Bohuslav Sobotka a Michal Hašek sledují ve volebním štábu ČSSD v Praze první předběžné výsledky parlamentních voleb. (29. května 2010)

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek sledují ve volebním štábu ČSSD v Praze první předběžné výsledky parlamentních voleb. (29. května 2010) | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Válka růží v ČSSD. Sobotka a Hašek zbrojí na střet o křeslo předsedy

  • 177
Na sociální demokracii se po neúspěšných volbách valí ještě větší pohroma - vnitrostranické spory o uvolněné křeslo předsedy. Bohuslav Sobotka a Michal Hašek už shánějí hlasy. ČSSD se štěpí na dva tábory. V lásce se nemají ani oba uchazeči o vedení strany.

Nebezpečí pro stranu s růží ve znaku je v tom, že Sobotka a Hašek se nemají vůbec rádi a spolupráce mezi nimi je zatím vyloučená. Vnitrostranické sváry by tedy mohly ohrozit blížící se komunální volby, v nichž ČSSD potřebuje nutně uspět.

"Mám obavu, že pod vlivem povolebních emocí může nastat velmi silný vnitrostranický zápas. Zdá se, že ten proces už započal," přiznává místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Dnes o tom bude jednat vedení strany.

Podle informací MF DNES přišel v tomto týdnu Hašek za Sobotkou s návrhem dohody: "Do říjnových komunálních voleb budeš lídrem a já tvou pravou rukou. Až poté si to rozdáme o křeslo předsedy ČSSD."

Sobotka však odmítl. A vsadil všechno na jednu kartu. Veřejně ohlásil, že se chce utkat s Haškem už v září na mimořádném sjezdu. "Je nutné, aby bylo nové vedení se silným mandátem," prohlásil Sobotka. Hašek na to kývl.

Roli bude hrát i Paroubek

Oba protivníci se nechtějí ke svému souboji veřejně vyjadřovat. Podrobnosti o boji uvnitř ČSSD však MF DNES popsalo pět členů vedení ČSSD a jemu blízkých lidí. Sobotka s Haškem už svolávají své věrné. Roli zde hraje i bývalý "generál" Jiří Paroubek. Zatímco sobotkovci mu nadále vyjadřují loajalitu, haškovci připouštějí, že za volební neúspěch nese odpovědnost právě bývalý šéf.

Na stranu Sobotky se přidali středočeský hejtman David Rath či šéf středočeské ČSSD Richard Dolejš. A zatím s ním zůstává i někdejší Paroubkova pravá ruka Petr Dimun. Právě Sobotka s Rathem v minulých dnech litovali, že to Paroubek vzdal příliš brzy.

"Bohuslav Sobotka má moji podporu," potvrdil Rath, který chce být prý prvním místopředsedou. Tento tábor bude mít pravděpodobně i Paroubkovu podporu.

Naopak za Haškem stojí podle informací MF DNES ostatní místopředsedové – Milan Urban, Roman Onderka, Zdeněk Škromach a váhavě i Lubomír Zaorálek.

Jiří Paroubek na programové konferenci ČSSD. Zleva místopředseda Bohuslav Sobotka, jihomoravský hejtman Michal Hašek a místopředsedové Lubomír Zaorálek a Milan Urban.

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek se málokdy sejdou na jednom snímku. Na jejich budoucnost v ČSSD zřejmě bude mít vliv odcházejícího předsedy Jiřího Paroubka.

Objevuje se i jméno bývalého volebního manažera Jaroslava Tvrdíka. Ten sice nese odpovědnost za prohrané volby, ale ve straně má stále vliv. Do svého týmu ho chtěli Sobotka i Hašek. "Já nebudu pomáhat ani jednomu," dušuje se Tvrdík. Faktem však je, že má blíž k Haškovi než k jeho soupeři. V uplynulém týdnu opatrně kritizoval Paroubka, že nezvládl předvolební debaty.

Mírným favoritem v boji o předsedu strany je zatím překvapivě Hašek. Právě proto, že ho podporují vlivní místopředsedové, kteří jsou schopni zajistit mu minimálně na Moravě hlasy. Sobotku naopak drží ve hře část středních Čech.

Hašek a Sobotka mají hodně společného. Oba jsou velmi ambiciózní. A také velmi populární. Teď přišli k pomyslné cílové rovince a chystají se na dramatický finiš. Jejich cíl je jasný – stát se předsedou ČSSD. Vítěz však může být jen jeden.

A oba klíčoví muži vědí, že vítěz získá všechno. Ten druhý zůstane jen řadovým poslancem, pravděpodobně nemůže pomýšlet ani na pozici místopředsedy nebo šéfa poslaneckého klubu.

Jak Sobotka vyhodil tajemníka Haška

Proč? Přestože vyrostli ve stejné stranické "líhni" – na jihu Moravy - nemají se rádi. Vzájemná nevraživost začala už před devíti lety. V roce 2001 totiž ve svých třiceti letech vystřídal Zdeňka Škromacha v pozici šéfa poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka. A jedním z jeho prvních kroků byl vyhazov tehdejšího tajemníka, pětadvacetiletého Michala Haška.

Ten se však o rok později dostal do Sněmovny znovu, už jako poslanec. A za další rok byl už místopředsedou klubu, zatímco Sobotka postoupil na ministra financí. V roce 2006 pak Jiří Paroubek udělal z Haška šéfa poslanců. To, že ho Sobotka vystrnadil před mnoha lety z postu tajemníka, mu Hašek rozhodně nezapomněl.

K vzájemné nevraživosti přispělo i to, že Sobotka byl od roku 2003 v předsednictvu ČSSD, stal se dokonce prvním místopředsedou, zatímco Hašek nebyl ani "řadovým" místopředsedou.

Další pomyslný olej do ohně přiléval i Jiří Paroubek, když otevřeně prohlašoval, že Sobotka dává pozor na "ostatní kluky z Moravy", tedy na Haška i brněnského primátora Romana Onderku.

Předposlední přiživení sporu znamenala kandidátka do letošních sněmovních voleb na jihu Moravy. Vedl ji Sobotka a Haška tam vůbec nechtěl. Ten se předloni vzdal poslaneckého mandátu, protože po triumfu v krajských volbách chtěl dělat naplno hejtmana. Přesto se letos znovu protlačil alespoň na jedenácté místo kandidátky, které je obvykle nevolitelné. Ne však pro tak populárního politika.

Jde o všechno...

Hašek počítal s tím, že se do Sněmovny dostane i ze zdánlivě beznadějné pozice. A vyšlo to. Přesně 25 181 voličů hejtmana zakroužkovalo a katapultovalo ho do Sněmovny z prvního místa. Lídr Sobotka dostal o 1 219 preferenčních hlasů méně. A těžce to nesl. Což Hašek ví, a i proto se rád svým prvenstvím chlubí mezi straníky.

Poslední kapkou "jihomoravského" sporu budou vnitrostranické volby. Oběma rivalům jde totiž o všechno. Zda vyhraje Bohuslav Sobotka, který roky vedl žebříčky popularity politiků, nebo Michal Hašek, který získal ve volbách druhý největší počet preferenčních hlasů, není úplně jasné. Zatím si vyjednávají podporu.

Kdo by byl lepším předsedou ČSSD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 25. června 2010. Anketa je uzavřena.

Michal Hašek
Michal Hašek 4280
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka 1048
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video