Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válka v Iráku

  11:30aktualizováno  11:30
Začnu úryvkem z dívčího románu, ale píši ve vážné věci. Nejprve tedy Annemarie Selinko: Désirée, překlad z německého originálu, vydal KPK 1991, str.107-108, v úryvku vystupují dva Napoleonovi generálové (Junot a J-B Bernadotte) a dva z Napoleonových sourozenců (Josef a Lucien):

„Nepřítel měl v bitvě u pyramid dvacet tisíc mrtvých, my sotva padesát“, nadhodil Junot. „Grandiózní“, zamumlal Josef. Jean Baptiste pokrčil rameny: „Grandiózní? Slavná francouzská armáda pod velením našeho geniálního generála Bonaparta postřílela moderním těžkým dělostřelectvem dvacet tisíc polonahých Afričanů, kteří neměli ani boty na nohou. Musím skutečně říct – grandiózní vítězství děl nad oštěpem, lukem a šípem!“
Lucien otevřel ústa, aby odporoval, ale rozmyslel si to. Modré, dětsky zářící oči potemněly. „Postřílení ve jménu lidských práv“, řekl smutně.
(konec úryvku)

V románu se dále líčí, jak Napoleon pokračoval v šíření lidských práv tak dlouho, až to nakonec donutilo celý svět (včetně jeho dřívějších spojenců i vlastního tchána, rakouského císaře) spojit se proti němu, a pak se opět prolilo nesmírné množství krve. Dějiny se někdy opakují, a proto si myslím tohle:
Pravděpodobnost, že dojde k rozsáhlému druhotnému zasažení našeho území zbraněmi hromadného ničení je jistě pořád opravdu velice malá, ale oproti situaci ještě před měsícem již není zanedbatelná. Myslím si, že v této situaci má obyvatelstvo právo na to, aby vláda urychleně stáhla zpět na naše území všechny jednotky, které jsou pro takovýto případ vycvičeny, včetně všech polních nemocnic.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Najdete na iDNES.cz