrbaté cihlové zdi a hromada suti. Mráz jim kreslí na okna nepůvabné květy - z vody stoupající z vlhkých zdí. I dárky si přejí zvláštní. Třeba komín. Až bude, konečně si zatopí.

V Zálezlicích vzdor všemu neštěstí postavili na náměstí velký ozdobený smrk. Symbolicky, že už se sbírají z nejhoršího. V ztemnělém pražském Karlíně, na otlučeném rohu náměstí u kostela, dali do výlohy stromeček. Také navzdory. V oknech tu a tam svítí řetězy, betlémská hvězda.

Štědrý den a Boží hod budou učitě slavit vytopení jako nevytopení. Snad jen trochu jinak než obvykle. Ani povodeň nedokázala Vánoce zrušit, poničit, vygumovat z kalendáře. Podobných „nástrah“ tu už ostatně bylo! A marných.

V časech náboženských svárů v Anglii sedmnáctého století schválil Cromwell parlamentní zákaz Vánoc. Byly za papeženský svátek a pro tehdejší protestanty snad nebylo většího nepřítele. Spisovatel Evelyn vzpomíná, kam až puritáni se svou „očistou“ od pozlátek došli: na Boží hod vánoční ho zatkli v kapli, protože si troufl světit „pověrečný den narození Páně“.

S „pověrami“ bojovali statečně i komunisté. Antonín Zápotocký v předvánočním projevu vykreslil Ježíška ležícího ve chlévě na slámě co nástroj boháčů: měl chudině připomínat, kam patří. Ježíšek v péči strany vyrostl v dědu Mráze, kterýžto přináší pokrok: i dělníci, tak jako on, v kožiších už chodí.

Ani komunisté s metamorfózou božího děťátka v dědušku Maróze neuspěli. Pracující lid zpátečnicky dál slavil nahatého Ježíška.

Vánoční mýty si nedávno vzali do parády i dva italští katoličtí novináři, když bádali nad nepravdami v bibli a v evangeliích. Slyšme tedy jejich zvěst - Ježíš se nenarodil ani 25. prosince, ani v jeskyni, kde by byl zahříván oslíkem, jak si žádá křesťanská tradice. Jeho otec Josef nebyl starý, když si bral Marii, bylo mu něco mezi 18 a 24 roky. A nebyl ani truhlářem, jak věříme, nýbrž stavebním expertem.

Církev svatá neprotestuje, spíš naopak. Asi i ona moc dobře ví, že poznání tradici nezničí. Je příliš hluboko v nás. Puritáni, komunisté, osvícení badatelé, nákupní šílenství, ba i hrozivé povodně mohou vykolejit běžný řád věcí, mohou změnit štěstí v zoufalství, nemohou však změnit naše srdce. Tedy znovu jako každý rok:
Pokoj lidem dobré vůle... a sílu těm vyplaveným!

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz