Snímek válečného fotografa Jonathana Alpeyrie ze Sýrie, březen 2012

Snímek válečného fotografa Jonathana Alpeyrie ze Sýrie, březen 2012 | foto: Jonathan Alpeyrie

Nic horšího jsem nezažil, řekl válečný fotograf po návratu ze Sýrie

  • 56
Jonathan Alpeyrie fotografoval už deset válek. Hrůzám krvavých bojů čelil například v Somálsku, Afghánistánu, Jižní Osetii i v Libyi. Na poslední zážitek ze Sýrie ale pořád nemůže zapomenout. "Byl to nejsilnější moment mé kariéry, nejděsivější zkušenost," uvedl.

Zážitek ze Sýrie srovnával Jonathan Alpeyrie s Afghánistánem, kde působil u francouzských cizineckých legií. "Francouzští vojáci jsou trénovaní, jsou připravení vás chránit. V Sýrii to tak není. Rebelové vám chtějí vyprávět svůj příběh, ale už vám neřeknou, že když se něco špatného stane, zmizí a nechají vás v tom. Nejste vůbec chránění," prohlásil.

"Byl jsem nepřetržitě ve stresu," řekl CNN.

Válka v Sýrii

Sýrii svírá konflikt už více než rok. Odstartoval s arabským jarem loni v březnu. Rebelové usilují o svržení prezidenta Bašára al-Asada, který na počátku protestů přislíbil reformy, ale nikdy je neuskutečnil. Od té doby v zemi probíhají krvavé boje. Opoziční síly informovaly, že od začátku konfliktu zemřelo v Sýrii deset tisíc lidí.

Třiatřicetiletý fotograf jel do země s řeckým fotožurnalistou Georgem Moutafisem. Jeho kontakty v Sýrii jim pomáhaly přejít do Sýrie přes turecké hranice. Oba žurnalisté fotografovali rebely týden. Většinou obyčejné lidi, které válka donutila postavit se ke zbraním.

Co přesně se v Sýrii děje, je ale velmi těžké zjistit. Asad ze země zahraniční novináře vyhostil, několik z nich, kteří se i přes zákaz snažili o dění v zemi informovat, utrpěli vážná zranění, nebo zemřeli.

To si ale Alpeyrie uvědomoval. "Chtěl jsem jet," prohlásil. Cestovali hlavně v noci. "V horách se hodně bojuje. Problém je, že nikdy nevíte, co se děje a kdo je kdo. Jakmile už jste jednou za hranicemi, vůbec netušíte, jestli se někdy ze Sýrie dostanete," uvedl.

Instinkt mě dostal pryč

Alpeyrie je původem Francouz, ale žije v Americe. "Nikdy jsem nikomu neřekl, že žiju v Americe, to nikdy." Pokud by to udělal, rebelské rodiny by mu asi stále pomáhaly, ale "už by ho asi neměly tak rády". "Ti lidé jsou konzervativní muslimové a Ameriku vnímají pořád trošku jako problém. A to i přesto, že věří, že jim pomůže."

Rebelové podle něj tuší, že válku nevyhrají. "Oni ustupují. Tuhle válku prohrávají, nemají zbraně a vybavení na to, aby syrskou armádu porazili," konstatoval.

Když s kolegou vešli do vesnice rebelů, viděli domy postavené z kamení a betonu. "Pořád se schováváte v domech a pokojích. Nemůžete jen tak vyjít ven a fotografovat, i když byste moc chtěli," uvedl Alperyie.

Jednou se dostal k sídlu syrské armády. Fotil tam mladého muže s cigaretou, jak míří svou zbraní na sídlo Asadových vojáků. Všude kolem byli rozmístění odstřelovači. Po tomto zážitku se začal bát. Instinkt mu napověděl, že už pokoušel štěstí dost. Svému průvodci řekli, ať je odvede pryč, že už jsou s prací hotovi.

Jen o den později syrská armáda rozbombardovala nedaleké město Idlib, jednu z povstaleckých bašt (více o Idlibu zde). "Bylo to jako vysvobození, když jsme přešli hranice zpět do Turecka," řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video