Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vandas navštívil Chanov. Je to provokace, říkali místní

  18:10aktualizováno  18:10
Lídr DSSS a kandidát na senátora Tomáš Vandas se přijel podívat na mostecké sídliště Chanov. Jeho procházka se rychle stala pro místní minulostí, trvala jen asi dvacet minut. Lidé s ním nepromluvili ani slovo.

Tomáš Vandas z DSSS na návštěvě sídliště Chanov. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vandas a jeho zhruba desetičlenný doprovod přijíždějí ve třech autech. Po vystoupení z vozů se předseda strany okamžitě věnuje novinářům a aniž slyší otázku, popisuje své dojmy z Chanova. Na procházku sídlištěm se vydává téměř neprodyšně obklíčen: před ním kráčí novináři, vedle sebe a za sebou má členy svého doprovodu.

Vše sleduje několik stovek místních lidí. Stojí na chodnících nebo u bývalého obchodu, posedávají na balkonech. Na podivnou návštěvu čekají už před 15. hodinou. Když dlouho nejede, jejich řady prořídnou. Když Vandas konečně dorazí, dav opět zhoustne. A skupinka mladých se chce přesunovat vedle Vandasovy suity.

"Nechoďte s nimi! Zůstaňte na místě," křičí na ně okamžitě starší muž z druhého chodníku. Aby své výzvě dodal na důležitosti, přidává vulgární oslovení.

Je to provokace, myslí si o návštěvě Vandase místní

Obyvatelé Chanova se na Vandase pečlivě připravili. Zvědavě jej sledují, ale jsou připraveni se s ním vůbec nebavit. Jeho návštěva se jim nelíbí. "Jak ji vnímáme? Blbě. Jako provokaci," utrousí jediný muž, který je ochotný se se mnou bavit.

Ani šéf DSSS nevyhledává setkání s místními lidmi. "Přijel jsem se sem podívat. Kdyby se se mnou chtěl někdo bavit, nebudu se bránit," tvrdí muž v černém saku poněkud alibisticky. Těžko s ním totiž může někdo chtít mluvit, když je nepřetržitě obklopen svými lidmi a novináři.

Tomáš Vandas z DSSS na návštěvě na romském sídlišti Chanov.

Tomáš Vandas z DSSS se svým doprovodem v Chanově.

Celá Vandasova návštěva v Chanově vypadá jako zbytečné divadelní představení pro jednoho herce. Hlavní představitel hraje jen pro diváky v první řadě – pro novináře. A diváci v plném hledišti i na balkonech, tedy místní obyvatelé, mu jeho "zájem" o ně vracejí.

Dospělí jsou na sebe hrdí, že se udrželi a na Vandase s doprovodem vůbec nereagovali. Dětem je to jedno. "Pane, přijedou skini?" ptá se mne další z kluků. "Už tu byli," reaguje místo mne jeho kamarád. A jdou zase hrát fotbal.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz