Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válka přišla do Pentagonu

  0:25aktualizováno  0:25
Když do Pentagonu dorazila válka, nebylo to v jeho útrobách v prvním okamžiku ani poznat. Výbuch na odvrácené straně budovy nebyl nijak slyšet nebo si jej nikdo nevšiml. První, kdo pochopil, že se něco opravdu děje, byla dívka v uniformě, která běžela po chodbě a křičela. Vypadalo to na hysterický záchvat. Avšak dívka křičela: "Bomba, bomba!" Její kolegyně na ni konejšivě volala: "Francisca!" Zřejmě ji chtěla uklidnit! Pak zaznělo zastřené hlášení z reproduktorů, vyzývající k evakuaci.

Takto tedy dorazila válka i sem, do srdce americké vojenské síly. Zlom mezi životem a smrtí, běžným dnem a novým americkým Pearl Harborem byl rychlý jako mávnutí nabroušené šavle.

V jednu chvíli se neděje nic. Čekáte s návštěvníky, až si vás vyzvednou. Divíte se, že v prodejně suvenýrů jsou další Češi. O zlomek sekundy již dupete v davu, který prchá k nouzovému východu. V jednu chvíli myslíte na velmi lidské věci.

ON-LINE: Teroristické útoky na USA - den II.

ÚTERNÍ ON-LINE

Souhrnné aktuální informace

"Přemýšlel jsem, jakou čepici koupím svému malému synovi," řekl známý televizní moderátor, který byl právě v Pentagonu se skupinou českých novinářů. Pak ale uslyšel onu dívku křičet slovo "bomba".

Lidé, kteří vyběhli z Pentagonu, byli v šoku stejně jako celá Amerika. Už věděli, že na mrakodrapy newyorského Světového obchodního centra narazila letadla unesená teroristy.

"Nevím, co se děje, ale je to hrozné. Toto jen tak nenecháme," řekl před Pentagonem důstojník amerického letectva John Lombardi." Stál s tisíci lidí na trávnících a parkovištích kolem jižní části budovy. Předtím prchal v zástupu, jenž měl nevěřící i vyděšené oči.

Všichni sledovali mastný kouř, který ze slunečného dne udělal temný dušičkový podvečer. Stáli tam všichni a mlčeli: důstojníci s řádovými stužkami, námořní pěšáci, námořníci v bílém a příslušníci speciálních jednotek v zelených baretech. Stáli tam jako ztělesnění bezmoci, kterou v té chvíli Amerika cítila vůči teroristům.

Když ve vzduchu zahučely motory helikoptéry, všichni poplašeně vzhlédli vzhůru, neboť nevěděli, co se může stát v příštím okamžiku. V takových chvílích chce člověk fungovat jako normálně, ale pak zjistí, že v nenormálních podmínkách to nelze. Jak se dostat zpátky do centra Washingtonu?

Metrem. Ale metro je uzavřeno. Taxíkem? Mosty jsou uzavřeny, řekne taxikář a poradí: "Jděte pěšky." A když přece dojedete do středu města, narazíte na organizovaný chaos. Vládní instituce jsou zavřeny, zaměstnanci vyrazili do ulic. Auta ucpala komunikace a vytvořila dlouhé hady, které se jen velice pomalu sunou kupředu.

Ale síla Ameriky se ukazuje velmi rychle: chodci i řidiči jsou velmi ukáznění a odpovědní. Není téměř třeba řídit dopravu. Lidé však jsou očividně v šoku. Ten výraz mají vepsán ve tvářích. Tak nějak to muselo vypadat tehdy dávno, když byl přepaden Pearl Harbor.

Po ulici kráčí dívka, má skleslou hlavu a slzy jí tečou po tvářích. V ruce drží mobilní telefon. Dozvěděla se nejhorší zprávu? Nebo jen někdo nebere telefon, přestože by měl? Mobil má u ucha každý člověk.

Je to jeho pojítko s rodinou, s informacemi: dozvídá se tam, že blízcí jsou v pořádku, ale také to, že všude dochází krev a nemocnice úpěnlivě hledají dárce. Mobil, to je v této chvíli jediné pojítko se světem normality.

Ten však před několika minutami přestal existovat.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

Zdemolovaná část budovy amerického ministerstva obrany ve Washingtonu poté, co do ní 11. září 2001 narazilo letadlo při zřejmém teroristickém útoku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...Najdete na iDNES.cz