Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Valterová odmítá vyplatit mzdu stávkujícím

  18:15aktualizováno  18:15
Věra Valterová, kterou bývalý ředitel Jiří Hodač pověřil řízením České televize, odmítá vyplatit mzdy za leden těm zaměstnancům, kteří jsou ve stávce. Své rozhodnutí zdůvodňuje v jim zaslaném dopise obavou z toho, že by porušila platné právní předpisy i Českou televizi. "Věříme, že poškození zájmů ČT je to poslední, co byste si mohli přát Vy sami," apeluje Valterová v dopise, pod kterým je podepsán i Hodačem pověřený finanční ředitel Jindřich Beznoska. Mzda za leden má být vyplacena jen těm zaměstnancům, kteří nestávkují. Stávkující obsah dopisu označili za vydírání.

Věra Valterová zaslala
stávkujícím dopis.
Otevřít/stáhnout si ho
můžete ZDE
.
Odpověď stávkujících
je vám k dispozici TADY.

Tvrzení, že zaměstnanci sice stávkují, ale přesto vykonávají v plném rozsahu svoji práci a zaslouží si tedy plnou mzdu, označila Hodačem pověřená ředitelka ČT za nepravdivé.

Oponuje tím, že mnozí z nich nerespektují pokyny současného vedení televize a porušují tak zákoník práce.

"Na toto místo bychom mohli vložit výčet desítek prokazatelných případů hrubého porušení pracovní kázně, které jsme v krátké době několika týdnů zaznamenali, a tak dokázat, že stávkující zaměstnanci ČT nárok na vyplacení mzdy skutečně nemají," píše Valterová.

Kdo je s námi dostane peníze
Pokračuje konstatováním, že má informace o zaměstnancích, kteří se stávky neúčastní (jejich počet stanovila asi na šest set). Těm by prý lednovou mzdu ráda vyplatila.

Vyzývá je proto, aby do 7. února odeslali na adresu vedení televize dopis se jménem, příjmením, osobním číslem zaměstnance, adresou bydliště a připojili vlastnoručně podepsané a datované vyjádření typu "Neúčastním se stávky v ČT a respektuji vedení ČT" nebo "Nestávkuji a respektuji vedení ČT".

Mzdy ostatních pracovníků ČT zůstanou podle Valterové uloženy na bankovních účtech televize a vyplaceny v případě, že vedení nově zvoleného prozatímního ředitele zaujme k problému lednových výplat jiný postoj.

Valterová zvýšila počet stávkujících
Dopis ředitelky Valterové vyvolal ostrou reakci v řadách stávkujících, kteří Vaterové odpověděli rovněž dopisem. Pod ním jsou podepsáni předseda odborů Antonín Dekoj, mluvčí stávkového výboru Adam Komers a za Krizový výbor zaměstnanců ČT Jiří F. Potužník.

Dekoj označil počínání Valterové za psychické vydírání. Poznamenal ale, že nakonec může Valterové děkovat, protože se ke stávce přidali další lidé.

Postižení pracovníci se odvolávají na paragrafy zákoníku práce a Listinu základních práv a svobod, která zakotvuje právo na spravedlivou odměnu za práci. Zdůrazňují, že podle právních předpisů nelze za neplnění příkazu v souvislosti se stávkou nikoho stíhat.

Rozsoudí nás nezávislý soud
"Navzdory částečně výhrůžnému a částečně uplácivému tónu Vašeho dopisu chci věřit, že Vám jde o dodržování práva a dovoluji si Vás tedy upozornit, že o desítkách případů hrubého porušení pracovní kázně, které by ospravedlňovaly nevyplácení mezd, nemůžete jako o důkazech rozhodnout Vy, ale nezávislý soud. Nepochybně v rámci řízení budete moci svůj dopis obhajovat," píší Valterové zástupci stávkujících.

Zároveň se ohradili proti pasážím dopisu Valterové, ve které zaručuje všem loajálním pracovníkům ochranu osobních dat před zneužitím, tlakem a projevy nevole ze strany stávkujících.

Pověření Věry Valterové řídit ČT skončilo momentem rezignace generálního ředitele Jiřího Hodače, tvrdí Ján Matejka, vědecký pracovník Ústavu státu a práva Akademie věd ČR, ve svém právním posudku. "Pověření (nikoli jmenování) zaměstnance 'do budoucna' osobou, které mezitím skončil mandát, lze v některých případech považovat - a domnívám se, že v tomto případě tomu tak je - za obcházení zákona," napsal ve svém rozboru Matejka.

Připomínají, že současné vedení již jednou ochranu osobních dat porušilo, když zveřejnilo seznamy zaměstnanců, kteří dostali výpověď. Ty obsahovaly i osobní data propouštěných. Těm, kdo nabídku Valterové přijmou, prý žádné projevy nevole nehrozí.

Ti zaměstnanci, kterým by nebyla vyplacena mzda, budou vyplaceni z prostředků nezávislé odborové organizace ČT.

Stávkující upozornili Valterovou, že byla pověřena pouze zastupováním generálního ředitele v jeho nepřítomnosti. Protože však Hodač rezignoval, padla podle stávkujících i veškerá pověření, která učinil. Tento spor bude muset rozhodnout nezávislý soud.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz