Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válka klišé

  12:58aktualizováno  12:58
Koalice KDU-ČSL a US-DEU chce doplnit volební kandidátky o ekology a stranicky nezařazené. Takovýto krok vybudil Václava Klause (ODS), aby vytáhl do boje proti pojmům-klišé, jako je "ekologická zátěž", "ekologická krize" či "ekologická katastrofa". Proti tomuto jazyku vystoupil s ideou, že "všude tam, kde jsou soukromovlastnická práva vymezena a respektována, je životní prostředí chráněno neviditelnou rukou trhu lépe".

Jak známo, slova žijí ve dvojí existenci. Jedna existence naznačuje pojem. Druhá budí jistý obraz. Neuvědomujeme-li si hned při čtení pojmu, že jde o klišé, pomůže nám vždy jeho druhá existence, obraz.

Slova, která připomíná Klaus, v nás vyvolávají hrůzné obrazy ničivých tornád či povodní. Jsou to slova, která v nás mají vyvolat pocit hrůzy, vzbudit dojem ohrožení. Jsou to pojmy z osvědčené propagandistické škatule.

Proti nim vytáhl Klaus s obrazem úspěšného majitele kousku zeměkoule, který svou nekonečnou pílí a šikovným byznysem hýbe neviditelnou, tedy boží rukou.

Budeme-li všichni takoví, jako je úspěšný napomádovaný muž, který má po boku dámu s vyceněnými bílými zuby a vyšpuleným opáleným poprsím, pánbůh to za nás úžasně zařídí.

Jak z druhé existence slov vyplývá, jen jedno klišé si brousí zuby na druhé. Škoda, původní myšlenka profesora Klause zamyslet se nad významy nadbytečně frekventovaných slov je užitečná. Jen se s ní asi nedá pracovat před volbami, kdy přesná slova jsou pohřbívána jako při masopustu basa.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz