Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Válka a kraj: ostraha zůstává stejná

  9:03aktualizováno  9:03
Olomoucký kraj - Žádná nová či větší bezpečnostní opatření. Taková je situace v Olomouckém kraji po zahájení útoku proti teroristům v Afghánistánu. Většina podniků zavedla zvýšenou ostrahu objektů už po útocích teroristů v USA v polovině září. Nyní je pouze zpřesňují a doplňují. Stejné je to i u oficiálních institucí, jako jsou bezpečnostní rady kraje nebo města Olomouce.

"Pro tuto etapu jsou naše opatření dostatečná. Jsou prověřena spojení mezi institucemi, do domácí pohotovosti byly například uvedeny další směny u hasičského záchranného sboru. Od Bezpečnostní rady státu jsme zatím nedostali žádné další pokyny," řekl hejtman a šéf Bezpečnostní rady kraje Jan Březina.

Mimořádně kvůli nedělním událostem svolal primátor Olomouce Bezpečnostní radu města. Jednání mělo především prověřit informační toky. "Jsme v mimořádně složité situaci. Bezpečnostní rady měst a obcí jsou podle krizového zákona zodpovědné za seznámení právnických a fyzických osob s charakterem možného ohrožení, s připravenými opatřeními a se způsobem jejich provedení. Bezpečnostní rada města Olomouce však nemá k dispozici žádné oficiální informace," uvedl primátor Martin Tesařík.

Olomouc proto oslovila Bezpečnostní rady kraje a okresu a Hasičský záchranný sbor, aby informace získala. Bezpečnostní rada se také rozhodla, že zajistí větší distribuci informační příručky pro občany s pokyny, jak se chovat v případě mimořádných situací. Příručky, které vydal před dvěma lety okresní úřad, budou kromě informačního centra radnice nově k dispozici také na služebnách městské a republikové policie.

Žádné mimořádné novinky se po neděli neobjevily ani v přerovské chemičce Precheza. "Zvýšená bezpečnostní opatření máme již od útoků v USA. Od té doby je pouze zpřesňujeme, žádná další jsme nyní nově nezavedli," uvedl personální ředitel Prechezy Pavel Mikulík. Chemičku střeží stejný počet lidí jako jindy, ovšem s příkazem, že větší pozornost musí věnovat uzlovým bodům v podniku.

Společnost Středomoravská vodárenská, která provozuje vodovodní a kanalizační řady ve stotisícové Olomouci a okolních obcích, již před několika týdny zavedla mimořádná bezpečnostní opatření, která stále trvají. "Objekty, z nichž se jímá voda, nehlídáme jen elektronicky, ale zavedli jsme i fyzické kontroly. Každou anomálii musí pracovníci hlásit," uvedl generální ředitel podniku Ota Melcher.

O dalších protiteroristických opatřeních mluvit nechtěl. "Když je zveřejníme, nebudou pak k ničemu," opáčil Melcher. Podle provozního ředitele firmy Petra Šindlera začal podnik, který má na starost také vodní zdroje na Olomoucku, spolupracovat s policií.

Do pohybu ovšem události v Afghánistánu uvedly armádu. Velitelství pozemních sil, které sídlí v Olomouci, včera vyhlásilo, že začíná s dalšími mimořádnými opatřeními. Podle příkazů krizového štábu vojáci aktivovali velení  na velitelství, ale také u podřízených útvarů, a věnují zvýšenou pozornost ostraze vojenských objektů. Jednotky brigády rychlého nasazení a roty chemické ochrany jsou v nepřetržitém spojení s velením tak, aby mohly v případě, že bude potřeba, co nejdříve nastoupit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Praha poslala tisíce pokut na špatné adresy. Neplaťte je, vzkazuje řidičům

(Ilustrační snímek)

Do poštovních schránek zaslal pražský magistrát několik tisíc oznámení o zaplacení pokut. Problémem je, že pokuty...

Najdete na iDNES.cz