Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válka o Falklandy po třiceti letech: pilot a popálená oběť jsou přátelé

  14:57aktualizováno  14:57
I když se odehrála před třiceti lety a v odlehlé části světa, stále vzbuzuje emoce. A s trochou nadsázky se dá říct, že na diplomatickém poli dodnes neskončila. Mezi Británii a Argentinou to kvůli válce o Falklandy stále jiskří. Na druhou stranu, někteří přímí účastníci bojů si už odpustili.

Simon Weston na snímku z 26. března 2012 | foto: Profimedia.cz

Je to přesně 30 let od chvíle, kdy Argentinci v režii diktátora Leopolda Galtieriho obsadili Falklandy. Tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová odpověděla největší mobilizací královského vojska od druhé světové války, které pak během 74 dní Argentince rozprášilo. Kromě tří místních zemřelo 255 britských a 649 argentinských vojáků. Další později spáchali sebevraždu.

Simon Weston byl málem jedním z nich. Coby dvacetiletý mladík připlul na ostrovy o něco později. Na lodi Sir Galahad se 8. června chystal zrovna na vylodění, když na plavidlo zaútočila argentinská letadla. Municí naložená loď dlouho nevydržela, do vodního hrobu si nakonec vzala 48 britských vojáků.

Válka o Falklandy

Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale v šestitýdenní válce s Brity utrpěla těžkou porážku. Během konfliktu padlo 255 Britů a 649 Argentinců.

Prohra uspíšila pád argentinské junty a v Británii naopak pomohla premiérce Thatcherové ve volbách. Argentina si nárok na ostrovy zanesla i do nové ústavy a dodnes je považuje za své území. Obyvatelé Falkland se ale hlásí k Británii. Argentina a španělsky a francouzsky hovořící země používají pro Falklandy název Malvínské ostrovy.

Většina z nich byli Westonovi kamarádi z velšských gard. On sám přežil, i když měl popáleniny na 46 procentech těla. Když pak válka skončila, začal pít a pokusil se vzít si život. Dnes, po třiceti letech a osmdesáti operacích, abstinuje a k obyčejným Argentincům necítí žádnou zášť. Jen k politikům.

"Mám argentinské přátele a znám lidi z Argentiny. Pracoval jsem s nimi a kamarádím se dokonce s chlapíkem, který nás vyhodil do vzduchu. Takže proti Argentincům nic nemám. Jenom nemám rád jejich politiky," řekl agentuře AFP.

S pilotem Carlosem Cachonem, který poslal jeho loď ke dnu, se seznámil v roce 1991 v rámci programu pro veterány, který jim měl pomoci zahojit psychické válečné jizvy. "Carlos je neuvěřitelně milý, hodný a jemný muž. Byla to jen jeho práce," popisuje smířlivě britský veterán.

Když ale přijde řeč na tehdejší i současnou argentinskou vládu, v jeho očích se objeví zlost. Hezká slova nemá hlavně pro argentinskou prezidentku Cristinu Kirchnerovou, která kvůli Falklandům v posledních měsících přilévala olej do stále jiskřících vztahů s Londýnem.

"Tlačí příliš a prohraje," říká Weston a upozorňuje, že přístup argentinské prezidentky může za to, že obyvatele Falklandských ostrovů stále cítí strach. Podobně se na současné napětí kolem ostrovů dívá i jeden z místních obyvatel, Tony Smith.

Je to jako včera

"I když je třicet let celkem dlouhá doba, na druhé straně je to jako včera. Jakmile totiž začnete hrozit, vše se vrátí. Lidé jsou z toho nervózní. Nevěříme, že použijí vojenskou sílu, ale všechny ty ostatní věci, které dělají, nepomáhají," řekl agentuře Smith, který se živí průvodcovstvím po ostrovech.

Fotogalerie

Obyvatelé ostrovů stále žijí mezi minami, které na pobřeží rozeseli už v roce 1982 argentinští vojáci, připomněla agentura AP s tím, že místní mají stále pocit, že potřebují vojenskou ochranu. A každý den prý čekají, jaké další "sankce" Buenos Aires vymyslí.

Asi dva tisíce obyvatel ostrovů se totiž cítí být Brity a zpátky pod správu Argentiny nechtějí. Jihoamerická země ale ostrovy nazývá Malvínami a odmítá se jich vzdát. V posledních měsících zavedla několik opatření, která mějí Brity přimět, aby se nehostinných ostrovů, v jejichž blízkosti se ale nachází ložiska ropy, vzdali.

Přesvědčila například některé své sousedy, aby do přístavů nevpouštěli lodě plující pod falklandskou vlajkou, či nařídila svým rybářům, aby vylovili místní olihně dřív, než se dostanou k Falklandům. Mezitím si stěžovala na britskou vojenskou přítomnost v OSN.

Naposledy Argentina vyzvala finanční burzy v New Yorku a Londýně, aby své investory upozornily na tvrzení Buenos Aires, že pět ropných průzkumných společností pracuje kolem Falklandských ostrovů ilegálně a v Argentině by tak čelily trestnímu stíhání.

Britové na kroky Argentiny většinou zareagovali ukázkou vojenských svalů. Do oblasti vyslali svůj největší torpédoborec a na cvičení prince Williama, což Argentina považovala za provokaci. Hovořilo se i o tom, že vody kolem ostrovů střeží britská ponorka.

Falklandy

FalklandyHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Ministři arabských států odsoudili Trumpa, navrhují i sankce na USA

Mimořádná schůzka ministrů zahraničí arabských zemí (9.12.2017).

Ministři zahraničí arabských zemí v sobotu ve společném prohlášení odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda...Najdete na iDNES.cz