Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válku s médii neměl Paroubek šanci vyhrát, říká bývalá mluvčí Blechová

  8:13aktualizováno  8:13
Léta byla moderátorkou zpráv ČT. Pak jsme si ji zvykli vídat po boku Jiřího Paroubka na tiskových konferencích ČSSD. Před několika dny Kateřina Blechová opustila funkci tiskové mluvčí. "Udělal si zbytečné nepřátele. Jako by nevěděl, že boj s médii se vyhrát nedá," řekla o Paroubkovi v rozhovoru s Barborou Tachecí.

Známe se už léta, a proto si v tomto rozhovoru nemůžeme netykat. Jak reagoval úřadující šéf ČSSD, když jsi mu oznámila, že chceš skončit?
Nebyl překvapen. Myslím, že věděl, že už jsem se rozhodla před volbami.

Nesnažil se tě přemluvit, abys zůstala?
Ne, dohodli jsme se velmi rychle.

A jak jsi jemu i sobě důvody svého odchodu vysvětlila?
Byla jsem v pozici tiskové mluvčí sociální demokracie rok a půl. Za tu dobu se ti ta mozaika práce poskládá, prostě jsem zjistila, že bližší mi byla pozice redaktorky, proto jsem se rozhodla odejít. Rok a půl jsem pila šálek čaje, který nebyl můj.

Co přesně ti na práci tiskové mluvčí ČSSD vadilo?
... nedá se říct, že vadilo. Měla jsem prostě jiné představy, třeba i o prostoru, který mi bude dán. Nesouhlasila jsem se strategií vymezování se proti médiím a některým novinářům. No, a pokud máš jiný názor než vedení, na pozici je těžké setrvávat.

Ale vyhraněný Paroubkův vztah k médiím trval řadu měsíců. Co tě tam celou tu dobu drželo?
Gradovalo to, byl tam vývoj.

Kdy přesně přišel ten moment, že sis definitivně řekla - "takhle ne"?
Džbán přetekl, když mi předseda Paroubek vynadal v přímém přenosu České televize. Bylo to na tiskovce, kde jsem dala prostor k dotazům všem novinářům - tehdy byla aktuální kauza bývalého předsedy Sněmovny Vlčka - a dotazy tak logicky nebyly příjemné. To se nelíbilo a pan předseda mi to dal svérázně najevo před novináři i kamerami České televize. Od té doby už mne nenechal moderovat vůbec žádnou tiskovku. Až do voleb se toho ujal pan Tvrdík a některá média včetně Mladé fronty DNES prostor na tiskovkách po určitou dobu nedostala. Se mnou už se pak v Lidovém domě nikdo z těch podstatných aktérů nebavil, vyřizovala jsem mailovou korespondenci a dotazy novinářů a tiskovou mluvčí jsem byla v podstatě jen na papíře.

RNDr. Kateřina Blechová - tisková mluvčí ČSSD

PROFIL

Kateřina Blechová se narodila v Ostravě. V České televizi pracovala od roku 1993, moderovala zprávy Studia 6 a předtím, než vstoupila do parlamentu jako zpravodajka, natáčela nejrůznější reportáže. V únoru 2009 se stala tiskovou mluvčí sociální demokracie, údajně si ji vybrali manželé Jiří a Petra Paroubkovi. Blechová dostala nabídku podruhé, mluvčí se měla stát i na podzim 2005 několik měsíců po tom, co se Jiří Paroubek stal předsedou sociální demokracie. V pozici mluvčí ČSSD působila více než jeden a půl roku. Vztahy s vedením strany si zkomplikovala tím, že nevyznávala taktiku války s médii.

Nedovedu si představit, že za takové situace jsem tam o den déle, než musím.
Jenže odejít pár týdnů před volbami bylo velmi obtížné. Jednak kam a jednak jak. Vždycky jsem ctila profesionalitu... denně jsem zajišťovala žádosti novinářů, to byly desítky žádostí... nechtěla jsem to všechno hodit za hlavu a říct, že na to kašlu. Ale momenty, kdy kolem mě prošel Jiří Paroubek s Jaroslavem Tvrdíkem rázným krokem na tiskovku a neprohodili se mnou ani slovo, ty byly opravdu zvláštní.

Myslíš, že bys straně před volbami svým odchodem ublížila, nebo ses bála, že se ti bude někdo za předčasný odchod mstít?
Asi by to mediálně sledované bylo a sociální demokracii by to nepomohlo. Mé rozhodnutí bylo odejít po volbách, ať by dopadly jakkoliv.

Omluvil se ti Jiří Paroubek někdy za to, co ti provedl?
Ne. Bylo to pro mne opravdu těžké období, novináři o tom psali... Ale špatně jsem nesla i jiné věci. Třeba když na tiskovce zazněla kritika České televize. To je pro mne stále srdeční záležitost, zpravodajství jsem sledovala pečlivě a za celou dobu jsem nenašla žádné závažnější pochybení.

Řekla jsi v té době Jiřímu Paroubkovi, že zvolil v postoji k médiím špatnou strategii?
Byl prostě přesvědčen, že jeho strategie je správná, a pak se těžko diskutuje. Nedokážu posoudit, jestli byla jeho, nebo mu byla dodána, v každém případě o ní nepochyboval.

Stalo se za ten rok a půl ve službách Lidového domu něco, co ti doopravdy vyrazilo dech?
... byla jsem z televize zvyklá spíš na pozitivní reakce na svoji práci. Šokovalo mě, když jsem jednou vystoupila z metra a nějaký chlápek do mne tak hrubě strčil, že jsem upadla. A ještě mě zasypal vulgárními nadávkami. Bylo pár momentů, které byly hodně nepříjemné.

Mám pocit, že jsem mu úplně nepadla do oka

Lituješ toho, že jsi do této řeky vstoupila?
Ne. Vyčítala bych si nezkusit to. Poznala jsem za tu dobu i fajn lidi, jejichž názory jsem třeba na tiskovkách se zájmem poslouchala, třeba Jeroným Tejc chodil vždy perfektně připraven. Nicméně i tak jsem schopna odpovědně říct, že to dělat dál nechci. Chtěla jsem poznat politiku zblízka, a to se mi podařilo. Děkuji, stačilo.

Tvá dcera údajně tvé angažmá pro sociální demokracii nesla hodně těžce. Co jí vadilo?
Nesouhlasila s tím a dávala to kategoricky najevo. Nebudu rozebírat proč, ale bylo to tak.

Konzultovala jsi svůj plán na odchod z funkce s Jiřím Paroubkem?
Ne, nebylo třeba. Myslím, že ani on se mnou moc nepočítal. Mám pocit, že jsem mu úplně nepadla do oka, jemu prostě asi vyhovoval jiný typ lidí.

Třeba kolega Dimun?
Určitě mu Petr Dimun i Jaroslav Tvrdík byli blíž než já. Na druhou stranu platí, že jako šéf byl nesmírně pracovitý, což vyžadoval i od lidí kolem. A k těm, co patřili do jeho přízně, dokázal být milý a vtipný.

Takže to jsi zjevně nezažila...
Řekněme, že ne příliš často.

Nač tě vlastně Jiří Paroubek nalákal?
Strefil se do správné chvíle, po šestnácti letech v televizi jsem měla pocit, že potřebuji změnu. Takže zase tolik lákat nemusel.

RNDr. Kateřina Blechová - tisková mluvčí ČSSD

OČIMA TACHECÍ

Dorazila jako vždy velmi upravená, pečlivě nalíčená a usměvavá. Tím úsměvem si zřejmě zvykla žehlit průšvihy svého bývalého šéfa Jiřího Paroubka. A svůj úsměv nepustila ani v okamžiku, kdy jí definitivně došlo, že úsměvem nelze vyžehlit vše, nejméně pak vyhlášenou mediální válku. Je zjevné, že Kateřina Blechová toho ví o vnitřním chodu ČSSD tisíckrát víc, než je ochotna říct. Mám z ní však pocit, že na některé otázky neodpovídá nejen díky přirozené loajalitě k bývalému zaměstnavateli. Jako bývalou kolegyni ji znám léta a poznám strach. Mám chuť jí říct, že je mi líto, čím prošla, a že se jejímu strachu nedivím. Jenže místo toho pokyvuji a hloupě civím. Tak jí to píšu.

Jak se Jiří Paroubek vyvíjel? Nastupovala jsi a měla jsi s ním skvělé vztahy, odcházíš a vztahy jsou na bodu mrazu.
Neřekla bych skvělé vztahy, prostě bral mne jako profesionálku...

Jako profesionálku, jejíž názory ho přestaly zajímat?
Postupem času ho zajímaly názory jiných lidí, naše vztahy chladly a chladly. Nejdřív jsem nechápala proč, určitě mě to mrzelo. Pak, v době už vyostřených vztahů s novináři, jsem byla vděčná, že na tiskovky nechodím. Nedokázala bych říct: Vy se ptát můžete a vy ne.

I tvé vidění Jiřího Paroubka se tedy nutně časem muselo měnit.
Beru ho jako politického profesionála, určitě je pohotový rétor, určitě vůdčí typ. Možná se mu stalo to, co se stává řadě vůdčích typů: při absenci silných osobností kolem podlehnou pocitu vlastní neomylnosti a přesvědčení, že svět včetně médií je tu od toho, aby hrál podle jejich not.

Takže jsi ho přestala obdivovat?
Nikdy jsem ho neobdivovala, brala jsem ho jako šéfa strany, jejíž politika mi byla blízká. V televizi jsem se zabývala sociální oblastí, točila jsem příběhy propuštěných, plačících lidí, příběhy, které odchodem z práce neodložíš. Přičti k tomu, že jsem se narodila a dvacet let žila v Ostravě.

Ale sama jsi členkou ČSSD nikdy nebyla. Proč ne?
Nebyla jsem nikdy členkou žádné politické strany a nehodlám na tom nic měnit. Něco jiného je dělat servis politické straně a něco jiného je sám se politicky angažovat.

Udělal si zbytečné nepřátele

Myslíš, že obraz, který o Jiřím Paroubkovi vznikl v médiích, byl nefér? Že mu ubližoval?
Udělal si zbytečné nepřátele. Jako by nevěděl, že boj s médii se vyhrát nedá. Ale v soukromí byl doopravdy jiný. Když měl dobrou náladu, byl příjemnější, než když na tiskovkách hřímal.

Z výrazu Jiřího Paroubka těsně po volbách jsem cítila vztek. Co jsi z něj cítila ty?
Myslím, že už to vydýchal. Naposledy jsem ho viděla v červenci na poslanecké schůzi.

A nechce se ti ani trochu si s ním některé věci vyříkat "zoči voči"?
Já jsem žena. Myslím, že kdyby po tom on toužil, tak by mě oslovil.

Kam míříš?
Mám konkrétní představu, nechci o ní teď mluvit. Ale na odchod jsem se připravovala, udělala jsem si mezinárodní diplom z francouzštiny. Mimochodem právě studium francouzštiny pro mě bylo v průběhu mé služby v Lidovém domě skvělý ventil. Celý den jsem se těšila, až si večer sednu k počítači a ke skriptům a budu se učit.

Tak to je nejlepší ilustrace toho, jak sis práci v Lidovém domě užívala.
Končívala jsem kolem druhé v noci, ale měla jsem těch pár hodin pocit, že jsem v jiném světě.

Zajímal se někdo z Lidového domu o tvoji profesionální budoucnost?
Že by někdo zavolal a zeptal se na mé plány, nebo jestli něco nepotřebuji, tak to ne. Od některých lidí, pro které jsem toho, myslím, dost udělala, mě to docela mrzí. Protože za jeden telefon se slovy Kateřino, díky, nic nedáš. Výjimkou byla Alena Gajdůšková a Jiří Havlíček. A samozřejmě místopředseda Bohuslav Sobotka. Jiří Paroubek poděkoval všem spolupracovníkům, když po volbách v červnu opouštěl funkci.

Cítíš razítko Lidového domu na čele jako handicap, nebo výhodu pro své další plány?
Tak úplně jednoduché to nebude, to je jasné. I když role mluvčích se trochu démonizuje, protože my nejsme politici, jen tlumočíme názory někoho jiného. Je to těžké, ale nějak se člověk živit musí. Snad to čas odstíní.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začaly tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...Najdete na iDNES.cz